BRATISLAVA. Oblohu nad slovenským hlavným mestom v nedeľu vo večerných hodinách rozjasnila veľkolepá laserová šou francúzskeho priekopníka elektronickej hudby Jeana-Michela Jarra.
Koncertom spolu s gitaristom Brianom Mayom z kapely Queen otvorili siedmy ročník päťdňového globálneho festivalu vedy, umenia a hudby Starmus, ktorý na Slovensko priniesla softvérová spoločnosť ESET.
Predošlé ročníky festivalu sa konali napríklad na španielskych Kanárskych ostrovoch alebo v Nórsku, Švajčiarsku či Arménsku.
Významné osobnosti z vedeckej obce od pondelka diskutujú o budúcnosti ľudstva v súvislosti s klimatickou krízou a umelou inteligenciou, ale tiež o astronómii a kapitalizme. Vedeckú časť festivalu otvorila britská biologička Jane Goodallová, pridá sa k nej aj astrofyzik Martin Rees či známy astronaut Chris Headfield.
Pozrite si, ktoré významné osobnosti vedeckého a technologicého sveta budú tento týždeň v Bratislave.
Jane Goodall
Britská biologička, ktorá sa zaoberá výskumom primátov, je považovaná za poprednú svetovú odborníčku na šimpanzy. Ich štúdiom sa začala zaoberať ako 26-ročná v roku 1960 a upozornila na naliehavú potrebu chrániť šimpanzy pred vyhynutím, ale tiež predefinovala ochranu druhov, aby zahŕňala potreby miestnych ľudí a životného prostredia.
V posledných rokoch cestuje po svete a hovorí o environmentálnych krízach. Práve prednáškou s názvom Dôvody na nádej otvorila v pondelok konferenčnú časť festivalu.

Sylvia Earle
Oceánologička z amerického štátu New Jersey je priekopníčkou výskumu morských ekosystémov. Viedla vyše stovky expedícií a pod vodou strávila viac ako sedemtisíc hodín. Je autorkou minimálne 190 vedeckých, technických a populárnych publikácií.
Časopis Time ju zaradil do rebríčka Heroes of the Planet (Hrdinovia planéty). Od roku 1998 je vedúcou výskumníčkou v National Geographic. Na pondelňajšej diskusii hovorí o skúmaní a ochrane stále málo objaveného podmorského sveta.
Katharine Hayhoe
Atmosferickú vedkyňu z Kanady preslávil jej výskum zameriavajúci sa na pochopenie dosahov klimatických zmien na ľudí a planétu. Časopis Time ju zaradil medzi sto najvplyvnejších ľudí, podľa magazínu Foreign Policy je jednou zo sto popredných globálnych mysliteľov a magazín Politico ju vybral medzi päťdesiat mysliteľov, tvorcov a vizionárov, ktorí transformujú americkú politiku.
V súčasnosti pôsobí ako hlavná autorka pripravovanej klimatickej správy Fourth National Climate Assesment z dielne amerického Kongresu.

Charles Duke
Misia Apollo 16 je považovaná za jednu z najúspešnejších vesmírnych misií, ktoré pristáli na povrchu Mesiaca, aj vďaka množstvu experimentov vykonaných na lunárnom teréne a množstvu kamenného materiálu prineseného na Zem.
Medzi členmi piatej misie, ktorá s ľudskou posádkou pristála na Mesiaci, bol v roku 1972 aj americký astronaut Charles Duke. V utorok bude bývalý pilot lunárneho modulu Orion hovoriť o programe Artemis, ktorého cieľom je obnovenie letov človeka na Mesiac.
Kip Thorne
Fyzika a nositeľa Nobelovej ceny z amerického Utahu preslávili jeho príspevky v oblasti gravitačnej fyziky a astrofyziky. Je jedným z popredných svetových odborníkov na astrofyzikálne dôsledky teórie relativity Alberta Einsteina a bol dlhoročným priateľom Stephena Hawkinga aj Carla Sagana.
Dnes pokračuje vo vedeckom výskume aj poradenstve, p odieľal sa napríklad na konzultáciách k filmu Interstellar od režiséra Christopera Nolana. Na Starmuse bude v utorok hovoriť aj o prepojení vedy a umenia.

Anthony Fadell
Inžiniera z amerického štátu Michgan preslávil predovšetkým iPod, na ktorého tvorbe sa podieľal počas prvých 18 generácií tohto produktu. Isté obdobie sa však podieľal aj na vývoji prvých troch generácií iPhonu. Vyše tridsať rokov tak zakladá spoločnosti a navrhuje produkty, ktoré majú výrazne zlepšiť život ľudí. V súčasnosti pôsobí ako riaditeľ spoločnosti Future Shape, ktorá koučuje viac ako 200 startupov. V utorok bude v Bratislave diskutovať o inováciách na záchranu našej planéty.

Michel Mayor
Astrofyzik zo švajčiarskeho mesta Lausanne, ktorý v roku 1995 objavil prvú extrasolárnu planétu s názvom 51 Pegasi b, obiehajúcu okolo hviezdy 51 Pegasi podobnej Slnku, bude v Bratislave diskutovať o zmene paradigmy v priebehu 20. storočia.
Jeho tím je zodpovedný za nájdenie približne polovice doteraz objavených exoplanét. Samotný Michel Mayor je aj hlavný výskumník programu HARPS, ktorý stojí za objavením množstva planét mimo našej slnečnej sústavy .
Kathryn Thornton
V piatok bude v Bratislave diskutovať aj americká vedkyňa a astronautka, ktorá v rámci štyroch letov vo vesmíre strávila viac ako 975 hodín. Počas tretieho letu na palube raketoplánu Endeavour operovala ako špecialistka na výstup do otvoreného vesmíru v rámci servisnej a opravárenskej misie Hubblovho vesmírneho teleskopu.
Okrem Thorntonovej o vesmíre bude hovoriť aj Chris Hadfield, populárny kanadský astronaut, známy aj tým, že na palube ISS hrával na gitare.