SME

Prvý štart kozmickej lode Boeing Starliner s posádkou na poslednú chvíľu zrušili

Ide už o druhý prípad prerušenia testovacej misie.

Štart vesmírnej lode bol pôvodne naplánovaný už na 6. mája, no NASA ho odvtedy už trikrát odložila pre technické problémy. Štart vesmírnej lode bol pôvodne naplánovaný už na 6. mája, no NASA ho odvtedy už trikrát odložila pre technické problémy. (Zdroj: TASR/AP)

MYS CANAVERAL. Prvý let znovupoužiteľnej vesmírnej lode Boeing CST-100 Starliner s dvojčlennou posádkou v sobotu opäť odvolali. Štart rakety Atlas V, ktorá mala loď vyniesť do vesmíru, zastavili, keď do konca odpočítavania zostávali necelé štyri minúty, a to z dôvodov, ktoré zatiaľ nie sú známe, informuje TASR podľa tlačovej agentúry AFP.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cieľom tohto skúšobného letu s astronautmi Barrym Wilmorom a Sunitou Williamsovou z kozmodrómu na floridskom Myse Canaveral bolo automaticky sa pripojiť k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) a následne sa po týždni vrátiť na Zem.

SkryťVypnúť reklamu

Ide už o druhý prípad prerušenia testovacej misie, keď boli astronauti pripútaní a pripravení na štart, a o ďalší neúspech tohto problematického vesmírneho programu, ktorý už roky sprevádzajú odklady a obavy o bezpečnosť.

Wilmore (61) a Williamsová (58), bývalí skúšobní piloti amerického vojenského námorníctva, z ktorých každý má za sebou dva lety do vesmíru, boli povolaní späť do karantény po prerušenom pokuse o štart 6. mája v dôsledku chybného ventilu na rakete Atlas V spoločnosti United Launch Alliance.

Na nedeľu je k dispozícii náhradný termín, ale zatiaľ nie je jasné, či bude loď Starliner pripravená na štart.

Loď Boeing CST-100 Starliner čaká prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Boeing sa snaží v kozmickom programe dostihnúť americkú súkromnú spoločnosť SpaceX, ktorá dopravuje astronautov do vesmíru pre NASA od roku 2020.

SkryťVypnúť reklamu

Predchádzajúce dva skúšobné lety tejto vesmírnej lode sa uskutočnili bez posádky. Prvý v roku 2019 na ISS nedorazil pre chybný softvér a ďalšie problémy. Pri druhom skúšobnom lete v máji 2022 bola loď k ISS pripojená takmer päť dní.

Po vesmírnych programoch Mercury, Gemini a Apollo v 60. a 70. rokoch minulého storočia, raketoplánoch v rokoch 1981 až 2011 a lodi Crew Dragon spoločnosti SpaceX v roku 2020 sa Starliner stane len šiestym typom vesmírnej lode vyrobenej v USA, na ktorej budú lietať astronauti NASA.

Vesmír

Súvisiace témy: Boeing, CST-100 Starliner, USA
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Advokát Marek Para.

TOP 20 kancelárií za Fica podľa registra zmlúv: vedú veľké firmy, medzi nováčikmi sú advokáti známi z káuz.


a 1 ďalší 8
Beata Balogová.

Slovensko: krajina, kde sa Ukrajinci boja hovoriť svojím jazykom.


20
Raditeľ Slovenskej informačnej služby Pavol Gašpar.

SME prvýkrát zverejňuje nahrávku výzvy na zosadenie vlády z roku 1996.


7
Róbert Boženík.

Feyenoord sa už zmieril s tým, že peniaze za slovenského futbalistu neuvidí.


2
SkryťZatvoriť reklamu