SME

Dovoz vzoriek z Marsu je príliš drahý. NASA prosí o pomoc

Prenos chcú stihnúť v budúcom desaťročí.

Ilustrácia všetkých prístrojov, ktoré NASA a ESA potrebovali pre dovoz vzoriek Marsu na Zem.Ilustrácia všetkých prístrojov, ktoré NASA a ESA potrebovali pre dovoz vzoriek Marsu na Zem. (Zdroj: NASA/ESA/JPL-Caltech )

Na Marse je už pripravených niekoľko vzoriek, ktoré čakajú iba na odvoz na Zem. Môžu nám prezradiť, či na Marse skutočne existoval život.

Misia, ktorá má vzorky dopraviť, je jeden z najambicióznejších projektov americkej a európskej vesmírnej agentúry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Náklady sú však také vysoké, že inžinieri musia narýchlo prerobiť celý plán. V pondelok večer NASA požiadala svojich zamestnancov, ale aj súkromné firmy, aby pomohli misiu zjednodušiť a znížiť jej niekoľkomiliardovú cenu.

Je neprípustné čakať

Originálny dizajn misie pre dopravu vzoriek na Zem je skutočne zložitý. Začala sa už v roku 2021, keď na Marse pristál rover Perseverance. Vzorky zbieral v okolí krátera Jezero, kde kedysi existovalo jazero aj rieka. (Kráter dostal meno po meste Jezero v Bosne a Hercegovine.)

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou fázou malo byť pristátie modulu, ktorý zbierky pozbiera pomocou robotického ramena, ale aj dvoch helikoptérok. Túto technológiu už na Marse inžinieri odskúšali vďaka helikoptére Ingenuity.

Lander mal niesť na palube aj raketu, ktorá by vzorky dostala z povrchu Marsu. Išlo by o prvé odpálenie rakety z inej planéty ako Zem. Raketa by nádobu so vzorkami vypustila na obežnej dráhe, kde by ju zachytila sonda európskej výroby a putovala by s ňou domov na Zem.

Súvisiaci článok Na Mars by mali letieť iba ženy. Je to logické, misia by tak bola lacnejšia Čítajte 

Zložitosť misie mala svojich kritikov vždy. Minulý rok sa stala aj oficiálnou.

Hoci NASA kedysi odhadovala náklady na dopravu vzoriek z Marsu na tri miliardy dolárov, minuloročný nezávislý audit ukázal, že sa bude pohybovať skôr od ôsmich do jedenástich miliárd dolárov. Navyše pre zložitú architektúru misie by bolo nutné ju odložiť. Namiesto v 30. rokoch by misia odštartovala až v 40. rokoch.

SkryťVypnúť reklamu

„Je neprípustné čakať tak dlho,“ povedal na pondelkovej tlačovej konferencii riaditeľ NASA Bill Nelson. „Je to desaťročie, keď pristávame s astronautmi na Marse.“

Vzorky z Marsu

Potom čo NASA zhodnotila výsledky nezávislého auditu, usúdila, že misia by nemala stáť viac ako päť až sedem miliárd. Aj to môže byť pre vesmírnu agentúru problém, keďže posledné roky zápasí so škrtmi v rozpočte.

Dostať vzorky bezpečne na Zem vzdialenú viac ako 53 miliónov kilometrov od Marsu bude náročné, povedal Nelson.

Musíme sa na to pozrieť inak, aby sme našli cestu vpred, ktorá by bola cenovo dostupná a priniesla nám vzorky v primeranom časovom rámci.

Bill Nelson

„Musíme sa na to pozrieť inak, aby sme našli cestu vpred, ktorá by bola cenovo dostupná a priniesla nám vzorky v primeranom časovom rámci,“ dodal. NASA čoskoro vyhlási oficiálne výzvy, do ktorých sa zapoja strediská NASA aj súkromné firmy.

Základnou požiadavkou je vymyslieť plán, ako dostať na Zem tridsať vzoriek z Marsu čo najlacnejšie, najrýchlejšie a s čo najnižším rizikom. Ráta sa aj s tým, že bude nutné zmenšiť rakety pre prenos či znížiť počet navrátených vzoriek.

SkryťVypnúť reklamu

Rover Perseverance nazbieral poslednú z tridsiatich vzoriek tento marec. Väčšinu z nich uchováva na palube a mal by ich doniesť k pripravovanému landeru. Zvyšných desať vzoriek nechal na rôznych miestach v okolí krátera Jezero, pri ich zbieraní majú pomôcť vesmírne helikoptérky.

Perseverance zozbieral vzorky atmosféry a rôznych hornín.

Po pristátí vzoriek na Zemi by pracovníci najskôr sterilizovali okolie nádoby, aby sa znížilo riziko kontaminácie. Následne by helikoptérou nádobu preniesli v sterlizovanom kontajneri do strediska pre príjem vzoriek.

V laboratóriách na Zemi by mohli vedci podrobiť vzorky omnoho detailnejšiemu skúmaniu, ako to dokážu prístroje priamo na Marse. Jedna z otázok, na ktorú môže takýto výskum priniesť odpovede, je, či na Marse kedysi skutočne existoval život.

SkryťVypnúť reklamu

A práve preto nechce NASA program úplne zrušiť. Chce, aby budúci marsonauti mohli ísť na červenú planétu čo najlepšie pripravení, ak sa dávnu existenciu života podarí potvrdiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku.

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed.


TASR a 1 ďalší 2
Umelecká predstava o tom, ako mohol vyzerať veľmi skorý vesmír (mladší ako 1000 miliónov rokov), keď premieňal prvotný vodík na nespočetné množstvo hviezd bezprecedentnou rýchlosťou.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
SkryťZatvoriť reklamu