SME

Hovoria o recyklácii, no plasty končia v prírode. Ktoré firmy najviac znečisťujú svet?

Medzi najhoršími spoločnosťami sú Coca-Cola, PepsiCo, Nestlé a Danone.

Udalosť na počesť reverenda Martina Luthera Kinga Jr. vo Washingtone 15. januára zahŕňala čistenie pozdĺž železničných tratí v blízkosti Pope Branch Park na juhovýchode od plastových fliaš a iných predmetov.Udalosť na počesť reverenda Martina Luthera Kinga Jr. vo Washingtone 15. januára zahŕňala čistenie pozdĺž železničných tratí v blízkosti Pope Branch Park na juhovýchode od plastových fliaš a iných predmetov. (Zdroj: Michael S. Williamson — The Washington Post)

Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.

Každý rok vyprodukujú firmy viac ako 400 miliónov ton plastov. Časť tohto plastu skončí buď vo vodných tokoch, ktoré často upchá, povaľuje sa na plážach, alebo pláva v obrovských víroch v oceáne. Zvyšná časť sa zase rozkladá na drobné mikroplasty alebo nanoplasty, ktoré sa vznášajú vo vzduchu a dostávajú sa do ľudských pľúc, krvi a orgánov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zistiť, ktoré firmy za produkciou týchto plastov stoja, je niekedy ťažké. Vedcom sa však teraz podarilo identifikovať niektorých z najväčších prispievateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Nová štúdia uverejnená v stredu v časopise Science Advances presne určila niekoľko hlavných značiek zodpovedných za znečistenie plastmi na šiestich kontinentoch. Výskumníci, ktorí využili tím viac ako stotisíc dobrovoľníkov na katalogizáciu viac ako 1,8 milióna kusov plastového odpadu, zistili, že 56 spoločností je zodpovedných za viac ako 50 percent značkového plastového odpadu na celom svete.

Najväčším znečisťovateľom bola spoločnosť Coca-Cola, ktorá sa podieľala na celosvetovom znečistení značkovým plastom 11 percentami.

Zistenia podľa výskumníkov odhaľujú obrovský problém znečistenia planéty plastmi. „Je to nadľudské úsilie, ktoré však musíme vynaložiť,“ povedal Win Cowger, riaditeľ výskumu v Moorovom inštitúte pre výskum znečistenia plastmi a hlavný autor štúdie. „Neexistujú žiadne jednoduché riešenia.“

SkryťVypnúť reklamu

Bez skutočnej účinnosti

Na získanie údajov vykonali tisíce dobrovoľníkov na celom svete „audity“ plastov, pri ktorých prehľadávali pláže, parky, rieky a iné miesta, kde hľadali plastový odpad. Dobrovoľníci skúmali každý kus odpadu a zaznamenávali všetky viditeľné značky alebo ochranné známky. Skupina Break Free From Plastic zorganizovala 1576 auditov v rokoch 2018 až 2022.

Z viac ako 1,8 milióna skúmaných kusov plastov malo takmer 910-tisíc viditeľné značky (plasty môžu vplyvom slnečného žiarenia a počasia stratiť svoje značky). Za státisíce kusov plastov boli najviac zodpovedné spoločnosti Coca-Cola, PepsiCo, Nestlé a Danone.

Hovorca spoločnosti Coca-Cola v e-maile poukázal na stratégiu Svet bez odpadu, v ktorej je cieľom do roku 2025 zabezpečiť, aby bolo celosvetovo sto percent ich obalov recyklovateľných, a do roku 2030 používať v ich obaloch najmenej 50 percent recyklovaného materiálu. „Vieme, že treba urobiť viac a že naše ciele nedokážeme dosiahnuť sami.“

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť Nestlé zase uviedla, že jej cieľom je znížiť používanie nových plastov o jednu tretinu a do svojich obalov začleniť viac recyklovaného obsahu.

Spoločnosť PepsiCo sa odmietla vyjadriť a spoločnosť Danone na žiadosť neodpovedala.

Výskumníci tiež zistili, že existuje priamy vzťah medzi výrobou plastov a množstvom značkového plastového odpadu, ktorý sa nachádza v životnom prostredí. Ak napríklad spoločnosť, ako je PepsiCo, vyrobila jedno percento svetovej hmotnosti plastov, bola zodpovedná približne za jedno percento plastového odpadu zisteného v rámci auditu. Ak spoločnosť vyrábala 0,1 percenta svetovej plastovej hmoty, bola zodpovedná za 0,1 percenta odpadu.

Pre výskumníkov toto zistenie znamená, že samotná recyklácia a odpadové hospodárstvo nestačia na zvládnutie problému s plastmi.

SkryťVypnúť reklamu

„Mnohé z týchto spoločností majú v skutočnosti zavedené programy na zhodnocovanie svojho odpadu zo životného prostredia alebo zabraňujú tomu, aby v ňom skončil,“ povedal Neil Tangri, riaditeľ pre vedu a politiku Globálnej aliancie pre alternatívy spaľovní, a ďalší autor štúdie. „Vidíme však, že tieto programy nie sú skutočne účinné.“

„Je to tak trochu moja najhoršia nočná mora,“ povedal Cowger. „Aby sme vyriešili znečistenie plastmi, musíme výrazne zmeniť spôsob, akým ako spoločnosť fungujeme," dodáva.

Nefungujúci status quo

Svetoví lídri a vyjednávači sa tento týždeň stretávajú v Ottawe, aby vypracovali globálnu dohodu o plastoch. Mnohé environmentálne skupiny a štáty sa usilujú o dohodu, ktorá bude zahŕňať zníženie množstva výroby plastov, čo je cieľ, ktorému sa vyjednávači z Spojených štátov bránia.

SkryťVypnúť reklamu

Priemyselné skupiny a firmy tvrdia, že „cirkulujúce plasty“, pokročilá recyklácia a odpadové hospodárstvo môžu vyriešiť problém bez obmedzenia výroby.

„Naši členovia investujú miliardy dolárov do infraštruktúry na zvýšenie ponuky obehových plastov, aby sa použité plasty nedostávali do životného prostredia ako odpad, na skládky alebo prostredníctvom spaľovania a namiesto toho sa stali novými plastmi,“ uviedol vo vyhlásení pred rokovaniami Benny Mermans, predseda Svetovej rady pre plasty.

Firmy produkujúce plasty tiež argumentujú tým, že plasty pomáhajú podporovať globálne hospodárstvo. Podľa štúdie, ktorú si dala vypracovať jedna priemyselná skupina, by obmedzenia výroby neúmerne ovplyvnili ľudí s nízkymi príjmami.

Výskumníci tvrdia, že veci ako pokročilá recyklácia a obehová ekonomika sú v budúcnosti dôležité, no dôležité je aj skutočné spomalenie tempa výroby plastov.

SkryťVypnúť reklamu

„Vieme, čo funguje: vyrábať menej plastov a používať ich menej,“ povedal Tangri.

Plasty, vyrábané z fosílnych palív, zvyšujú obrat fosílneho priemyslu v čase, keď sa klimatické politiky zameriavajú viac na ťažbu ropy a plynu. Podľa prognóz Medzinárodnej energetickej agentúry budú plasty do polovice storočia tvoriť polovicu rastu dopytu po rope.

Vedci sa zároveň snažia čo najrýchlejšie pochopiť, aké dôsledky môžu mať mikroplasty, ktoré sa dostávajú do tela a orgánov. Hoci ich v ľudskom tele nachádzajú, ich vplyv na ľudské zdravie je stále nejasný.

Vedci tvrdia, že bez obmedzenia výroby sa plasty budú naďalej hromadiť v životnom prostredí - a v ľudských telách. „Už dlho pretrváva status quo a zjavne to nefunguje,“ povedal Cowger.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


1
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu