Text vyšiel pôvodne v agentúre Bloomberg.
Tretina afrických goríl a šimpanzov je ohrozená, pretože žijú v oblastiach, ktoré sa prekrývajú s ťažbou kovov dôležitých pre celosvetový prechod na čistú energiu.
Podľa štúdie uverejnenej v stredu v časopise Science Advances je takmer 180-tisíc ľudoopov v Afrike ohrozených, pretože banská činnosť spôsobuje odlesňovanie. Skutočný vplyv môže byť ešte vyšší, keďže ťažobné spoločnosti nie sú povinné zverejňovať údaje o biodiverzite, napísali výskumníci.
„Ťažba poškodzuje opice znečistením, stratou biotopov, zvýšeným loveckým tlakom a chorobami, ale toto je neúplný obraz,“ povedala Jessica Junkerová, hlavná autorka práce a výskumníčka na Univerzite Martina Luthera Halle-Wittenberg v Nemecku. „Odklon od fosílnych palív je dobrý pre klímu, ale musí sa uskutočniť spôsobom, ktorý neohrozí biodiverzitu.“
Dopyt po nerastných surovinách potrebných na výrobu nabíjateľných batérií, ktoré poháňajú elektrické vozidlá, rastie. V Afrike sa nachádza tretina svetových zdrojov nerastných surovín, z ktorých sa doteraz vyťažilo len päť percent. Na tomto kontinente sa nachádzajú aj niektoré z najväčších, najrozmanitejších a najkrehkejších prírodných ekosystémov na svete.
V článku sa dočítate:
- prečo sú údaje nepresné,
- v ktorých krajinách sú opice najviac ohrozené,
- čo všetko ohrozuje africké ľudoopy.
Kritické biotopy
Vedci vykonali analýzu baní a prieskumných banských lokalít v sedemnástich afrických krajinách a zistili, že približne 20 percent týchto oblastí leží na tzv. kritických biotopoch. V dokumente sa neuvádzajú konkrétne projekty, ale konštatuje sa, že prevažná väčšina ťažobných oblastí zahrnutých do štúdie je vo fáze prieskumu, čo znamená, že nie všetky z nich budú v budúcnosti v prevádzke.

Banský prieskum má podľa nich stále vplyv, pretože „je slabo regulovaný a základné údaje spoločnosti zbierajú až po mnohých rokoch prieskumu a ničenia biotopov“, uviedla spoluautorka Genevieve Campbellová. „Tieto údaje potom presne neodrážajú pôvodný stav populácií ľudoopov v oblasti pred vplyvom ťažby.“
Pri podrobnejšom pohľade na kritické lokality výskytu s vysokou hustotou opíc sa zistilo, že k najväčšiemu prekrytiu došlo v západoafrických krajinách Libéria, Sierra Leone, Mali a Guinea. Podľa vedcov by banská činnosť mohla priamo alebo nepriamo ovplyvniť viac ako 23-tisíc šimpanzov v Guinei, čo predstavuje až 83 percent populácie opíc v krajine. Všetky ľudoopy sú na Červenom zozname Medzinárodnej únie na ochranu prírody zaradené do kategórie „ohrozené“ alebo „kriticky ohrozené“.
Minimalizácia vplyvu
Medzi hrozby, ktoré banská činnosť predstavuje pre ľudoopy, patrí ničenie ich biotopov pri hĺbení jám a tunelov, ako aj pri výstavbe ciest a železníc. Zvieratá ohrozuje aj chemické, svetelné a hlukové znečistenie v blízkosti prevádzok, ako aj kolízie na blízkych cestách.
Hoci sa od spoločností často vyžaduje, aby pred začatím prieskumných alebo ťažobných činností vypracovali štúdie o vplyve na životné prostredie, požiadavky na biodiverzitu takmer neexistujú, uviedli výskumníci. Iba päť percent z 380 spoločností, ktoré analyzovala nezisková organizácia World Benchmarking Alliance, vykonalo vedecky podložené posúdenie vplyvu svojich činností na biodiverzitu. Najmä baníci poskytujú len veľmi málo údajov o populácii opíc v okolí svojich prevádzok, pričom kľúčová databáza pre opice v Afrike získava len jedno percento údajov od banských spoločností.

„Spoločnosti pôsobiace v týchto oblastiach by mali mať zavedené primerané schémy zmierňovania a kompenzácie, aby minimalizovali svoj vplyv,“ uviedol Tenekwetche Sop, ďalší spoluautor dokumentu. „Väčšine spoločností chýbajú spoľahlivé základné údaje o druhoch, ktoré sú potrebné na informovanie o týchto opatreniach.“