SME

Vzorky odobrané z Mesiaca čínskou sondou sa vracajú na Zem

Sonda vôbec prvýkrát v dejinách rozvinula čínsku vlajku na odvrátenej strane Mesiaca.

Štart rakety Dlhý pochod 5 so sondou Čchang-e 6. Záber pochádza z vysielania čínskych televízií.Štart rakety Dlhý pochod 5 so sondou Čchang-e 6. Záber pochádza z vysielania čínskych televízií. (Zdroj: REPROFOTO NEW CHINA TV)

PEKING. Vzorky odobrané čínskou sondou Čchang-e 6 na odvrátenej strane Mesiaca boli vo štvrtok úspešne preložené do špeciálneho kontajnera v návratovej kapsule, ktorá medzičasom začala svoj návrat na Zem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Informovala o tom čínska tlačová agentúra Sinchua a následne aj agentúra Reuters. Pristátie kapsuly s nákladom vzoriek sa očakáva 25. júna v čínskej provincii Vnútorné Mongolsko.

Čchang-e 6 bola vôbec prvou misiou, ktorá dostala za úlohu získať vzorky pôdy a hornín na odvrátenej strane Mesiaca. Po odobratí vzoriek za pomoci vŕtačky a robotického ramena sonda vôbec prvýkrát v dejinách rozvinula čínsku vlajku na odvrátenej strane Mesiaca.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Čínska sonda Čchang-e 6 pristála na odvrátenej strane Mesiaca Čítajte 

Svoju misiu ukončila v utorok - po tom, čo na mesačnom povrchu zanechala stopu, ktorá pripomínala čínsky znak Čung - prvú časť čínskeho názvu pre Čínu (Čung-kuo), uviedli v stredu čínske štátne médiá.

Ľuďom, ktorí nevedia čítať čínske znaky, tento tvar môže pripomínať iba znamienko plus s obdĺžnikom namiesto vodorovnej čiarky, ale mnohých používateľov sociálnych sietí v Číne to neodradilo, aby vyjadrili hrdosť na svoju krajinu.

Ako na svojom webe pripomenul denník Japan Times, Čína pritom nie je prvá a ani jediná krajina, ktorá zanechala svoju stopu na Mesiaci: americkí astronauti tam počas svojich ciest koncom 60. a začiatkom 70. rokov 20. storočia zanechali všetko - od vybavenia cez odpad až po americké vlajky a fotografiu rodiny astronauta Charlesa Dukea.

SkryťVypnúť reklamu

Alan Shepard tam v roku 1971 počas misie Apollo 14 odpálil a aj zanechal dve golfové loptičky a posledný astronaut Apolla na Mesiaci, Eugene Cernan, v decembri 1972 napísal iniciály svojej dcéry v lunárnom prachu, uvádza sa v materiáloch poskytovaných v návštevníckom centre Johnsonovho vesmírneho strediska NASA.

Sonda Čchang-e 6 odštartovala 3. mája 2024 z najjužnejšieho čínskeho kozmodrómu Wen-čchang, ktorý leží na ostrove Chaj-nan v Juhočínskom mori. Do vesmíru ju vyniesla nosná raketa Čchang-čeng-5 (v preklade: Dlhý pochod 5).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


14
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


2
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10

Neprehliadnite tiež

Náčelník Vesmírneho velenia Spojených štátov generál Stephen Whiting.

Podľa neho si ich vyžaduje súperenie s inými mocnosťami vo vesmíre.


TASR 1

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Výskumný tím geneticky upravil genóm vlka dravého a vytvoril kópiu pravlka obrovského, ktorý vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.

Pravlk vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.


56
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu