MYS CANAVERAL. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) znova získava zrozumiteľné údaje od sondy Voyager 1. Najvzdialenejšia ľudská sonda od Zeme prestala posielať zrozumiteľné dáta v novembri.
Odborníci zistili, že prázdna komunikácia súvisí so zlým počítačovým čipom, a upravili kódovanie sondy tak, aby problém obišlo.
Jet Propulsion Laboratory NASA v južnej Kalifornii oznámilo úspech po tom, čo minulý týždeň dostali dobré technické aktualizácie. Tím misie však stále pracuje na obnovení prenosu vedeckých dát.

Sonda Voyager 1, ktorú vyslali na preskúmanie Jupitera a Saturnu v roku 1977, sa v súčasnosti nachádza 24 miliárd kilometrov od Zeme. Jej dvojča Voyager 2 už precestovala 20 miliárd kilometrov.
Obe sondy sa nachádzajú v medzihviezdnom priestore a sú jediné stroje, ktoré kedy fungovali aj spoza heliosféry, čiže obalu častíc obklopujúcich Slnko presahujúceho Pluto. Tiež sú dve najdlhšie fungujúce sondy v histórii, hoci mali pôvodne vydržať len päť rokov.
Voyager 1 je v súčasnosti tak ďaleko, že trvá 22,5 hodiny, než zo Zeme dostane príkaz. Na získanie reakcie musí jeho tím čakať 45 hodín.