Webbov vesmírny teleskop v marci pátral po tom, prečo existujú rozdiely v meraní rozpínania vesmíru a v našich odhadoch. Síce potvrdil, že Hubble sa pri meraniach nemýlil, no záhada stále zostáva.
Teleskop odfotil aj pôsobivú trpasličiu galaxiu a pozoroval hviezdy, ktoré môžu prezradiť viac o počiatkoch našej sústavy.
Dozviete sa:
- prečo žiari nevídane jasná galaxia GN-z11.
- čo skúma Webb práve teraz.
- prečo zrejme nerozumieme vesmíru.
Najvzdialenejšia čierna diera
Galaxiu GN-z11 prvýkrát objavil Hubblov teleskop pred ôsmimi rokmi. Už vtedy astronómov zaujala svojou nevídanou jasnosťou. Pozoruhodné to bolo najmä preto, že táto galaxia existovala v úplných počiatkoch nášho vesmíru, keď mal iba 430 miliónov rokov. Dnes má vesmír 13,8 miliardy rokov.
Teraz sa na ňu zameral aj Webbov teleskop a poskytol prvé odpovede na to, čo môže spôsobovať nezvyčajnú jasnosť galaxie GN-z11.
V srdci galaxie objavil Webb supermasívnu čiernu dieru, je to dosiaľ najďalej objavená čierna diera. Pri pozorovaní bola v procese hltania okolitého materiálu, a preto sa galaxia GN-z11 javí taká jasná. Výskum publikovali vo vedeckom časopise Nature.
Teleskop tiež zachytil v galaktickom hale - guľovitej oblasti obklopujúcej špirálové galaxie - veľmi čisté plynné zhluky hélia.