SME

Prehra patrí k demokratickému procesu. Je dobré, naučiť sa prijať sklamanie

Pocit šťastia z víťazstva netrvá dlho.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO)

Na Slovensku sa momentálne nachádza viac ako milión ľudí, ktorí zrejme cítia zmes znechutenia, porážky, smútku či beznádeje. Sú to voliči, ktorých kandidát cez víkend nevyhral prezidentské voľby.

Nech je víťazom volieb ktokoľvek, vždy istá časť obyvateľov cíti negatívne emócie. Je to celkom bežná reakcia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pocity smútku, samoty či únavy sa šíria najviac vtedy, keď je spoločnosť politicky veľmi rozdelená. Ukázalo sa to napríklad po amerických prezidentských voľbách v roku 2020, ktoré vyhral Joe Biden.

SkryťVypnúť reklamu

Krátkodobý pocit šťastia

Podobné pocity sklamania a ublíženia sa môžu u ľudí šíriť aj na Slovensku, hoci na to, samozrejme, ešte neexistujú vedecké dôkazy. Prevažná časť výskumov o pocitoch voličov po volebnej prehre pochádza zo Spojených štátov amerických.

S politikou sa často spája hnev, no prieskumy ukazujú, že časť voličstva pociťuje aj depresiu. Napríklad v roku 2004 sa tretina podporovateľov Johna Kerryho cítila depresívne po tom, ako prezidentské voľby znovu vyhral jeho protikandidát George Bush. Keď v roku 2008 vyhral voľby Barack Obama, štvrtina republikánov sa cítila podobne sklesnuto.

Podporovatelia zvoleného kandidáta by mali byť, naopak, šťastní. Zdá sa, že to tak naozaj funguje, no ich zvýšený pocit šťastia je malý a krátkodobý v porovnaní s pocitmi nešťastia, ktoré zažíva druhá strana.

SkryťVypnúť reklamu

Sedí to aj s doterajšími psychologickými zisteniami. Straty a negatívne zážitky nás trápia oveľa viac, ako nás dokážu potešiť zisky . Napríklad v USA sa voliči Donalda Trumpa pol roka po jeho zvolení v roku 2016 dostali na rovnaké hladiny šťastia, aké mali pred voľbami . No voliči Hillary Clintonovej sa aj pol roka po voľbách cítili menej šťastne ako pred voľbami. Najhoršie na tom boli voliči, ktorí viac času trávili sledovaním médií.

Zároveň podporovatelia víťazného kandidáta, ktorí majú od neho nerealistické očakávania, prídu o svoj pocit šťastia z výhry najrýchlejšie, ukázal výskum z Japonska z roku 2015.

Ako zvládať sklamanie z volieb

Rady, ako zvládať volebnú prehru, spísal politológ Christopher Ojeda na webe Conversation.

V prvom rade ľuďom radí, aby sa zamerali na zdravý životný štýl, čo im pomôže nabrať energiu. Ak sa cítite sklesnuto, doprajte si dostatok spánku, zdravého jedla a fyzickej aktivity.

SkryťVypnúť reklamu

Dávajte si pauzy od správ, politiky a sociálnych sietí. Na pár dní si môžete vyskúšať život offline. Smartfón využívajte iba na posielanie správ a telefonovanie. Hoci sociálne siete poskytujú priestor, ako sa spájať s inými ľuďmi, sú zároveň miestom, kde sa šíria dezinformácie, polarizované myslenie, a sú tiež miestom, kde sa rôzne skupiny utvrdzujú vo vlastných názoroch a málo sa stretávajú s inými.

Stretávajte sa s priateľmi, rodinou a komunitou, ktorí vám vedia poskytnúť oporu. Ak sú vaše pocity beznádeje veľké, vyhľadajte pomoc terapeuta alebo terapeutky.

Ojeda tiež hovorí, že volebná strata je desivá tým, že človek z druhého tábora bude musieť znášať neželané a neobľúbené politické zásahy v krajine. To môže viesť k polarizácii. Prehra však patrí k demokratickému procesu a jej prijatie môže byť oslobodzujúce.

SkryťVypnúť reklamu

Prehra by však nemala znamenať rezignáciu či odpútanie sa. Sklamanie vás môže veľa naučiť o vás samých, vašich hodnotách a o tom, čo môžete sami zmeniť, píše v inom texte pre Conversation behaviorálny vedec Andre Spicer. Sklamanie tak môžete premeniť na príležitosť na zamyslenie, prehodnotenie novej reality a posun ďalej.

Posun ďalej môže napríklad znamenať, že sa zapojíte do politiky, radí Ojeda. Môžete kontaktovať svojich volených predstaviteľov, protestovať, kandidovať do miestneho zastupiteľstva, darovať peniaze organizáciám či založiť politickú diskusnú skupinu.

„Namiesto toho, aby vás ublíženie odstrčilo od politiky, použite ho na rozdúchanie vášne, ktorú ste cítili pred voľbami,“ dodáva Ojeda.

Prezidentské voľby 2024 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 5
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu