To, či sa ráno zobudíte so zlou náladou, neovplyvníte tým, či vstanete z postele ľavou nohou alebo zadkom nahor.
Nálada počas dňa bežne kolíše a ráno zvykne byť horšia ako večer. Ešte viac ju však môže ovplyvniť kvalita spánku.
Dozviete sa:
- Kedy majú ľudia horšiu náladu.
- Ako nekvalitný spánok ovplyvňuje prežívanie na druhý deň.
- Prečo niektorým ľuďom s depresiou nekvalitný spánok pomôže.
Ráno horšie ako večer
Vezmite si dve denné doby: päť hodín ráno a päť hodín podvečer. Zrejme nepotrebujete vedecký výskum na to, aby ste vedeli odhadnúť, kedy majú ľudia v priemere horšiu náladu.
„Nálada prirodzene kolíše s najnižším bodom ráno a najvyšším večer nezávisle od nedostatku spánku,“ vysvetľuje v tlačovej správe Univerzity v Michigane psychiater Benjamin Shapiro. Skúmal údaje z múdrych hodiniek 2500 ľudí počas dvoch rokov a zistil, že o piatej ráno skutočne hlásia horšiu náladu.
Cieľom výskumu bolo ukázať, ako na náladu vplýva prirodzený rytmus tela a nedostatok spánku. Nekvalitný spánok viedol u ľudí k ešte horšej rannej nálade.
Výsledky zverejnili nedávno v časopise PLOS Digital Health. Nemusia byť však všeobecne platné, keďže výskum prebiehal na lekároch v zácviku, ktorí zrejme majú nabitejší deň ako priemerný človek.
To, že spánok ovplyvňuje náladu, však potvrdzujú aj iné štúdie. Otázkou zostáva, čo je vlastne nekvalitný spánok. Tejto téme sa venoval iný výskum z konca minulého roka v časopise Psychological Bulletin. Skúmali údaje zo štúdií z posledných päťdesiatich rokov na viac ako 5700 ľuďoch.

Trpia pozitívne
Nedostatočný spánok pre potreby vedy rozdelíme na tri typy. Prvým je ponocovanie, druhým je kratší spánok než je obvykle a tretím je časté prebúdzanie počas noci.
Všetky tri vplývajú na náladu v nasledujúci deň veľmi podobne. Nie je to však tak, že by náladu priamo zhoršovali. Skôr otupia prežívanie. Nevyspatí ľudia s nekvalitným spánkom sú viac otupení, úzkostliví a majú znížené pozitívne emócie ako šťastie a spokojnosť.
„Je to naozaj zaujímavé, pretože je bežné, keď sa rozprávate s niekým [kto nespal], dosť často povie, že je nevrlejší alebo smutnejší či podráždenejší. No v skutočnosti dôkazy naznačujú, že trpia pozitívne emócie,“ povedala minulý rok pre magazín TIME autorka výskumu Jo Bowerová.
“Dôkazy naznačujú, že trpia pozitívne emócie.
„
Stačí, že niekto zostane bdieť len o hodinku či dve dlhšie, ako je pre neho bežné a na druhý deň už prežíva emocionálne otupenie a stratu pozitívneho prežívania.
Zaujímavo sa nespavosť prejavovala u pacientov s klinickou depresiou. Niektorí síce zažívali ešte horšie otupenie pozitívnych emócií, no niektorým sa depresívne prejavy naopak znížili. Autori to pripisujú taktiež emočnému otupeniu, ktoré zdravých ľudí pripraví o pozitívne emócie a ľuďom s depresiou možno otupí tie negatívne.
U zdravých aj chorých ľudí však môže nekvalitný spánok zhoršiť duševné zdravie. Zle vyspatí ľudia často hlásia zvýšenú úzkosť, tá zas môže sťažiť zaspávanie, čo vedie k ešte vyššej úzkosti. Preto ak máte dlhodobé problémy so spánkom, poraďte sa s lekárom alebo navštívte psychológa.