Oriešky sú odolnejšie, zvykne sa hovoriť o neplemenných psoch. Je za tým domnienka, že kríženec viacerých rás bude zdravší a bude mať menej dedičných zdravotných problémov ako čistokrvný pes.
Túto hypotézu nedávno preskúmali vedci z Veterinárnej fakulty univerzity A&M v Texase. Skúmali zdravie 27-tisíc psov, ktoré sú zapojené do dlhoročného projektu o starnutí psov.
Zamerali sa na 25 najpopulárnejších plemien.
Mylná predstava
Spolu s čistokrvným psíkom často dostanete aj informáciu, na aké zdravotné problémy má predispozíciu. Napríklad sibírsky husky máva častejšie autoimunitné ochorenia, mopslík máva problémy s očami a nemecký ovčiak má vyššie riziko vzniku dysplázie bedrového kĺbu.
Špecifické ochorenia spájané s určitým plemenom „pomohli utvrdiť mylnú predstavu, že všetky čistokrvné psy sú náchylnejšie na choroby, ale nie je to tak,“ vysvetľuje v tlačovej správe profesorka veterinárnej medicíny Kate Creevyová.
Pokiaľ ide o hojnosť diagnóz, čistokrvné a zmiešané psy sú na tom rovnako, ukazujú výsledky zverejnené vo vedeckom časopise Frontiers In Veterinary Science.
Aj niektoré z najčastejších diagnóz postihujú oriešky a čistokrvné psy rovnako.

Najčastejšie problémy
Vedci na texaskej univerzite A&M skúmajú 27-tisíc psov v rámci projektu Starnutia psov (Dog Aging project). Ich cieľom je sledovať ich zdravotný stav desať rokov.
Väčšinu čistokrvných psov (zhruba 60 percent) tvorí 25 plemien. Najviac ľudia chovajú plemená labradorský retríver, zlatý retríver, nemecký ovčiak, pudlík, austrálsky ovčiak, jazvečík, borderská kólia, čivava, bígel a welsh corgi pembroke.
Ich majitelia pravidelne vedkyniam a vedcom nahlasujú, ak sa u psíka objaví zdravotný problém. A hoci sa tieto problémy značne líšia, desať ťažkostí sa u čistokrvných psov objavovalo hojne. Sú to:
- zubný kameň,
- uhryznutie psom,
- vypadnuté zuby,
- parazit giardia,
- osteoartróza,
- sezónne alergie,
- ušná infekcia,
- šelest na srdci,
- zlomený zub
- a sivý zákal.
U orieškov zapojených do projektu sa desať frekventovaných zdravotných ťažkostí líšilo iba v dvoch bodoch, namiesto sivého zákalu a šelestu u nich boli častejšie zlomené pazúre a otrava čokoládou. Krížence tiež mali častejšie ušné infekcie a čistokrvným psom viac hrozilo, že ich pohryzie iný pes.
„Z 53 zdravotných problémov, ktoré majitelia nahlásili, sa 26 významne nelíšilo medzi zmiešanými a čistokrvnými psami,“ povedala Creevyová.
Bez ohľadu na čistokrvnosť, tri najväčšie problémy, s akými psy chodia k veterinárovi, sú zubné ochorenia, alergie a osteoporóza.
Príprava na starnutie
Pri výbere psa s ohľadom na jeho zdravie by nemalo u majiteľov zavážiť iba to, či sú čistokrvné alebo krížence. Pri určitých plemenách je samozrejme potrebné rátať s tým, že majú nábeh na niektoré ochorenia. Rovnako však môže mať zdravotné problémy aj orech.
Budúci majitelia by mali zvážiť, čo všetko vedia psovi poskytnúť s ohľadom na jeho potreby - prostredie, životný štýl, sociálne interakcie či fyzickú aktivitu, radí Creevyová.

Je dobré sa dopredu pripraviť na to, že ako bude pes starnúť, bude potrebovať viac lekárskej starostlivosti. Dôležitá je však aj prevencia.
„Majitelia psov by sa mali so svojimi veterinárnymi lekármi poradiť aj o tom, na aké zdravotné problémy môže byť ich nový pes obzvlášť náchylný vzhľadom na plemeno, veľkosť, pohlavie a podobne,“ hovorí výskumníčka.