WASHINGTON. Spoločnosť SpaceX miliardára Elona Muska buduje sieť stoviek špionážnych satelitov pre jednu z amerických tajných služieb.
V uplynulých rokoch firma vyniesla do kozmu niekoľko prototypov týchto družíc určených na obstarávanie snímok, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na päticu informovaných zdrojov.
Väzby s armádou
Klientom Muskovej spoločnosti je podľa novej správy americký Národný úrad pre prieskum (NRO). Kontrakt v hodnote 1,8 miliardy dolárov spadá pod oddelenie SpaceX s názvom Starshield a ukazuje silnejúce väzby medzi firmou a americkým bezpečnostným aparátom, píše Reuters.
Na existenciu kontraktu upozornil minulý mesiac denník The Wall Street Journal, ktorý tiež poukázal na prehlbujúcu sa spoluprácu medzi SpaceX a americkými spravodajskými a vojenskými zložkami.

Poznamenal, že spoločnosť už dlhší čas vynáša do vesmíru vojenské a tajné satelity, avšak o práci divízie Starshield veľa informácií k dispozícii nie je.
Kontrakt s americkým národným prieskumným úradom, ktorý spravuje špionážne družice, uzavrela SpaceX v roku 2021, uvádza Reuters.
"Ak by bol úspešný, potom by program podľa zdrojov výrazne posilnil schopnosť vlády a armády Spojených štátov rýchlo spozorovať potenciálne ciele takmer kdekoľvek na planéte," pokračuje tlačová agentúra.
Falcon 9 vyniesol prototypy
SpaceX podľa nej pre vládu pripravuje "mocný" systém družíc, ktoré by mohli operovať na nízkej obežnej dráhe Zeme.
Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu desiatku prototypov popri iných satelitoch, uviedla trojica nemenovaných zdrojov.
Kedy by mohla byť špionážna sieť plne funkčná, reportéri Reuters nezistili. SpaceX na otázky ohľadom projektu nereagoval a Národný úrad pre prieskum len uviedol, že sa usiluje o vývoj sofistikovaných satelitných systémov a že v tomto smere spolupracuje aj so súkromnými spoločnosťami.