BOCA CHICA. Z kozmodrómu Starbase v Texase k svojmu tretiemu testovaciemu letu odštartovala raketa Super Heavy s kozmickou loďou Starship.
Loď americkej spoločnosti SpaceX, ktorá ju chce využiť pre cesty na Mesiac či Mars, mala po 65 minútach letu dopadnúť do Indického oceánu.
Predchádzajúce dva pokusy - vlani v apríli a v novembri - sa skončili po niekoľkých minútach explóziami. Hranicu vesmíru Starship dosiahla iba pri druhom v novembri 2023.
Tentoraz sa dostala v teste najďalej. Starship sa už vracala na Zem, keď SpaceX prišiel o spojenie.
Explózie alebo neplánované demontáže, ako sa hovorí vo vesmírnom priemysle, nie sú pri podobných testoch nič nezvyčajné a patria k procesu učenia.
Ako prišli o tretiu loď
Viac ako 30 supervýkonných raketových motorov Raptor sa zažihlo po menších odkladoch vo štvrtok o 14:25 stredoeurópskeho času.
Prvý úspech spoločnosť SpaceX zaznamenala už krátko po štarte, keď sa najprv oba stupne od seba oddelili.
Následne mala raketa Super Heavy kontrolovane dopadnúť do vôd Mexického zálivu neďaleko Starbase. To sa pri predchádzajúcich dvoch integrovaných testoch - teda tých, ktoré zahŕňali spojený štart Starship a Super Heavy - nepodarilo. Raketa vybuchla vo vzduchu.
Tentokrát sa dostala k pristávaniu dosiaľ najbližšie, ale pri náraze do vody zrejme raketa Super Heavy explodovala.
Plán štvrtkového testu sa líšil od predchádzajúcich pokusov.
Trajektória lode Starship, ktorá pokračovala po odpojení do vesmíru, tentoraz mierila k dopadu do Indického oceánu, zatiaľ čo pri predchádzajúcich pokusoch mal let skončiť pri Havajských ostrovoch.
Počas vstupu do atmosféry Zeme stratil SpaceX so Starship spojenie a nemal o lodi žiadne dáta. Naznačuje to, že loď sa nakoniec rozpadla pred pokusom o pristátie v oceáne.
Stratu lode potvrdil počas živého vysielania Daniel Huot zo SpaceX. „Dnes žiadne pristátie vo vode, ale je neuveriteľné vidieť o koľko ďalej sme sa tentoraz dostali,“ povedal podľa CNN.
SpaceX podobný záver testu očakával a neoznačuje ho za neúspech. Aj počas testov a výbuchov zozbierajú cenné dáta, ktoré pomôžu vylepšiť loď aj raketu a pripraviť ich na budúce misie.
Ambiciózne ciele
Systém Starship má výšku 122 metrov, skladá sa z rakety Super Heavy a oceľovej lode Starship. V súčasnosti ide o najvýkonnejšiu raketu.
Ak v testoch preukáže svoju účinnosť a bezpečnosť, mal by dostať Američanov späť na Mesiac aj na Mars.
Testovacie lety sú zatiaľ v pláne bez posádky, podľa SpaceX má ale loď do budúcnosti uniesť až 100 ľudí, či veľké množstvo nákladu a vybavenia.
Celý systém má byť vo finálnej fáze vývoja znovu použiteľný. Mal by tiež nahradiť súčasné rakety Falcon a kapsulu Dragon.
Pri treťom teste SpaceX staval na tom, čo sa inžinieri naučili pri predošlých dvoch. Pri prvom sa nedokázali odpojiť stupne Super Heavy a Starship a SpaceX preto celý systém odpálil. Pri druhom teste loď Starship dosiahla vesmír, avšak nie požadovanú výšku. Oba stroje vybuchli krátko po odpojení.
SpaceX vo štvrtok robil s loďou Starship vo vesmíre aj niekoľko ambicióznych testov. Napríklad počas letu otvoril a zatvoril poklop nákladného priestoru, čo bude potrebné pri vynášaní satelitov. Otestoval tiež presun paliva medzi dvomi nádržami, lode Starship totiž budú v budúcnosti slúžiť aj ako čerpacie stanice na obežnej dráhe Zeme.