Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Keď na prechádzkach po okolí počúvam podcasty, bombardujú ma reklamy internetových služieb v oblasti duševného zdravia: „Ste vystresovaní, úzkostliví? Navštívte terapeuta! Každému sa zíde terapia!“
To však nie je pravda.
Problémy duševného zdravia, ako sú stres, úzkosť a osamelosť, sú čoraz väčším problémom najmä u detí a dospievajúcich. Osamelosť bola vyhlásená za epidémiu.
Psychické utrpenie môže byť signálom, že potrebujete zmenu, ale nie vždy si vyžaduje aj terapiu. Aj iné zdroje môžu pomôcť zmierniť stres, úzkosť a osamelosť bez toho, aby ste sa museli obrátiť na obmedzené zdroje terapeuta.
Terapia je vedecky podložená liečba zameraná na symptómy duševného zdravia, ktoré spôsobujú významné problémy v každodennom fungovaní. Napríklad redukcia stresu založená na všímavosti pri úzkosti alebo terapia kognitívneho spracovania pri posttraumatickej stresovej poruche.
Sedenia sa zameriavajú na stanovenie cieľov zmeny, rozvoj a nácvik zručností, ktoré zlepšujú psychické zdravie, a priebežné hodnotenie pokroku pri dosahovaní cieľov a potreby pokračovania v liečbe.
Terapia zahŕňa rozvíjanie dôvery a vzťahu, pretože vzťah medzi terapeutom a pacientom je preukázateľne najzásadnejším prediktorom pozitívnej zmeny. Budovanie tejto dôvery a vzťahu v terapii však nie je to isté ako hodinové rozprávanie o nejakom symptóme, napríklad o strese.
Ľudia, ktorí sú k terapii skeptickí, hovorievajú: „Neplatím si za to, aby som sa rozprával s priateľom.“ V tomto prípade majú pravdu.
Terapeuti nie sú priateľmi pacientov, čiastočne preto, že ide o jednostranný vzťah. Terapeuti majú špecializované vzdelanie. Majú etickú zodpovednosť pomáhať pacientom rozvíjať náhľad a budovať zručnosti.
Terapia nie je o ventilácii. Je o zmene.
V článku sa dočítate:
- kedy ľudia potrebujú alebo nepotrebujú terapiu,
- čo je metaúzkosť,
- prečo je pracovanie na sebe samom ako záhradkárčenie.
Zdravá úzkosť
Ľudia potrebujú terapiu, keď im problémy s duševným zdravím spôsobujú vážne problémy v každodennom fungovaní - vo vzťahoch, v pracovnom výkone, spánku alebo v spoločenských aktivitách. Napríklad ak pracovný stres človeka ovládne do takej miery, že zamešká prácu a následne mu hrozí strata zamestnania.
Terapiu nepotrebujú, ak sú schopní dobre zvládať svoje príznaky - ak pociťujú stres v práci, ale naďalej dosahujú dobré pracovné výsledky, majú podpornú sieť rodiny a priateľov, venujú sa zmysluplným aktivitám mimo práce a nemajú výraznú mieru depresie a úzkosti.
Ako píše Tracy Dennis-Tiwary vo svojej knihe „Future Tense: Why Anxiety Is Good For You (Even Though It Feels Bad)“, stali sme sa „krehkými ľuďmi“, pokiaľ ide o nepríjemné pocity. Nemusíme sa však objednávať na terapiu vždy, keď sa cítime zle. Potrebujeme sa naučiť, ako precítiť emócie a vyrovnať sa s nimi.
„Väčšinou je úzkosť zdravou ľudskou emóciou,“ napísala Dennisová-Tiwaryová. „A jediný spôsob, ako sa to naučiť zvládať, je vybudovať si zručnosti v prežívaní a práci s úzkosťou.“
Čo sa môže stať problematickejšie ako samotná úzkosť, je „metaúzkosť“ či úzkosť z našich pocitov úzkosti, povedala.
Sám sebe záhradníkom
Terapia ponúka nástroje a podporu, ktoré môžu byť užitočné a vďaka ktorým sa cítime dobre, ale keď netrpíme „klinickými“ symptómami - teda tými, ktoré spôsobujú výrazné zhoršenie každodenného fungovania - tieto nástroje a podpora sú dostupné aj mimo terapeutovej kancelárie.
Tu je niekoľko spôsobov, ako si vybudovať zručnosti zvládania nepríjemných pocitov.
Zožeňte si pracovné zošity týkajúce sa vášho problému. Existuje mnoho vedecky podložených intervencií (najpopulárnejšie sú kognitívno-behaviorálna terapia a terapia prijatia a odovzdania), ktoré odborníci zhrnuli do formátu pracovných zošitov, aby ich ľudia mohli vykonávať samostatne.
Prečítajte si memoáre ľudí, ktorí zažili podobné problémy. Spojenie so skúsenosťou iného človeka môže znížiť pocit odlúčenosti a poskytnúť model, ako sa s tým vyrovnať.
Používajte aplikácie pre duševné zdravie a meditáciu. Získate tak prístup k mnohým základným nástrojom zvládania nepríjemných pocitov, ktoré učia terapeuti, ako je meditácia (Calm, Insight Timer) a označovanie emócií (How We Feel).
Počúvajte podcasty zamerané na psychológiu. Patria medzi ne napríklad „The Psychology Podcast“ a „All in the Mind“. Vyhľadajte si témy epizód alebo odborníkov v oblasti vášho záujmu ako úzkosť zo vzťahu či stres z práce.
Zvážte kouča, ktorý sa špecializuje na oblasť, v ktorej chcete urobiť zmenu. Môže ísť napríklad o kariéru alebo rodičovstvo. Terapeuti môžu byť koučmi, ale koučovia nemusia byť terapeutmi. Medzi koučovaním a terapiou sú dôležité rozdiely.
Nájdite si komunitné skupiny. Podpora od iných ľudí, ktorí znášajú podobný boj, môže mať v mnohých prípadoch väčší účinok ako rozhovory v rámci individuálnej terapie. Príkladom sú skupiny zamerané na závislosť, smútok alebo meditáciu.
Ak ste vyskúšali tieto stratégie a necítite sa lepšie, prípadne ak vaši blízki vyjadrili obavy zo zmien vo vašom správaní, napríklad z väčšej uzavretosti alebo podráždenosti, vaše príznaky môžu vyžadovať odbornú pomoc. Najjasnejším znakom potreby okamžitej psychiatrickej liečby sú akékoľvek obavy o bezpečnosť, napríklad uvažovanie o samovražde či sebapoškodzovaní.
Zmeny, ktoré majú smerovať k lepšiemu životu, sú ako práca v záhrade - musíte prekypriť pôdu, zasiať semienka, starať sa o krehké nové rastliny a kvety, aby prežili, dodávať im vodu a živiny a odstraňovať burinu. Terapeut vám môže pomôcť, keď vám symptómy duševného zdravia sťažujú chopiť sa lopaty a začať, ale väčšina ľudí môže byť sama sebe záhradníkom.