Ak si kupujete kožené topánky, opasky a oblečenie, možno sa stretávate s čoraz väčším počtom výrobkov s označením „vegánske“.
Niektoré značky ponúkajú tieto výrobky ako udržateľnejšiu voľbu v porovnaní s tradičnou kožou zo zvierat, ale nie je to také jednoznačné, ako by ste si mohli myslieť.
Nie je síce vyrobená zo zvierat, ale „vegánska koža“ je často len premenovaná umelá koža (pleather) - syntetická textília na báze fosílnych palív.
Pozreli sme sa na to, ako sa koženka vyrovná koži zo zvierat.
Dozviete sa:
- z čoho sa vyrába vegánska koža,
- prečo je koženka z PVC najhoršia pre životné prostredie,
- prečo je dobré využívať kožu zo zvierat a prečo nie,
- o výrobkoch z kože na rastlinnej báze.
Čo je to koženka?
Väčšina umelých koží je vyrobená buď z polyuretánu, alebo z polyvinylchloridu - známeho aj ako PVC - čo sú druhy plastov.
Ak si kupujete koženku, mali by ste sa vyhnúť PVC, hovorí Huantian Cao, profesor a vedúci katedry módy a odevných štúdií na Delawarskej univerzite, ktorý sa zaoberá výskumom udržateľných textílií a dizajnu.
„Celý životný cyklus tohto materiálu má veľmi zlý vplyv na životné prostredie,“ povedal Cao. Pri výrobe, používaní a likvidácii PVC sa môžu uvoľňovať toxické chemikálie na báze chlóru a tento plast je jedným z najväčších svetových zdrojov dioxínu, škodlivej znečisťujúcej látky, ktorá pretrváva v životnom prostredí a môže sa hromadiť v potravinovom reťazci.

Výrobcovia koženky sa snažia používanie PVC obmedziť, hovorí Cao. Polyuretán je podľa neho lepšou alternatívou, ale stále je to plast a vyrába sa z petrochemických látok, ktoré sú neobnoviteľným zdrojom. Dodal, že pri výrobe tohto typu koženky sa používajú aj chemikálie.
Recyklácia koženky je zložitá a nie je rozšírená, dodal Cao.
Vyhodiť umelú kožu, keď ju už nechcete nosiť, môže byť problém. „Je syntetická,“ hovorí Sonali Diddiová, docentka na katedre dizajnu a merchandisingu na Štátnej univerzite v Colorade, ktorá sa zaoberá výskumom udržateľnej výroby a používania oblečenia.
„Nikdy sa biologicky nerozloží.“
Odkiaľ pochádza koža?
Tradičná useň sa získava z koží hospodárskych zvierat, konkrétne z hovädzieho dobytka, ktorý sa chová predovšetkým na mäso a mlieko. Tie, ktoré sa nepoužijú na výrobu odevnej kože, zvyčajne končia spálené alebo na skládkach.
„Kým budeme my ľudia jesť mäso, bude tu aj koža a musíme pre ňu nájsť nejaké uplatnenie,“ hovorí Cao.
„Mnoho ľudí sa môže cítiť zle z toho, že zabíjame zvieratá len preto, aby sme mali kožu a vyrábali topánky, a to v podstate nie je pravda.“
Podľa jedného z odhadov obchodnej organizácie Leather and Hide Council of America (Americká rada pre kožu a kožušiny) sa na celom svete skládkuje približne 40 percent koží, hovorí Kevin Latner, viceprezident tejto skupiny.
Pri rozklade týchto koží by sa podľa neho mohlo každý rok uvoľniť približne 40 miliónov metrických ton ekvivalentu oxidu uhličitého. Toto množstvo je podobné emisiám viac ako deviatich miliónov áut s benzínovým motorom, ktoré jazdia jeden rok.
„Zbierať zvieracie kože z mäsového priemyslu a premieňať ich na kožené výrobky je spôsob, ako maximalizovať využitie tohto zdroja,“ povedal Cao.
Kožené výrobky sa môžu rozdrviť na šrot, ale recyklovaná koža má obmedzené využitie, dodal.
Navyše pri tradičnom vyčiňovaní (vytvrdzovaní) kože sa často používajú ťažké kovy, najmä chróm, a výsledný odpad predstavuje zdravotné riziko a môže znečistiť vodné toky, ak zariadenia nemajú zavedené vhodné bezpečnostné opatrenia. Skupiny ako Leather Working Group a Oeko-Tex ponúkajú certifikáty udržateľnosti aj pre kožu.
Ktorá je odolnejšia?
Mnohí odborníci tvrdia, že pri nakupovaní je najudržateľnejšou voľbou výrobok, ktorý si ponecháte a budete ho používať čo najdlhšie.
Koža na živočíšnej báze je „preverená časom“, hovorí Diddiová.
„Stále vidíme kožené výrobky v celkom dobrom stave, aj keď majú 100 či 150 rokov,“ hovorí. „Ak premýšľate o udržateľnosti, trvanlivosti, dedení kúskov, povedala by som, že pravá koža bude tou správnou voľbou.“
V závislosti od spôsobu výroby a používania môže byť koženka menej odolná ako pravá koža, hovorí. Syntetický materiál sa môže pri častom používaní ošúpať, odlupovať alebo popraskať.
Alternatívy umelej a pravej kože
Spoločnosti experimentujú s rastlinnými alternatívami kože vrátane materiálov vyrobených z húb alebo kaktusov, ako aj z ovocia, napríklad ananásu.
Tieto textílie by mohli byť udržateľnejšie ako koža, pretože sú na rastlinnej báze a nevyžadujú si vyčiňovanie ako koža zo zvierat, hovorí Diddiová.
Výskum týchto materiálov však zatiaľ nie je ukončený a výrobky ešte nie sú bežne dostupné. Je teda príliš skoro na to, aby sme vedeli, aký je skutočný vplyv koží na rastlinnej báze.
„Stále sú vo veľmi, veľmi ranom štádiu,“ povedal Cao.