SME

Prečo sa ľudia pripútajú k celebritám? Niektoré jednostranné vzťahy môžu škodiť

Ľudstvo prežilo tak dlho vďaka vzťahom.

Fanúšičky pred koncertom Taylor Swift v Tokiu. Nie všetci fanúšikovia sú aj uctievači celebrít.Fanúšičky pred koncertom Taylor Swift v Tokiu. Nie všetci fanúšikovia sú aj uctievači celebrít. (Zdroj: TASR/AP)

Predstavte si nejakú známu osobnosť, ktorú obdivujete alebo vám je aspoň čímsi sympatická a radi sa dozvedáte novinky o jej práci či živote.

Chceli by ste byť súčasťou kruhu priateľov tejto osoby? Veríte, že by ste si naozaj rozumeli?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je veľká pravdepodobnosť, že ak už nie ste adolescentom, na tieto otázky odpovedáte negatívne. U dospievajúcich je relatívne normálne vzhliadať k známym ľuďom a cítiť k nim aj spoločenské puto.

Občas sa však stane, že neškodné fanúšikovstvo prerastie do uctievania. Tento fenomén je známy napríklad z Kórey, kde majú pre posadnutých fanúšikov aj špeciálne pomenovanie – saseaeng.

SkryťVypnúť reklamu

Ich činy hraničia až so stalkingom a často narúšajú súkromie svojich kórejských idolov. Poháňa ich túžba byť spoznaný a vytŕčať z masy fanúšikov bez tvárí, aj keby to znamenalo, že musia svojho idola napadnúť.

„Mám pocit, že sa dozviem viac o idole, ktorého milujem, a že sa k nemu priblížim. Keď idem na koncert, sú tam tisíce ľudí, takže idol by nevedel, kto som,“ prehovoril jeden fanúšik v rozhovore do výskumu v časopise Deviant Behavior z roku 2015.

„Ale ak sa stanem sasaengom, spozná ma. Ak mu budem stále hovoriť ,Ja som ten a ten. Už som ťa videl na tom mieste. Som taký a taký‘, začne si ma všímať a pýtať sa: ,Prišiel si aj dnes?‘ Pre fanúšikov sasaeng je dobré, keď ich idoly spoznávajú.“

Psychológovia takéto extrémne pocity naviazania sa na osobu, ktorú nepoznáme, nazývajú uctievanie celebrít. Súvisí aj s tým, že dnes sú známi ľudia na dosah ruky.

SkryťVypnúť reklamu

V živote či na obrazovke

Jednostranné vzťahy s celebritami nie sú úplnou novinkou. Nástup parasociálnych vzťahov pozorujú sociológovia minimálne od počiatku televízie a rádia. S príchodom internetu a sociálnych sietí nabrali na intenzite.

Parasociálne vzťahy sú typické najmä pre obdobie detstva a adolescencie. Vo svojej podstate nemusia byť chorobné. Deti sa takto môžu učiť nové veci a tínedžeri si môžu formovať identitu a napĺňať si niektoré sociálne potreby.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAQNE na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Išlo o rituál kosmesis.


a 1 ďalší
Umelecká rekonštrukcia miesta trate na ostrove Skye v období strednej jury, ktorú vytvorili Tone Blakesley a Scott Reid z University of Edinburgh.

Dinosaurie stopy objavili v Škótsku.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu