Kdesi na dne mora pri Kolumbii leží poklad v hodnote takmer 16 miliárd eur. A o to, komu bohatstvo pripadne, sa hádajú Španieli, Kolumbijčania, americkí nálezcovia, ale aj domorodé komunity z Bolívie.
Vrak je na dne mora od 18. storočia, keď sa potopila španielska plachetnica, ktorá sa vracala s úlovkom zlata, drahokamov a šperkov z Južnej Ameriky.
Kolumbia sa postupne pripravuje vrak a jeho náklad vyloviť z hĺbky šesťsto metrov pod hladinou. Miesto potopenia je však stále štátnym tajomstvom.
Dozviete sa:
- prečo sa potopila loď San José,
- čo niesla loď na palube a prečo sa o poklad bijú viaceré strany,
- o ťažkostiach pri záchrane vraku z 18. storočia.
Utajený vrak
Dianie v Európe vtedy bolo napäté. Po nástupe francúzskeho princa Filipa V. na španielsky trón v roku 1700 sa ostatné mocnosti obávali, že Španielsko a Francúzsko sa spoja do jednej veľkej krajiny.
Takmer okamžite po korunovácii Filipa V. preto vypukla vojna o španielske dedičstvo. Na jednej strane boli Francúzi a Španieli a na druhej Briti, Rímsko-nemecká ríša a iní európski spojenci.
Hoci sa bitky odohrávali v Európe, k jednej v roku 1708 došlo tisícky kilometrov odtiaľ.
Španielska flotila s úlovkom, ktorý mal financovať vojnu, sa práve plavila z Portobela do Cartageny, keď na ňu zaútočili Briti. Ich cieľom bolo nalodiť sa na San José, no tá po hodine boja zblízka vybuchla a okamžite klesla ku dnu aj s posádkou. Zo šesťsto ľudí prežilo jedenásť. K výbuchu došlo po tom, čo sa vznietili zásoby pušného prachu.
Hoci súčasťou flotily boli aj iné lode, ktoré sa podarilo Britom dobyť, gro pokladu z Južnej Ameriky kleslo ku dnu so San José.