Robíte si niekedy domáci wellness? Po náročnom dni si možno nalejete pohár vína, zapálite sviečky, dáte si masku na tvár alebo sa ponoríte do bublinkového kúpeľa.
Hoci sa tak môžete príjemne zrelaxovať, podobné postupy majú na vašu celkovú pohodu len malý vplyv.
Psychológovia o tom hovoria ako o kultúre wellnessu - značky a influenceri sa vás snažia presvedčiť, že nejaký konkrétny produkt vám prinesie šťastie a život bez stresu.
Skutočnú pohodu si kúpiť nemôžeme, to ale neznamená, že je nedosiahnuteľná. Záleží od toho, na čo sa vo svojom živote zameriate.
Dozviete sa:
- Čo je model Perma.
- Ktorú zložku modelu je najťažšie ovplyvniť.
- Čo je stav plynutia a prečo je dobrý pre vnútornú pohodu.
Model Perma
Skutočné dlhodobé zlepšenie telesnej a duševnej kondície vychádza z cieľavedomého pátrania po potešení a hľadania zmyslu. Inšpirovať sa môžete prácou jedného z najcitovanejších psychológov na svete - Martina Seligmana.
Seligman je priekopníkom pozitívnej psychológie, ktorá sa zaoberá skúmaním pozitívnych emócií, ako sú šťastie, láska, radosť či nádej a zameriava sa na kladné životné zážitky a skúsenosti.
Americký psychológ počas svojej kariéry rozvinul dynamický koncept osobnej pohody. Nazýva sa Perma model - jeho názov je skratkou anglických názvov piatich oblastí, na ktoré sa má človek zamerať, ak chce mať duševnú pohodu: