SME
Nedeľa, 1. november, 2020 | Meniny má Denis, DenisaKrížovkyKrížovky

Každý môže mať internetové rádio

Západný svet zachvátila mánia menom podcast. Krátke zvukové spoty, nahrávky hlasu, ale i celé relácie, spravodajstvo či hudba sa šíria éterom. Vďaka podcastu si ich všetky veľmi jednoducho stiahnete do svojho počítača alebo MP3 prehrávača. Podcast si ...

Novinárka z agentúry AP Juliette Wallack pózuje počas nahrávania svojho podcastu. Všetko, čo potrebujete na podcast vysielanie, je počítač, mikrofón a pripojenie na internet. FOTO - ČTK/AP

Západný svet zachvátila mánia menom podcast. Krátke zvukové spoty, nahrávky hlasu, ale i celé relácie, spravodajstvo či hudba sa šíria éterom. Vďaka podcastu si ich všetky veľmi jednoducho stiahnete do svojho počítača alebo MP3 prehrávača. Podcast si posledné mesiace všímajú všetky zahraničné médiá, rádiá ponúkajú svoje vlastné podcastové výstupy, jeho podporu do programu iTunes najnovšie zaradila aj spoločnosť Apple a čaká sa, že tento krok povedie k ešte väčšiemu rozšíreniu podcastov. Niektorí odborníci podcast považujú za ďalšiu módnu vlnu, ktorá čoskoro opadne, iní v ňom vidia budúcnosť šírenia multimédií na internete. V čom je podcast revolučný a ako môže byť pre vás užitočný?

Blesková popularita
Prvé podcasty sa objavili v roku 2003 a za otca technológie sa považuje Adam Curry, autor jednoduchej aplikácie s názvom Ipodder. Tá dokázala do počítača stiahnuť všetky zvukové nahrávky, ktoré získala z RSS výstupu, a následne ich sprístupniť MP3 prehrávaču Ipod od Apple. Nešlo o zložitý program, no vďaka Currymu už nebolo treba články čítať - dali sa jednoducho stiahnuť a počúvať napríklad počas chôdze.

Curry uverejnil zdrojové kódy svojej aplikácie na internete, medzi programátormi sa onedlho našlo veľa nadšencov, ktorí ju vylepšili a spropagovali. Kým ešte v septembri 2004 vyhľadávač Google indexoval len 28 stránok obsahujúcich výraz "podcast", o mesiac to už bolo stotisíc a o deväť mesiacov deväť miliónov.

Slovo podcast je zloženým výrazom zo slov Ipod a broadcast (vysielanie). Prvé podcastové zdroje riešili problém, ako dostať aktuálne správy či hudbu do vreckových prehrávačov, dnes sa podcasty vo veľkej miere používajú aj v stolových počítačoch. Základom je technológia RSS, ktorá umožňuje jednoduché prihlásenie sa na odber informácií z jednotlivých stránok.

Čo môžete počúvať?
V USA je vytváranie podcastov veľmi populárne - ľudia rozprávajú svoje príbehy, nahrávajú krátke skeče, komentujú politické dianie. Stačí mikrofón, program na nahrávanie zvuku a z každého sa môže razom stať tvorca amatérskej rozhlasovej stanice. Iné podcasty tvoria priamo relácie typu talkshow, ľudia v nich vedú podnetné dialógy.

"The Bitterest Pill" (http://www.thebitterestpill.com) je napríklad podcast Dana Klassa, herca z Los Angeles, pod menom "Catholic Insider" (http://www.catholicinsider.com) sa svojim ovečkám prihovára rímsko-katolícky kňaz Roderick Vonhögen. "This week in Tech" (http://feeds.feedburner.com/twit) je zasa názov jedného z najpopulárnejších technologických podcastov na internete.

V našich končinách je priekopníkom Český rozhlas a jeho Rádio na přání (www.rozhlas.cz/audio/radionaprani) - kompletné vysielanie všetkých kanálov možno počúvať aj cez podcastové čítačky. Na Slovensku prvý podcast prevádzkuje stránka autora tohto článku www.niemand.sk/podcast - zbiera nahrávky o literatúre.

Najnovšie začali svoje vysielanie vo forme podcastu uverejňovať aj tradičné rádiá.

Ak počúvate svoje rádio cez podcast, veľkou výhodou je, že nemusíte svoj obľúbený program počúvať práve vtedy, keď sa vysiela - v počítači alebo MP3 prehrávači na vás počká, kým naň budete mať čas. Aplikácia iTunes (http://www.apple.com/itunes ) obsahuje rozsiahly katalóg takýchto zdrojov, iné môžete nájsť na adrese http://www.podcastalley.com. Prvé vyhľadávanie v podcastoch ponúka stránka http://www.podscope.com.

Ako počúvať podcasty?
Kvalitnou čítačkou podcastov pre osobný počítač je iPodder (sťahujte zo stránok http://ipodder.sourceforge.net). Program obsahuje vstavaný katalóg zdrojov, z nich si vyberte, prípadne zadajte vlastné. V záložke "Subscriptions" zvoľte možnosť "stiahnuť", zaškrtnite tie nahrávky, ktoré si chcete vypočuť, a prepnite sa do záložky "Downloads". Tu si budete môcť jednotlivé časti pohodlne prehrať.

Ak vlastníte MP3 prehrávač Ipod a chceli by ste si ho napĺňať obsahom podcastov, stiahnite si iTunes.

Ako vysielať vlastný podcast?

1. Obstarajte si mikrofón vhodný na zapojenie do počítačaa z adresy http://www.nch.com.au/wavepad si stiahnite program WavePad.
2. Nahrajte svoj zvuk, uložte ho ako MP3 súbor.
3. Ak váš server podporuje PHP a MySQL, stiahnite si a nahrajte na server skript zo stránky http://www.loudblog.de, umožní vám vytvorenie kompletných stránok určených pre podcast. Alebo použite stránku http://www.tdscripts.com/webmaster_utilities/podcast-generator.php, najskôr na server cez FTP nakopírujte vaše nahrávky, vo formulári potom vyplňte potrebné kolónky. Vygenerovaný RSS súbor nahrajte na server.
4. Nezabudnite svoj podcast zaregistrovať v databáze iTunes a http://podcastalley.com.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

celoplošné testovanie na Covid-19.
Autorská strana Beaty Balogovej

Ako neprísť o Dušičky počas korony

Covid zasahuje aj do nášho vzťahu s mŕtvymi.

Ilustračné foto.
Internista v nemeckom meste Chemnitz a člen skupiny Lovci šarlatáni, ktorá sa usiluje vyvracať mýty a bludy v medicíne, Roland Oravský.
Premiér Matovič hovorí o prvých výsledkoch testovania.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Apple pravdepodobne pracuje na vlastnom vyhľadávači

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik
Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.