Tento rok sa stane Bratislava hlavným mestom vedy, hudby a umenia. Uskutoční sa v nej siedmy ročník celosvetového vedecko-hudobného festivalu Starmus, ktorý bude plný prednášok od laureátov Nobelovej ceny, hudobných vystúpení a chýbať nebude ani slávnostné odovzdávanie ocenení Stephena Hawkinga. Cieľ festivalu je jasný – hovoriť na rovinu o výzvach a hrozbách, ktorým čelí naša planéta a ľudstvo.
Zem bije na poplach
Posledné ročníky festivalu Starmus sa venovali najmä skúmaniu vesmíru. Tento rok však prinesie témy, ktoré sa týkajú najdôležitejšej planéty pre ľudský život.

Zemská atmosféra je krehká, no človek sa s ňou zahráva už od priemyselnej revolúcie. Mnoho vedcov naznačuje, že sa blíži bod zlomu, po ktorom nebude možné odvrátiť klimatickú katastrofu. Vysoké množstvo oxidu uhličitého mení charakter počasia, zvyšuje teploty, zohrieva oceány a ohrozuje prežitie všetkých živých tvorov na Zemi.
„My a naša planéta čelíme kritickému momentu. Náš osud je úzko spojený s našimi vlastnými aktivitami na Zemi. Starmus VII sa pozrie na súčasný stav biosféry a preskúma vyhliadky našej krásnej „modrej bodky“ do budúcnosti.” píšu Brian May a Garik Israelian, zakladatelia Starmus.
Starmus sa vo svojom programe zameria tiež na iné súčasné výzvy, ktorým ľudstvo čelí. Okrem klímy to sú výzvy ako umelá inteligencia, genetické inžinierstvo či kybernetická bezpečnosť.
„Ekosystém je ako tkanina vzájomne prepojených rastlín a zvierat, pričom každý z nich má svoju úlohu. Keď vyhynie nejaký druh, je to ako vytiahnutie nitky. A ak sa vytiahne dosť nití, tkanina sa rozpadne. Ekosystém sa zrúti," povedala Jane Goodall, svetoznáma primatologička a etologička pre The New York Times.

Práve ona patrí medzi najočakávanejších spíkrov festivalu Starmus, ktorý sa uskutoční v Bratislave už 12. mája a potrvá do 17. mája. V rámci akademického programu budú na vybraných univerzitách a vedeckých inštitúciách po celom Slovensku prednášať nobelisti, vedci, astronauti, technológovia a umelci.
„Nejde len o klimatickú zmenu, ide o spôsob, akým znečisťujeme Zem a ako všetko pokrývame betónom. Takmer úplne vyhladzujeme všetky druhy okrem tých, ktoré považujeme za užitočné pre nás. Potrebujeme veľkú zmenu vo filozofii," povedal Brian May, hudobník, environmentalista, gitarista kapely Queen, ktorý festival Starmus spoluzakladal. Na festivale vystúpi už v úvodný deň v rámci otváracieho koncertu v Inchebe spolu s Jean Michel Jarre, ktorý je považovaný za jedného z priekopníkov elektronickej hudby.
Ďalšie 4 dni festivalu budú v znamení prednášok astronautov, vedcov, umelcov, odborníkovi na životné prostredie, umelú inteligenciu či kybernetickú bezpečnosť. Počas celého festivalu budú prednášať v priestoroch Tipos arény (Zimný štadión Ondreja Nepelu).

Medzi ďalších spíkrov, ktorých môžete v Bratislave vidieť patrí aj Charlie Duke, ktorý v rámci misie Apollo 16 kráčal po mesiaci, či Kip Thorne, ktorý bol blízkym spolupracovníkom Stephena Hawkinga. Práve v stredu 15.5. sa budú odovzdávať medaily Stephena Hawkinga, ocenenie excelentnosti v oblasti vedeckej komunikácie. Vyvrcholením budú hudobné koncerty populárnej kapely The Offspring či speváčky Laurie Anderson.
Podpora festivalu a zelenej planéty
To, že sa siedmy ročník festivalu Starmus uskutoční práve v Bratislave je dielom spoločnosti ESET, ktorá je hlavným partnerom podujatia.
"Partnerstvo s festivalom Starmus nás teší, pretože ide o unikátnu oslavu vedy a umenia, ktorá ľudí inšpiruje k zvedavosti a inováciám. V spoločnosti ESET prepájame výskum a technológie s bezpečnosťou. Pracujeme na tom, aby sme vytvorili bezpečné digitálne prostredie pre všetkých. V našom neustále sa meniacom digitálnom prostredí je dôležité nielen chrániť technológie, ale aj oceniť vedecké úspechy, ktoré poháňajú pokrok ľudstva. Starmus slúži ako platforma na oslavu takýchto úspechov a inšpiruje budúcich lídrov v oboch oblastiach," povedal Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET.
Sponzorom podujatia je VÚB banka, ktorá udržateľnosť považuje za svoje hlavné hodnoty, čo dokazuje aj ich Zelený manifest. Tento zelený sľub deklarujú vo vzťahu ku klientom, vlastným štandardom, dodávateľom a zamestnancom aj celej spoločnosti na Slovensku.
„Je to pre nás jedinečný projekt o to viac, že Starmus dostal tento rok podtitul Earth a venuje sa téme klimatickej zmeny, ochrane životného prostredia a udržateľnosti, čo sú presne aj strategické témy VÚB banky. Na nich spolupracujeme s našou materskou skupinou Intesa Sanpaolo, ktorá patrí medzi popredné a systémové európske banky považujúce dôsledné prijatie ESG princípov za jedinú cestu pre finančné inštitúcie v 20. rokoch 21. storočia. Intesa Sanpaolo je zároveň členom Net Zero aliancie pod hlavičkou Organizácie spojených národov.
VÚB sa stala prvou bankou na Slovensku, ktorá začala deklarovať svoj záväzok v oblasti podpory udržateľnosti a ochrany životného prostredia. Už pred niekoľkými rokmi sme sa verejne prihlásili k Zelenému manifestu a zároveň oceňujeme projekty zamerané na ochranu prírody v rámci enviroceny Atlas, ktorá dostane práve na Starmuse celkom veľký priestor,“ povedal Jozef Kausich, generálny riaditeľ VÚB banky.

Študenti „starmusujú” so zľavou
Lístky na festival Starmus si môžete zakúpiť na stránkach Ticketportal.sk. Keďže festival sa snaží burcovať mladé vedecké talenty, študenti si vďaka ISIC-u môžu lístky kúpiť až so 100-eurovou zľavou.
Môžete sa taktiež zapojiť do súťaže na Instagrame SME.sk a vyhrať jeden zo štyroch lístkov na Starmus. Súťažné podmienky nájdete na tomto odkaze.
Tento článok vám prináša Všeobecná úverová banka, a.s.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.
