Máme problém troch telies.
Teda, zväčša máme problém dvoch telies, troch zatiaľ len v jedinom prípade. No zdá sa, že astronómova vďaka schopnostiam Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba narazili – zase – na čosi, čo nemá dobré vysvetlenie. A čo by, aspoň podľa našich predsudkov, ani nemalo existovať.
Relatívne neďaleko v takzvanom Trapéze Orióna objavili planéty, ktoré sa vymykajú všetkému známemu a nevieme poriadne vysvetliť ich existenciu. Vedci ich volajú jumbá (Jupiter Mass Binary Object) a už z ich pomenovania vidíte, že sú to ohromné dvojplanéty často väčšie ako náš Jupiter. V jednom prípade je to systém troch joviálnych planét.
Netušíme, ako sú možné.
Vieme, že vesmír je plný zblúdilých planét, ktoré pravdepodobne nejaká prechádzajúca hviezda vystrelila z ich planetárnej sústavy. Ale je nepravdepodobné, že by to boli binárne planetárne objekty na hmotnostnej hrane hnedých trpaslíkov.
Rovnako si dosť dobre nevieme predstaviť mechanizmus, vďaka ktorému by sa takéto páry zrodili rovno z protoplanetárneho zhluku plynu a prachu, a potom si len tak putovali kozmom.
Skrátka, vesmírna záhada.
Vesmír je takýchto záhad plný. Nielenže nevieme, či život vznikol na Zemi alebo priletel z kozmu. Nevieme ani to, kde sa ukrýva neviditeľná hmota a čo poháňa jeho rozpínanie. Netušíme, aký bude jeho osud aj osud všetkého v ňom.
Ak nič iné, to by nás mohlo učiť pokore.
Aké z toho vyplýva poučenie, neviem. Ale máme tu problém: a nie je to len problém troch telies.