SME

Nemusíte mať na všetko názor

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sloboda znamená aj slobodu povedať neviem.

Nemať stanovisko. Nepoznať na všetko správnu odpoveď.

Vždy ma trochu vydesí, keď sa rozprávate s ľuďmi, ktorí odpoveď na všetko majú. A ktorí majú na všetko názor: vedia, ako to bolo, ako by to malo byť a majú všetky riešenia.

To nie je mravný či akýkoľvek iný relativizmus, to je obyčajná pokora. Pokora je totiž kľúčovou súčasťou vedy. Zvnútornené presvedčenie, že my pravdu nemusíme poznať, nanajvýš sa k nej chceme priblížiť. Že nevieme, či sú naše interpretácie sveta nazývané teóriami správne. A že hocikedy by sme mali byť schopní ich zahodiť a nahradiť lepšími.

SkryťVypnúť reklamu

Pretože fakty sú fakty. No svet poskladaný z týchto faktov je všeličím, len nie čierno-bielym: je pestrým, je plným farieb, ale aj komplikácií, je celým spektrom. Nie je jednoduchým, vďakabohu.

Ak vám hocikto sľubuje „správne odpovede“, vlastne vám sľubuje iba pohodlie a bezpečie. Sľubuje vám istoty, a tie sú v priamom rozpore s vedou.

Keby sme žili podľa takýchto istôt, dodnes sa plahočíme v korunách stromov, prípadne by sme nikdy nevyliezli z mora na tú čudnú suchú vec na hranici prílivu. Zostali by sme zaseknutí, statickí, tam kde včera.

Nevedieť, a vedieť, že nevieme, nás posúva vpred. Je príležitosťou: preto sloboda znamená aj slobodu povedať neviem.

A tiež slobodu povedať: „Tak to teda poďme zistiť.“

Zliezť z toho stromu, založiť oheň, vyskúšať koleso alebo sa vydať do vesmíru. Ako súkromníci tento týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

Udalosť týždňa

Napriek meškaniu, problémom a viacerým odkladom sa to tento týždeň nakoniec podarilo. Do kozmu odštartovala druhá súkromná spoločnosť aj s astronautmi na palube.

Vesmírna loď Starliner spoločnosti Boeing dopravila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu Butcha Wilmora a Suni Williamsovú z NASA.

Chvíľu to vyzeralo, že Boeing ani tentoraz štartovať nebude. Let viackrát prekladali, dôvodom boli rôzne problémy s nosnou raketou. Problémy mala aj samotná vesmírna loď, takže jej priblíženie k vesmírnej stanici trvalo dlhšie. No koncom týždňa Starliner na ISS zaparkoval.

Úspechmi sa chválila aj spoločnosť SpaceX. Prebehol štvrtý test jej lode Starship, a tentoraz nielenže vesmírna loď odštartovala a dostala sa do vesmíru, podľa plánu prebehol aj jej návrat späť na zem.

SkryťVypnúť reklamu

Loď dopadla do Indického oceánu asi hodinu po štarte.

Krátke správy z vedy

Vedci objavili život s dosiaľ najdlhším genómom. Nie je to však žiadny naoko sofistikovaný organizmus, drobnučká papraď rastúca na odľahlom Tichomorskom ostrove má DNA 50-krát dlhšiu, ako je tá ľudská. Endemická novokaledónska papraď Mesipteris oblanceolata dorastá len do piatich až desiatich centimetrov.

Číne sa znovu podarilo pristáť na odvrátenej strane Mesiaca. Čínsky lander by mal zároveň zbierať vzorky mesačnej pôdy a kúsky skál, vedci ich chcú porovnať so vzorkami z privrátenej strany, ktorú poznáme lepšie.

Výskumníci už testujú vakcíny, ktoré by mohli chrániť dobytok pred vtáčou chrípkou. Vychádzajú pritom z covidových vakcín, použiť by chceli mRNA technológiu. Dôvodom je nielen chrániť kravy, ale zabrániť aj prenosu vírusu na človeka.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčam počúvať

Odporúčam čítať

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 7
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu