Najväčšia erupcia na Islande nad mestom Grindavík prišla tentoraz bez varovania. Keď sa uplynulú nedeľu vyvalila láva z trhliny v zemi, nepredchádzali tomu žiadne zemetrasenia.
Do ovzdušia sa uvoľnili veľké množstvá oxidu siričitého.
Päťkilometrový oblak plynu sa už dostal nad Európu a časť z neho podľa predpovedí Služby monitorovania atmosféry Copernicus prejde aj ponad Slovensko.
Oxid siričitý je toxický plyn, ktorý môže zhoršiť kvalitu vzduchu. Oblak z islandskej erupcie však zdravie ľudí v Európe neovplyvní, odborníci sa obávajú skôr o ozónovú vrstvu.
Dozviete sa:
- čo môže spôsobiť oxid siričitý človeku,
- kam sa dostane oblak z islandskej erupcie,
- prečo je oxid siričitý zlý pre ozónovú vrstvu.
Jasný oblak
Oblak plynu si všimli pracovníci monitorovacieho centra Copernicus vďaka satelitom. Pri predošlých erupciách nad Grindavíkom podobné množstvá nevideli.
„Množstvo uvoľneného oxidu siričitého bolo tentoraz z pozorovaní veľmi jasné a pozorne sledujeme oblak, ako sa prepravuje nad severnou Európou,“ vysvetľuje v tlačovej správe Služby monitorovania atmosféry Copernicus hlavný výskumník Mark Parrington.
Oxid siričitý robí posledné dni značné problémy Islanďanom. V nedeľu po výbuchu museli evakuovať pracovníkov neďalekej elektrárne, pretože hodnoty bezfarebného toxického plynu boli príliš vysoké.
Plyn oxid siričitý môže v menšom množstve spôsobiť pálenie očí a podráždenie dýchacích ciest. Pri erupciách sa však uvoľňuje vo veľkých množstvách a môže byť pri vdýchnutí nebezpečný až smrteľný.
K evakuácii pracovníkov pristúpili aj v turistickej atrakcii Modrá Lagúna. Jeden zo zamestnancov napriek tomu utrpel otravu plynom. Kvalita ovzdušia bola škodlivá pre citlivých ľudí aj v Keflavíku, ktorý sa nachádza zhruba 23 kilometrov od erupcie.
Ozónová diera
Vo štvrtok už oblak prešiel ponad Veľkú Britániu a Írsko a dostal sa nad Škandináviu. Podľa predpovede sa časť oblaku plynu s nižšou koncentráciou môže na južnej strane dostať aj nad Poľsko a sčasti nad Slovensko v priebehu piatka a soboty.
Erupcia Sundhnúkur
- K prvej erupcii nad mestečkom Grindavík došlo 18. decembra 2023 na vulkanickom kopci Sundhnúkur po mesiaci zvýšeného počtu zemetrasení.
- Erupcie pokračujú až do roku 2024. Dosiaľ najväčší výbuch bol v nedeľu 17. marca.
- Sopečná aktivita si vyžiadala zatiaľ jednu obeť, keď 12. januára do 40 metrov hlbokej trhliny v Grindavíku padol muž.
Oblak plynu by sa mal rozplynúť, keď sa dostane nad Rusko.
Meteorológovia oblak stále sledujú, „hoci neočakávame, že by mal nejaký vplyv na kvalitu prízemného ovzdušia alebo na klímu,“ povedal pre web Live Science Parrington.
Monitorovanie je teraz dôležité najmä pre možný vplyv na ozónovú vrstvu, ktorá chráni Zem pred škodlivými účinkami ultrafialového žiarenia. Oxid siričitý môže reagovať s molekulami ozónu a ničiť ich.
V minulom roku vedci namerali takmer rekordné stenčenie ozónovej vrstvy nad Antarktídou. Sčasti tento jav pripisovali erupcii podmorskej sopky Hunga Tonga v roku 2022.
„Vplyv sopečných erupcií na Islande na atmosféru zatiaľ nie je taký závažný, ale je dôležité naďalej sledovať vývoj situácie,“ dodal Parrington.
Vulkanológovia však predpokladajú, že súčasný výbuch na Islande je predzvesťou dlhotrvajúceho obdobia zvýšenej sopečnej aktivity. S ňou môžu prísť aj zvýšené hodnoty uniknutého oxidu uhličitého, čo môže v nasledujúcich rokoch negatívne ovplyvniť zaceľovanie ozónovej diery.