SME

Britské Pompeje? Vedci našli úžasne zachovalú dedinu spred tritisíc rokov

Jej zachovaniu pomohla katastrofa.

The Must Farm.The Must Farm. (Zdroj: Wikimedia)

Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.

Napoly zjedená kaša v miske aj s drevenou lyžicou, spoločné odpadkové koše a ozdobný náhrdelník z jantárových a sklenených korálikov sú len hŕstkou mimoriadne zachovaných pozostatkov dediny z neskorej doby bronzovej objavenej vo východnom Anglicku, ktorú nazvali „britskými Pompejami“ a „časovou kapsulou“ do života dediny spred takmer tritisíc rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nálezy z lokality, ktorá bola vykopávaná v rokoch 2015 až 2016, sú predmetom dvoch správ doplnených o doteraz nevidené fotografie, ktoré tento týždeň zverejnili archeológovia z Cambridgeskej univerzity. Uviedli, že vrhajú svetlo na „útulnú domácnosť“ starovekého osadníckeho života.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to možno najlepšie prehistorické osídlenie, aké sme v Británii našli,“ povedal vo štvrtok v rozhovore Mark Knight, vedúci vykopávok a spoluautor správ. „Odstránili sme strechy a vnútri bol takmer celý obsah,“ povedal. „Je to komplexné a ucelené.“

Dôvod vzácneho zachovania? Katastrofa.

Výnimočne uchované

Osadu, o ktorej sa predpokladá, že pôvodne pozostávala z niekoľkých veľkých okrúhlych domov z dreva a bola postavená na koloch nad pomaly tečúcou riekou, zachvátil požiar necelý rok po jej vybudovaní.

Počas požiaru sa budovy a veľká časť ich obsahu zrútili do bahnitej rieky pod nimi, ktorá obklopila „spálené pozostatky tam, kde spadli“, uviedla univerzita k zisteniam. Táto kombinácia zuhoľnatenia po požiari a navhlnutia viedla k „výnimočnému zachovaniu“, zistili výskumníci.

SkryťVypnúť reklamu

„Vzhľadom na povahu osady, že bola vypálená a jej opustenie neplánované, bolo všetko zachytené,“ dodal Knight.

„Keď sme kopali, mali sme pocit, že preberáme tragédiu niekoho iného,“ povedal o strašidelnom nálezisku v močaristých bažinách východného Anglicka. „Nemyslím to tak, že sme cítili pach požiaru, ale pre množstvo popola okolo nás - to bolo blízko.“

Výskumníci nakoniec objavili štyri veľké drevené okrúhle domy a vstupnú konštrukciu, pôvodná osada bola pravdepodobne „dvakrát taká veľká“.

Lokalita v Must Farm sa datuje približne do roku 850 pred naším letopočtom, teda osem storočí pred príchodom Rimanov do Británie. Archeológov šokovalo, „aký jasný je obraz“ života v neskorej dobe bronzovej na základe úrovne odhalených detailov, povedal Knight.

SkryťVypnúť reklamu

Nálezy tiež ukázali, že komunity žili „spôsobom života, ktorý bol sofistikovanejší, než sme si dokázali predstaviť“, uviedol vo vyhlásení Duncan Wilson, šéf Historic England, verejného orgánu zodpovedného za ochranu historického prostredia Anglicka.

Podobne ako dnes

Medzi objavené nálezy patrí hromada oštepov, pravdepodobne určených na lov alebo obranu, ozdobný náhrdelník „s korálikmi až z Dánska a Iránu“, odev z jemného ľanového plátna a lebka dospelej ženy, „možno pamiatka na stratenú milovanú osobu“, uvádza sa vo výskume.

Strava obyvateľov bola tiež bohatá a pestrá, zahŕňala diviaka, šťuku a pstruha, pšenicu a jačmeň.

Výskumníci uviedli, že sa našla aj keramická miska so stopami prstov jej výrobcu v hline, v ktorej sa stále nachádzalo posledné jedlo - „pšenično-obilná kaša zmiešaná so živočíšnymi tukmi“ - a drevená lyžica.

SkryťVypnúť reklamu

„Zdá sa, že obyvatelia si šetrili mäsové šťavy, aby nimi mohli poliať kašu,“ uviedol archeológ projektu Chris Wakefield v tlačovej správe univerzity. „Chemické analýzy misiek a pohárov ukázali stopy medu spolu s mäsom prežúvavcov, ako je jeleň, čo naznačuje, že tieto zložky boli skombinované na vytvorenie formy prehistorickej medovej glazovanej diviny,“ dodal.

Objavili aj lebky psov, pravdepodobne chovaných ako domáce zvieratá a na pomoc pri love. Fosilizované výkaly psov ukázali, že sa živili zvyškami z jedál svojich majiteľov.

V budovách, z ktorých niektoré boli prepojené chodníkmi, mohlo žiť až 60 ľudí, povedal Knight.

Hoci sa na mieste nenašli žiadne neporušené ľudské pozostatky, čo naznačuje, že obyvatelia pravdepodobne bezpečne utiekli pred požiarom, v interiéri sa našlo niekoľko spálených ovčích kostí. „Kostrové pozostatky ukázali, že jahňatá mali tri až šesť mesiacov, čo naznačuje, že osada bola zničená niekedy koncom leta alebo začiatkom jesene,“ uvádza sa v tlačovej správe univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

Našli sa aj keramické a drevené nádoby vrátane malých šálok, misiek a veľkých zásobných nádob. Niektoré hrnce boli dokonca navrhnuté tak, aby sa dali uložiť jeden na druhý, uviedol Knight - čo svedčí o záujme o estetiku, ako aj o praktickosti.

V každom dome sa našlo množstvo podobných predmetov, ktoré sa opakovali, dodal Knight, čo vykresľuje obraz úplne nezávislých usadlostí pre každú rodinnú jednotku namiesto samostatných budov na spoločné úlohy - podobne ako žijeme dnes.

Domáci inventár často obsahoval kovové nástroje, tkáčske závažia, kosáky na zber plodín, sekery a dokonca ručné britvy na strihanie vlasov.

Časová kapsula

Okrúhle domy - jeden z nich mal takmer 50 štvorcových metrov podlahovej plochy - mali ohniská a izolované slamené a hlinené strechy. Niektoré z nich boli vybavené zónami na varenie, spanie a prácu, ktoré pripomínali moderné izby.

SkryťVypnúť reklamu

Osada Must Farm podľa organizácie Historic England, ktorá čiastočne financovala projekt vykopávok v hodnote 1,1 milióna libier, priniesla najväčšiu zbierku každodenných artefaktov z doby bronzovej, aká bola kedy objavená v Spojenom kráľovstve.

Nálezisko slúži ako „časová kapsula“, ktorá obsahuje takmer 200 drevených artefaktov, vyše 150 kusov vlákien a textílií, 128 keramických nádob a viac ako 90 kusov kovových výrobkov. Niektoré predmety budú budúci mesiac vystavené v neďalekom múzeu v Peterboroughu.

Archeológovia nezistili príčinu požiaru, povedal Knight. Predpokladajú, že išlo buď o útok „vonkajších síl“, čo môže vysvetľovať, prečo sa obyvatelia nikdy nevrátili, aby si z trosiek vyhrabali majetok, alebo o náhodný požiar, ktorý sa rýchlo rozšíril po tesne priľahlých domoch.

SkryťVypnúť reklamu

„Pravdepodobne zostali len ľudia a to, čo mali na sebe, všetko ostatné zostalo za nimi,“ povedal Knight o požiari.

Zachovaná dedina je ako okno do minulosti. „Ich svet tam bolo takmer vidieť a cítiť,“ povedal.

„Jediné, čo chýbalo, boli obyvatelia. A predsa... Myslím si, že tam boli - určite ste ich mohli zahliadnuť,“ dodal Knight.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu