Keď ste naozaj nahnevaní, zrejme by ste si najradšej do niečoho udreli. Alebo si zlosť vybili pri športe.
Vybiť si zlosť sa javí ako celkom logické riešenie. V skutočnosti však kopnutie do dverí, úder do vreca či agresívne športovanie nemajú terapeutický účinok. Niekedy môžu dokonca pocity hnevu zvýšiť.
Omnoho viac pri zvládaní zlosti pomáhajú aktivity, ktoré v tele znižujú podráždenie.
Nie je za tým veda
Hnev je veľmi bežná emócia, no často sa s ňou ľudia nevedia vyrovnať, čo môže viesť k problémom. Prejavujú sa ako potýčky na ulici či ako agresívne správanie vodičov.
Je to dôkaz, že mnoho ľudí nepozná účinné techniky, ako hnev kontrolovať a znižovať.
Najmä v zahraničí sa stali veľmi populárnymi rage rooms - miestnosti, kde si ľudia platia za to, aby mohli rozmlátiť fľaše, tlačiarne, nábytok či televízory s vidinou toho, že si tak vybijú hnev.

Ich premisa však vôbec nie je podložená vedou a dôkazmi. Emóciu zlosti by ste nemali prejavovať navonok agresívnym správaním, ak ju chcete oslabiť.
„Považujem za veľmi dôležité vyvrátiť mýtus, že ak ste nahnevaní, mali by ste vypustiť paru - dostať to zo seba,“ vysvetľuje v tlačovej správe štátnej univerzity v Ohio spoluautor výskumu Brad Bushman.
Neznamená to, že máte hnev ignorovať. Premýšľanie nad touto negatívnou emóciou vám môže pomôcť prezradiť viac o vás aj o tom, čo vás trápi. Prijať hnev vám môže pomôcť aj terapia.
Ak však chcete v určitej situácii znížiť svoju zlosť, pomôžu vám aj aktivity znižujúce podráždenie, ktoré viete robiť aj sami.
Čo pomáha
V rámci výskumu zverejneného v časopise Clinical Psychology Review hlavná vedkyňa Sophie Kjærviková spolu s Bushmanom preskúmali 154 doterajších štúdií, do ktorých sa dokopy zapojilo viac ako 10-tisíc ľudí.
Dobrovoľníci v nich spracovávali svoj hnev buď aktivitami, ktoré zvyšovali podráždenie - údermi do vreca, behom, bicyklovaním či plávaním, alebo aktivitami, ktoré mali podráždenie znížiť, ako hlboké dýchanie, sprítomňovanie, meditácia či pomalá joga.
Kým fyzická námaha prospieva srdcu, ako stratégia na zvládanie hnevu neobstojí. Beh môže dokonca hladiny podráždenia zvyšovať a tým posilňovať hnev. Predpokladá sa, že to spôsobuje monotónna podstata tejto obľúbenej športovej aktivity.
“Vynechajte kričanie do vankúša alebo búchanie do boxovacieho vreca.
„
„Vynechajte kričanie do vankúša alebo búchanie do boxovacieho vreca. Ušetrite si peniaze za to, aby ste chodili do nejakej miestnosti rozbíjať veci bejzbalovými pálkami. Takéto aktivity nie sú terapeutické,“ vysvetľuje v texte pre Conversation Kjærviková.
Aktivity, ktoré podráždenie znižujú, naopak vedú k zníženiu emócie hnevu. Okrem pomalej jogy či meditácie vám pomôže takisto relaxovanie, progresívna svalová relaxácia, dýchanie do bránice či dať si prestávku a počítať do desať.
Rovnaké aktivity pomáhajú znižovať aj hladiny stresu.
„Je zjavné, že v dnešnej spoločnosti sa všetci stretávame s množstvom stresu a potrebujeme spôsoby, ako sa s ním vyrovnať,“ povedala Kjærviková.
„Je prínosné poukázať na to, že tie isté stratégie, ktoré fungujú pri strese, fungujú aj pri hneve.“
DOI: 10.1016/j.cpr.2024.102414