SME

Rastliny cítia a psy rozumejú, keď hovoríte o veciach?

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.

Zvieratá patria do prírody. A na National Geographic.

Dobre, sú aj lepšie spôsoby, ako začínať newsletter vtipom, no zdá sa, že zvieracia ríša je fascinujúca. A dokonca aj tá, ktorá nás bezprostredne obklopuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobne fascinujúca je naša schopnosť povýšeneckého nadhľadu, s akou k nej pristupujeme. Vedecká štúdia za vedeckou štúdiou nám konzistentne ukazujú, že naše miesto vo zvieracej ríše zase až také výnimočné nie je.

Nielenže nie sme stredom vesmíru, a dokonca ani slnečnej sústavy. Ešte aj na tej našej planéte sme zrejme mali viac šťastia ako rozumu. Dnes totiž vieme, že celkom bystré sú nielen vyššie primáty a morské cicavce, ale ešte aj také blbé holuby dokážu rozlišovať množstvá a počty.

SkryťVypnúť reklamu

Psy sa nielenže dokážu naučiť povely, zrejme rozumejú aj tomu, keď rozprávame o veciach: v ich mozgoch sa totiž objavujú mentálne reprezentácie spomínaných objektov. A dozvedáme sa, že ešte aj tie rastliny sú oveľa komplikovanejšie. Reagujú na podnety (cítia?) a svojským spôsobom dokážu do istej miery komunikovať.

Na tomto mieste rád a často píšem, že život nebýva čiernobiely a realita býva oveľa zložitejšia než príbehy, ktoré o nej zvykneme rozprávať. Rovnako to platí na prírodu a jej ríšu.

Malo by nás to učiť pokore.

Už len preto, že zvieratá patria do prírody. Ale my sme tiež len takéto trochu komplikovanejšie zviera.

Objav týždňa

Tradičný výklad hovorí, že moderní ľudia sa vybrali z Afriky na sever a východ niekedy pred 60- až 80-tisíc rokmi. Dnes už vieme, že naše dejiny boli komplikovanejšie a naši prapredkovia putovali v rôznych vlnách a v rôznych dobách - a pravdepodobne aj oveľa skôr.

SkryťVypnúť reklamu

Nový výskum v Nature teraz spochybňuje aj hypotézu, že sa tak dialo v časoch, keď sa pozdĺž tejto cesty otvárali akési zelené koridory saván a lesov, keď sa lokálne klimatické podmienky v oblasti zlepšovali.

Zdá sa totiž, že naši predkovia dokázali putovať nielen vyprahnutými oblasťami. Ale jedným zo spúšťačov či katalyzátorom takejto migrácie mohol byť aj výbuch supervulkánu Toba zhruba pred 74-tisíc rokmi.

Výbuch sopky v Indonézii bol taký silný, že zrejme ovplyvnil aj miestne podmienky v Afrike, moderní ľudia sa však dokázali adaptovať a prežiť.

Štúdia: John Kappelman, Adaptive foraging behaviours in the Horn of Africa during Toba supereruption, Nature (2024).

Krátke správy z vedy

Nová štúdia naznačuje, že v našom vesmíre nie je žiadna tmavá hmota. Výskum spochybňujúci prevládajúci vedecký názor sa totiž pozrel inak na svet okolo nás: predpokladá, že svetlo môže cestovaním strácať energiu a prírodné sily časom strácať svoju účinnosť. Nová hypotéza pritom súhlasí s pozorovaniami.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť SpaceX tvrdí, že jej tretí test rakety Starship dopadol úspešne. Súkromnej spoločnosti sa podarilo odštartovať a kontakt s loďou stratili až pri jej návrate do atmosféry. Elon Musk tvrdí, že Starship by mala ľudstvo dopraviť na Mars.

Nová veľká štúdia sa pozrela na plasty a plastické chemikálie okolo nás. Vedci preskúmali viac ako 16-tisíc látok a zistili, že viac ako štyritisíc z nich je nebezpečných. To je výrazne viac, ako boli pôvodné odhady.

Odporúčam počúvať

Odporúčam čítať

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu