SME

Tehotenstvo žene pridá k veku mesiace až roky, tvrdí štúdia

Ďalšia naznačuje, že proces sa môže po pôrode zvrátiť.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Adobe Stock)

Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.

Mnohé ženy sa v tehotenstve pre únavu a bolesti často cítia staršie, než sú. Nový výskum teraz naznačuje, že tehotenstvo môže proces starnutia naozaj urýchliť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dve nové štúdie genetických markerov v krvných bunkách tehotných žien naznačujú, že ich bunky zrejme starnú nadpriemernou rýchlosťou a s postupujúcim tehotenstvom pridávajú k takzvanému biologickému veku ženy ďalšie mesiace alebo dokonca roky.

Jedna zo štúdií však tiež naznačuje, že tento proces sa môže po pôrode zvrátiť a vrátiť čas späť, takže bunky niektorých matiek sa po pôrode zdajú biologicky mladšie, ako boli počas tehotenstva, najmä ak matka dieťa dojčí.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto štúdie zdôrazňujú, aké fyzicky náročné je tehotenstvo. Vyvolávajú však aj dôležité otázky o starnutí samom osebe a o tom, či ho možno tehotenstvom skutočne urýchliť, spomaliť alebo zvrátiť.

Epigenetické markery

Najnovšia zo štúdií, ktorá bola v pondelok publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, zistila, že tehotenstvo „má veľký vplyv na telo ženy“ a jej biologický vek, uviedol Calen P. Ryan, vedecký pracovník Columbia Aging Center na Kolumbijskej univerzite v New Yorku, ktorý viedol nový výskum.

Vedci v ňom použili niekoľko rôznych „hodín“ biologického veku a ďalšie opatrenia na analýzu markerov DNA vo vzorkách krvi. Tieto hodiny nie sú skutočné časomiery, ale algoritmy vyvinuté pomocou programov umelej inteligencie, ktoré skúmajú vzory špecializovaných chemických markerov nachádzajúcich sa na vonkajšej strane niektorých génov. Tieto markery sa hromadia a menia v závislosti od nášho veku, zdravia a životného štýlu, čo je proces známy ako epigenetika.

SkryťVypnúť reklamu

Algoritmy môžu tieto epigenetické markery použiť na odhad relatívneho veku buniek. Tento ukazovateľ, často označovaný ako biologický vek, sa môže líšiť od chronologického veku, ktorý znamená len to, ako dlho je človek nažive.

V novej štúdii vedci skúmali vzorky krvi 825 mladých žien z Filipín, ktoré sa narodili v rovnakom roku. Niektoré z nich už boli matkami, iné boli v období štúdie tehotné a ďalšie nikdy nepočali.

Pri analýze týchto vzoriek sa epigenetické hodiny vo všeobecnosti zhodli na tom, že biologický vek mladých žien, ktoré boli buď matkami, alebo boli v období štúdie tehotné, bol spravidla vyšší ako u tých, čo nikdy nepočali, a to minimálne o niekoľko mesiacov – dokonca aj v prípadoch, keď výskumníci skontrolovali ekonomické rozdiely a iné sociálne a zdravotné faktory.

SkryťVypnúť reklamu

Výrazný zvrat

Podobne aj druhá nová štúdia, publikovaná v marci v časopise Cell Metabolism, použila niekoľko rôznych epigenetických hodín na odhadovanie meniaceho sa vnútorného veku tehotných žien počas tehotenstva.

„Veľmi nás zaujímalo skúmanie vplyvov tehotenstva ako prirodzene sa vyskytujúceho záťažového testu,“ povedal Kieran J. O'Donnell, odborný asistent v Yale Child Study Center a Yale School of Medicine, ktorý dohliadal na jednu z nových štúdií.

Pomocou vzoriek krvi od 119 tehotných Američaniek a piatich rôznych hodín výskumníci sledovali epigenetické zmeny súvisiace s biologickým vekom žien, ktoré sa začali na začiatku tehotenstva a skončili tri mesiace po pôrode.

Hodiny sa opäť zhodli na tom, že tehotenstvo zrejme urýchlilo starnutie u žien, ktoré sa blížili k plnému termínu, čím sa DNA ich krvných buniek javila až o dva roky staršia ako na začiatku tehotenstva.

SkryťVypnúť reklamu

Povzbudivejšie je, že toto starnutie sa u väčšiny žien zrejme zvrátilo do troch mesiacov po pôrode, povedal O'Donnell.

Vo všeobecnosti sa ich vzorce markerov DNA čoskoro vrátili do skoršieho, mladšieho stavu a u niektorých matiek, ktoré v prvých troch mesiacoch po pôrode výlučne dojčili, prekonali túto hranicu, takže boli z biologického hľadiska zjavne „mladšie“ ako predtým, a to až o osem rokov, napísali autori štúdie, čo „naznačuje výrazný zvrat biologického starnutia“.

Prechodná reakcia

Niektorí výskumníci, ktorí sa zaoberajú starnutím, dlhovekosťou a epigenetikou, sú však k zisteniam a záverom štúdie skeptickí. „Zdá sa mi nepravdepodobné, že by tehotenstvo vyvolalo celotelové zrýchlenie biologického starnutia, ktoré by sa následne krátko po tehotenstve zvrátilo,“ povedal Matt Kaeberlein, dlhoročný výskumník dlhovekosti, ktorý pôsobí ako výkonný riaditeľ spoločnosti Optispan.

SkryťVypnúť reklamu

Charles Brenner, ktorý sa zaoberá metabolizmom, rakovinou a starnutím v Beckmanovom výskumnom inštitúte Národného zdravotníckeho centra City of Hope v Kalifornii, bol v e-maile stručnejší. „Na sto percent ide o zneužitie biomarkerov starnutia,“ napísal.

Obaja vedci, ako aj ďalší, ktorí o štúdiách diskutovali na internete, špekulujú, že epigenetické zmeny pozorované počas tehotenstva pravdepodobne odrážajú hlboké fyziologické nároky spojené s nosením dieťaťa. „Sú prechodnou reakciou na stres v tehotenstve, najmä v imunitnom systéme,“ povedal Kaeberlein.

Podľa týchto výskumníkov však nie sú dôkazom toho, že tehotné ženy zrazu zostarnú a potom omladnú, prípadne že sa u nich prejavia trvalé účinky, ktoré by mohli priamo skrátiť alebo predĺžiť ich život.

SkryťVypnúť reklamu

Avšak bunkové zmeny, ktoré epigenetické hodiny zachytávajú a analyzujú, by jedného dňa mohli byť užitočnými ukazovateľmi zdravia. Ak sa epigenetické markery tehotnej osoby čoskoro nevrátia späť, keď už nie je tehotná, ona a jej lekár by mali pozorne sledovať jej krvný tlak, hladinu cukru v krvi a iné štandardné merania zdravia, nie preto, že po otehotnení sa zrazu zdá byť staršia, ale preto, že podľa Ryana je „tehotenstvo z fyzického hľadiska“ náročné.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu