SME

Prečo potrebujeme súkromníkov, aj vo vesmíre

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zase neletela.

Tento týždeň už tretí raz odložili let súkromnej vesmírnej lode Starliner k Medzinárodnej vesmírnej stanici. A zdá sa, že nepoletí skôr ako začiatkom júna... ak teda vôbec.

Mohla by to byť bežná správa, ktorá len tak zapadne (asi rovnako, ako kto tento rok vyhral ocenenie Vedec roka). Ale ukrýva sa za tým čosi viac: ani nie tak o nie práve úspešnom programe Boeingu, ktorý mešká roky.

Skôr príbeh o súkromníkoch vo vesmíre.

Občas sa ma ľudia pýtajú, prečo je také dôležité, aby do kozmu lietali a ľudí vynášali (aj) súkromné spoločnosti. Racionálna odpoveď je relatívne jednoduchá a dá sa v princípe zhrnúť do dvoch slov: súťaž a náklady.

SkryťVypnúť reklamu

Nemýľme sa, pilotované lety do vesmíru už desaťročia stagnujú. Po Mesiaci sme sa prechádzali naposledy pred viac než päťdesiatimi rokmi a dnes sme radi, ak astronauti dorazia na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Dokonca sa tešíme čo i len z toho, že Spojené štáty alebo Čína zopakujú čosi, čo sme už kedysi dosiahli.

Lenže my ako druh s ambíciou byť vesmírnym potrebujeme nielen racionálne odpovede. Potrebujeme najmä lepší príbeh.

Možno platí, že na skúmanie kozmu sa lepšie hodia roboty a umelá inteligencia. Lenže ani jedno ani druhé nedokáže tak dobre a presvedčivo u človeka vyrozprávať príbeh. A my sme vlastne len taký trochu sofistikovanejší šimpanz milujúci príbehy.

Príbehy nás inšpirujú, príbehy nás posúvajú, príbehy nás vytvárajú.

Ak chceme byť kozmickým druhom, musíme byť kozmickým druhom s príbehom – aj s jeho hrdinami. Preto milujeme a nenávidíme Elona Muska a nie tisícky inžinierov v NASA. A preto potrebujeme aj súkromné spoločnosti: vrátane ich konkurenčného boja, vzostupov aj pádov, odvahy, dravosti a rizík .

SkryťVypnúť reklamu

Pomáhajú nám nielen znižovať náklady, pomáhajú nám skúšať nové prístupy a pomáhajú nám snívať.

Ale najskôr musia odletieť.

Objav týždňa

Bola to jedna z tých väčších záhad pyramíd. Prečo by niekto v púšti, niekde v strede ničoho staval ohromné pyramídové komplexy a prečo si nevybral nejaké vhodnejšie miesto?

Namiesto toho musel na ohromné vzdialenosti presúvať veľké kvádre i ľudskú silu.

Zdá sa však, že nemusel. Nový výskum naznačuje, že slávny komplex v Gíze starovekí Egypťania postavili neďaleko vtedajšej rieky. Toto dávne rameno Nílu malo 64 kilometrov a v princípe obklopovalo ohromné pamiatky.

Odhaliť ho pomohli radarové satelitné zábery. Rieka však pred tisíckami rokmi vyschla a riečisko zaniesol piesok.

Štúdia: Eman Ghoneim, The Egyptian pyramid chain was built along the now abandoned Ahramat Nile Branch, Communications Earth & Environment (2024).

SkryťVypnúť reklamu

Krátke správy z vedy

Dávni lovci a zberači sa na dnešnom Cypre usadili podstatne skôr, ako sme sa dosiaľ domnievali. Nový výskum hovorí, že paleolitickí obyvatelia osídlili ostrov dokonca o tisíce rokov skôr. Naznačuje to kombinácia archeologických nálezov, klimatických predpokladov i populačného modelovania.

Prvé teplokrvné dinosaury sa objavili zrejme už pred 180 miliónmi rokov. Schopnosť regulovať si telesnú teplotu majú dnes všetky cicavce aj vtáky, no zrejme sa vyvinula právu u niektorých dávnych dinosaurov. Nie každý druh bol totiž studenokrvný.

Kľúčové chemické látky potrebné na vznik života sa mohli vytvoriť vo vesmíre, a to oveľa jednoduchšie, ako by sa vytvorili na našej planéte. Podľa nového výskumu to konkrétne platí pre peptidy, ktoré sa na Zem mohli dostať vďaka kométam či meteoritom.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčam počúvať

Odporúčam čítať

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 7
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu