Prvý let vesmírnej lode Starliner s posádkou museli opäť odložiť.
Misia spoločnosti Boeing, ktorá je už od počiatku obklopená zádrhmi, mala pôvodne štartovať uplynulý utorok. Let zrušili zhruba dve hodiny pred štartom, tentoraz pre problémy s raketou Atlas V.
Ďalšie štartovacie okno sa mohlo konať už tento piatok, inžiniersky tím NASA však oznámil, že let sa neuskutoční skôr ako v sobotu 18. mája o 00.16 stredoeurópskeho času.

Raketu Atlas V vyrába pre Boeing spoločnosť United Launch Alliance. Problém s raketou sa ukázal až pri prípravách na štart misie, keď sa začal opakovane otvárať a zatvárať jeden z ventilov na motore Centaur.
„Posádka nebola nikdy v ohrození," povedal ešte v utorok na tlačovej konferencii Tony Bruno, riaditeľ spoločnosti United Launch Alliance. Obavy boli z toho, že sa ventil môže opotrebovať.
Ventil na motore Centaur otestovali pri 200-tisíc cykloch otvárania a zatvárania sa. V utorok sa však správal abnormálne a osciloval, aj keď nemal.
Z bezpečnostných dôvodov preto tím inžinierov štart prerušil. Pri prehliadke rakety sa ukázalo, že ventil treba úplne vymeniť. V stredu preto preniesli raketu Atlas V do hangáru na vertikálne opravy.
Na prvej misii Starlinera s posádkou sa zúčastnia astronautka Suni Williamsová a astronaut Butch Wilmore. Presunuli sa späť do karantény, ktorú musia absolvovať všetci astronauti pri ceste na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.
Karanténa zvyčajne trvá dva týždne pred štartom, posádka misie Starlinera ju začala 25. apríla. Ak sa let uskutoční 17. mája, budú v izolácii takmer tri týždne.
Účelom karantény je zabezpečiť čo najlepšie zdravie posádky a tiež zamedziť prenosu infekcií na vesmírnu stanicu.
„Počas karantény je kontakt s astronautmi obmedzený a väčšina interakcií prebieha na diaľku - hoci rodina a niektorí členovia štartovacieho tímu môžu byť tiež v karanténe alebo môžu byť prepustení pred kontaktom s posádkou,“ píše NASA vo vyhlásení.
Vesmírnu misiu vykonáva spoločnosť Boeing v rámci viac ako štvormiliardovej zmluvy s NASA. Výsledkom má byť pravidelné vynášanie astronautov na vesmírnu stanicu ISS. Pôjde tak o druhú komerčnú firmu, ktorej sa to podarilo. SpaceX lieta pre NASA v rámci podobnej komerčnej zmluvy už od roku 2020.
Boeing mal podľa prvotných plánov lietať s ľuďmi skôr ako SpaceX, pri testoch bez posádky sa však objavilo niekoľko problémov s kapsulou. Raz sa nedokázal pripojiť k stanici ISS, pri návrate na Zem správne nefungovali padáky a problémy boli aj s horľavou izoláciou okolo káblov, ktorú museli inžinieri vymeniť.