Ťažko sa teraz niečo píše.
Celým zmyslom tohto (Ne)vedeckého newslettra je popularizovať vedu. Podporovať kritické myslenie a racionalitu; fakty a rozhodnutia založené na týchto faktoch. Ukazovať, prečo potrebujeme odbornosť a odborníkov, prečo ich máme počúvať a riadiť sa ich radami.
Vrátane spoločenských vedcov, ktorí mesiace upozorňovali, že naša spoločnosť je rozbitá a roztrieštená, je nahnevaná, frustrovaná, plná zlosti a nenávisti.
A my všetci – a tým myslím nás úplne všetkých – sme ju nedokázali upokojiť, sceliť a ponúknuť jej spoločnú víziu. Chcel by som len dúfať, že sa o to pokúsime aspoň teraz.
Všetky ostatné alternatívy totiž smerujú k ešte väčšej katastrofe.
Objav týždňa

Zdá sa, že vedci narazili na novú rodinu mikróbov, ktorá by nám mohla pomôcť s odolnosťou na naše antibiotiká.
Výskumníci sa sústredili na relatívne málo preskúmané myxobaktérie, mikróby, ktoré útočia na iné baktérie a získavajú z nich živiny. Objavili pri tom celú novú skupinu takýchto mikróbov, ktoré v čomsi pripomínajú baktérie z iných skupín, no geneticky sú to stále myxobaktérie.
To sú unikátne vlastnosti, ktoré nám rozširujú možnosti: zároveň tieto mikróby produkujú sľubné nové chemické látky, ktoré teraz môžu vedci skúmať a hľadať medzi nimi potenciálne lieky.
Krátke správy z vedy
Keď sa slony navzájom zdravia, využívajú nielen zvuky, ale aj gestá. Naznačuje to nový výskum, počas ktorého vedci pozorovali slony v Zimbabwe. Ukázal tiež, že gestá slony používajú najmä vtedy, ak sa druhý jedinec pozerá.
Prístup na internet vo všeobecnosti zlepšuje našu pohodu. Tvrdí to výskum zo 168 krajín, zároveň však naznačuje, že sociálne médiá majú negatívny vplyv na duševné zdravie - najmä mladých žien. Celkové benefity z bytia online však skôr prevažujú.
Vesmírny teleskop Jamesa Webba odhalil atmosféru ďalekej exoplanéty. 55 Cancri e sa nachádza od nás 41 svetelných rokov ďaleko v súhvezdí Raka a je to kamenné teleso väčšie ako naša Zem. Planéta má v atmosfére oxid uhoľnatý aj uhličitý.
Odporúčam počúvať
- Ak by to vyšlo, bola by to úžasná správa. Vedci už testujú novú personalizovanú mRNA vakcínu proti rakovine, konkrétne proti melanómu. Ide už do tretej fázy klinických testov. Tento týždeň sme sa v podcaste Zoom pozreli aj na európsky pokrok v jadrovej fúzii a zisťovali, prečo mozog potrebuje kvalitný spánok.
- Vybrať si pohodlné a funkčné športové oblečenie nie je vôbec jednoduché. No ešte náročnejšie je ho správne navrhnúť a ušiť. Denisa Prokopčáková sa v novej epizóde podcastu Vizita pokúšala zistiť, aké ťažkosti firmy a návrhári zažívajú pri zdravom športovom oblečení.
- Fyzikálne systémy majú občas čudné mená, napríklad the fuzzy onion. Ako vedia matice opisovať fyzikálne polia? Koľko môže trvať fyzikálny výskum takéhoto modelu? A ako sa výsledok dostáva medzi ľudí? Jozef a Samuel o tom diskutovali v novej epizóde Vedátorského podcastu.
Odporúčam čítať
- Keď vo vesmíre pátrame po pokročilých mimozemských civilizáciách, nemali by sme hľadať ich technológie? Napríklad Dysonove sféry? Dve nové štúdie sa totiž pozreli na dáta z družíc pozorujúcich vzdialené hviezdy a obe narazili na zvláštne anomálie. O celom fenoméne teraz píše magazín Popular Mechanics.
- Zdá sa, že ľudia rozbiehajú v prírodnom svete zvláštny druh evolúcie. Dáva to zmysel: naša činnosť totiž ovplyvňuje prakticky všetko a zvieratá i rastliny sa jej prispôsobujú. O tom zase píše magazín Scientific American.