Najvýkonnejšia raketa na svete Starship americkej spoločnosti SpaceX vo štvrtok už štvrtýkrát vzlietla v rámci testov na orbite Zeme. Prvýkrát nevybuchla počas letu, raketa aj loď dokonca zvládli aj pristávací manéver.
Starship vyštartovala o 14:50 stredoeurópskeho času zo základne SpaceX v južnom Texase.
Zdá sa, že SpaceX naplnil všetky ciele, ktoré si stanovil na túto testovaciu misiu.
Mimoriadny úspech
Systém Starship má výšku 122 metrov, skladá sa z rakety Super Heavy a oceľovej lode Starship.
Raketa sa niekoľko minút po štarte odpojila od lode a zhruba osem minút po štarte za potlesku pracovníkov SpaceX vykonala úspešný pristávací manéver s dopadom do vody v Mexickom zálive.
Je to prvýkrát, čo sa rakete podarilo pristáť v rámci testov systému Starship. Naposledy v marci vybuchla krátko po odpojení od lode.
Loading
...
Ďalším míľnikom misie bol návrat lode Starship, ktorý sa začal krátko po 15:40h.
Pri vstupe do atmosféry na loď pôsobili vysoké teploty a začali sa z nej odlamovať kusy, SpaceX nakrátko stratil aj signál. Kamery na lodi však neskôr opäť začali vysielať, hoci na nich nebolo už nič vidno, keďže ich zrejme poškodili vysoké teploty.
Zdá sa, že Starship úspešne započala pristávaciu sekvenciu, hoci tento úspech nebolo možné okamžite potvrdiť aj vizuálne. Nie je preto zrejmé, koľko z rakety skutočne prežilo horúci vstup do atmosféry.
Podľa dát z lode sa však úspešne prevrátila, čo je dôležitý manéver pristávanie a neskôr dopadla do Indického oceánu.
„Dopad do vody potvrdený! Gratulujeme celému tímu SpaceX k vzrušujúcemu štvrtému letovému testu lode Starship,“ napísal SpaceX na sociálne sieti X.
Testujú bez posádky
Systém Starship je v súčasnosti najväčšou a najvýkonnejšou raketou, ktorá však ešte musí preukázať svoju účinnosť a bezpečnosť. Potom by mohla dostať Američanov späť na Mesiac a v budúcnosti aj na Mars.
Testovacie lety sú samozrejme zatiaľ bez posádky a zatiaľ nie je zrejmé, kedy sa budú môcť do lode posadiť aj ľudia. Podľa SpaceX bude loď schopnái uniesť až sto ľudí či veľké množstvo nákladu a vybavenia.
Celý systém má byť vo finálnej fáze vývoja znovu použiteľný. Mal by tiež nahradiť súčasné rakety Falcon a kapsulu Dragon od SpaceX.
Loading
...
Tri pokusy nepovažujú za neúspech
Štvrtý test systému Starship je doteraz najúspešnejší.
Pri prvom teste v apríli minulého roku sa nedokázali odpojiť stupne Super Heavy a Starship a SpaceX preto celý systém odpálil.
Pri druhom teste loď Starship dosiahla vesmír, avšak nie požadovanú výšku. Oba stroje vybuchli krátko po odpojení.
Pri treťom teste SpaceX sa Starship dostala najďalej a spojenie s ňou stratil SpaceX až pri návrate na Zem – loď sa rozpadla pred pokusom o pristátie v oceáne.
SpaceX napriek tomu prvé tri orbitálne lety nepovažuje za neúspech, keďže každý test prináša spoločnosti cenné dáta na vylepšenie systému.
Firma sa teraz chystá spracovať údaje nazbierané počas štvrtého testu. Na ich základe opäť upraví raketu a pri budúcom pokuse už možno diváci uvidia aj pristátie lode Starship.
