Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Staré príslovie „zreješ ako víno“ sa hodí skôr na narodeninové priania než do reality. Väčšina vín totiž nie je určená na archiváciu, a to platí najmä pre vína v alternatívnych obaloch – dátumy čerstvosti na krabiciach a plechovkách sú dôležitejšie ako ich ročníky.
Okrem iného to odráža aj súčasnú spotrebu: Prevažná väčšina vína predávaného v Spojených štátoch sa spotrebuje do niekoľkých dní po kúpe.
Mnohým vínam však aj napriek tomu prospieva niekoľkoročné zrenie a veľa z nás má špeciálne fľaše, s ktorými čakáme na nejakú ideálnu príležitosť. Ako ich teda najlepšie skladovať?
V článku sa dočítate:
- aká teplota je ideálna na skladovanie vína,
- čo je svetelný úder,
- prečo zvážiť inštaláciu stojanov na víno.
Nepriatelia vína
Či už víno skladujete v luxusnej pivnici alebo v šatníkovej skrini, najdôležitejšie faktory, ktoré treba zohľadniť, sú teplota, svetlo, vlhkosť a vibrácie.
Chladnejšie miesto je vždy lepšie. Teplo urýchľuje starnutie, a tým aj kazenie vína. Ideálny rozsah je desať až 15 stupňov Celzia - priemerná kuchynská chladnička má v porovnaní približne štyri stupne Celzia. Ak nemáte pivnicu s regulovanou teplotou, pravdepodobne nechcete mať termostat nastavený tak nízko. Hľadajte čo najchladnejšie miesto, kde teplota nebude počas roka dramaticky kolísať. Víno by sa nemalo skladovať pri teplote vyššej ako 23 stupňov Celzia - garáž či kufor auta preto nie sú vhodnými miestami na jeho skladovanie.
Víno je tiež náchylné na „svetelný úder“, čo je stav, pri ktorom dlhodobé vystavenie jasnému svetlu otupuje jeho chuť. Slnečné lúče presvitajúce cez okná teda prenechajte kvetom. Zároveň je to dobrý dôvod na to, aby ste sa vyhli vínu vystavenému vo výkladoch obchodov. Svetelný úder sa môže stať väčším problémom, pretože sa zvyšuje popularita fliaš z číreho skla, ktoré sa dajú ľahšie recyklovať ako fľaše z farebného skla.
Vlhkosť vzduchu je zase dôležitá, aby sa zátky nevysušili a nezmenšili, čo by mohlo spôsobiť, že kyslík prenikne do vína a znehodnotí ho. Traduje sa, že ideálna vlhkosť je 75 percent. Pri vyššej hodnote hrozí riziko vzniku plesní na etiketách. Pre tých, ktorí uchovávajú víno niekoľko rokov, nie je vlhkosť zvyčajne veľkým problémom.
V neposlednom rade starnutie urýchľujú aj vibrácie. Nikto nemá rád, keď sa s ním neustále trasie. Ani víno.
Takže teplo, svetlo a vibrácie sú nepriateľmi vína. To by nám malo hneď napovedať, že skrinky vedľa sporáka alebo nad chladničkou nie sú vhodným miestom pre víno. Nájdite si niečo iné, čo v nich uskladníte.
Najväčšie riziko
Skladovaním by sa však mali vážne zaoberať predovšetkým zberatelia.
Ak máte chuť a peniaze na špičkové bordeaux, burgundské, či kultové cabernety z údolia Napa, mali by ste investovať do seriózneho skladovania fliaš, aby ste ochránili svoje investície. Správne izolovaná pivnica s regulovanou teplotou a vlhkosťou môže byť pokojne napríklad prerobená miestnosť či skrinka, ale môže to byť aj honosná jaskyňa hodná fotografickej prílohy časopisu. Väčšina však zvyčajne radšej minie peniaze na viac vína ako na honosnú pivnicu.
Špecializované chladničky na víno dokážu udržať správnu pivničnú teplotu. Niektoré majú dokonca dve zóny, aby biele vína udržali o niečo chladnejšie ako červené. Ich kapacita sa pohybuje od tých s priestorom pre stovky fliaš až po modely pod stôl, ktoré pojmú niekoľko desiatok fliaš.
Ak je priestor obmedzený, zvážte skladovanie u tretích strán. Hľadajte spoločnosť s chladiarenským skladom, záložným zdrojom energie a solídnymi financiami. Dobre si evidujte, ktoré vína tam máte, a nezabudnite, že si nemôžete len tak odskočiť do pivnice, aby ste si vytiahli fľašu na večeru. Nevýhodou sú náklady a nepríjemnosti a zdá sa, že každých pár rokov dôjde k škandálu, keď niektorá z týchto spoločností skrachuje a zákazníci nemajú prístup k svojim vínam.
My ostatní by sme sa nemali trápiť skladovaním. Tí z nás, ktorí nie sú zberateľmi, ale chcú mať víno po ruke niekoľko mesiacov alebo rokov, si nájdu chladný, tmavý priestor vo svojom dome, kde nie je veľký pohyb ani aktivita. Zvážte však inštaláciu stojanov na víno, aby ste mohli fľaše skladovať šikmo, čo udrží víno v kontakte s korkom a čiastočne pomôže zabrániť jeho vysychaniu. Ak uchovávate fľaše v obaloch, ktoré ste si priniesli domov z obchodov, otočte ich hore dnom. Toto neplatí pre vína so skrutkovacím uzáverom.
Víno je živé, ale nie nesmrteľné. Ani nemyslite na to, že by ste džbán Paisano od Carlo Rossi odložili na 21. narodeniny vášho novorodenca.
Aj pri nedokonalom skladovaní sa kvalitné vína po niekoľkých rokoch zlepšujú, avšak rovnako ako my, nebudú žiť večne. Najväčším rizikom pre zničenie vína nie sú podmienky jeho skladovania, ale neochota vyvrtnúť korok.
Prestaňte čakať na tú ideálnu príležitosť, ktorá nikdy nepríde, zatiaľ čo sa vaše víno pomaly mení na ocot. Vychutnávaním vína a spomienok s ním spojených urobíte každú príležitosť výnimočnou.