SME

Google má novú funkciu, pomáha hľadať stratené zariadenia

Pomôcť s hľadaním môžete aj vy.

(Zdroj: ADOBE STOCK)

Či svoje zariadenie zabudnete v kaviarni, na letisku, alebo vám ho niekto jednoducho ukradne, tak sa s ním ešte nemusíte rozlúčiť. Po Apple totiž aj Google prichádza s funkciou Nájdi moje zariadenie, ktorá vám pomôže vypátrať stratené zariadenia.

Službu spoločnosť spustila začiatkom minulého mesiaca najskôr v Spojených štátoch a Kanade, teraz je dostupná aj na Slovensku. Aktivuje sa automaticky, pre jednoduchšiu správu a plnohodnotné využitie je potrebné si do smartfónu stiahnuť aplikáciu Find Device (Nájdi moje zariadenie Google).

SkryťVypnúť reklamu

Podporované sú zariadenia so systémom Android (optimálne s čo najnovšou verziou), či rôzne kompatibilné Bluetooth zariadenia. Okrem smartfónov vám Google pomôže nájsť napríklad stratené slúchadlá, tablety, hodinky alebo rôzne lokalizačné zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Funguje aj na vypnuté zariadenia

Princíp fungovania služby je zhodný s tým, ako funguje aj obdobná služba od Apple. Pri nej Apple ponúka lokalizačné prívesky AirTag, ktoré napríklad nemajú ani GPS prijímač, komunikujú len bezdrôtovo s dosahom pár metrov.

Tieto malé prívesky automaticky šifrovane komunikujú so zariadeniami rovnakej značky v okolí, takže napríklad ak okolo AirTagu prejde majiteľ iPhonu, tak sa aktualizuje jeho poloha. A na rovnakom princípe fungujú aj zariadenia s podporou riešenia od Google. Ak sa v okolí nachádza podporované zariadenie so systémom Android, tak zo zariadenia načíta informácie a odošle ich do Google.

SkryťVypnúť reklamu

Celý proces je v obidvoch prípadoch úplne anonymný, polohu vo výsledku vidíte len vy vo svojom smartfóne alebo v prehliadači. Celý koncept tak závisí od množstva zariadení nachádzajúcich sa v okolí.

Čím menej zaľudnená oblasť, tým menšia je pravdepodobnosť zistenia presnej polohy. V hlavnom meste je počas dňa pohyb monitorovaný dostatočne presne, na vidieku len občas a ak stratíte smartfón v horách mimo mobilného signálu, tak sa s ním môžete rozlúčiť.

Drvivá väčšina v súčasnosti používaných zariadení musí byť zapnutá, aby dokázala komunikovať. Výnimkou sú zariadenia od Apple a nová séria smartfónov Google Pixel. Tie sa vedia spojiť s okolím aj vtedy, keď sú vypnuté ručne, prípadne sa vypnú pre vybitú batériu.

Treba sa báť o svoje dáta?

Automatická komunikácia medzi zariadeniami prebieha len v tom prípade, ak máte vo svojom zariadení nastavené chránenie heslom, či PIN číslom. Všetky dáta sú totiž šifrované a dokáže ich zobraziť len majiteľ zariadenia, prípade osoba, s ktorou budete tieto informácie zdieľať.

SkryťVypnúť reklamu

Osoba, ktorej telefón sa použije na komunikáciu a prenos, o tejto skutočnosti nevie a k dátam sa za žiadnych okolností nedokáže dostať. Tie skončia na serveroch Google a zobrazia sa len vám.

Prenášajú sa navyše len úplne základné informácie a okrem polohy môžete zistiť ešte stav batérie. Google dokonca ani neukladá presné dáta o zariadení, ktoré preposlalo informácie, takže lokalizácia vás ako pomáhajúcej osoby nie je možná.

Obavy o zneužitie tejto funkcie tretími osobami sú minimálne, celý proces získavania a prenášania dát je dostatočne chránený. Riziko môžu predstavovať jedine osoby, ktoré majú neobmedzený prístup k vášmu zariadeniu.

Pre zamedzenie sledovania vyžaduje Google úspešné nadviazanie s viacerými zariadeniami pred tým, ako sa odošlú informácie o polohe. Taktiež je možné nastaviť, aby v okolí vášho bydliska táto funkcia nefungovala, čím sa zamedzí sledovaniu s pomocou tajne schovaných sledovacích zariadení.

SkryťVypnúť reklamu

Nainštalujte si aplikáciu

Pre získanie plnej kontroly nad funkciou Nájdi moje zariadenie si musíte nainštalovať aplikáciu, alebo navštívte webové stránky Google. V aplikácii máte možnosť si upraviť správanie funkcie vyhľadávania.

Pre väčšinu zariadení je dostupné len základné nastavenie pre vypnutie a zapnutie funkcie nájdenia zariadenia. V závislosti od konkrétneho modelu a krajiny použitia si tu môžete meniť niektoré doplnkové možnosti.

Môžete taktiež na diaľku zistiť stav vašej batérie, uzamknúť zariadenie, alebo si vynútite prehranie zvuku. To pomôže hlavne pri hľadaní doma stratených telefónov a bezdrôtových slúchadiel (zvuk môžete prehrať v každom slúchadle zvlášť).

V prípade ak v ňom máte citlivé údaje, tak vykonáte úplné zmazanie všetkých dát. Tu je podmienkou, že daný smartfón má aktívne pripojenie na internet.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu