SME

Čo by ste nikdy nemali čistiť octom? Môže zničiť úpravu niektorých povrchov

Ocot dokáže zničiť niektoré baktérie.

Po octe zostanú okná bez šmúh.Po octe zostanú okná bez šmúh. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Vedci už dlho vyzdvihujú ocot ako účinný čistiaci prostriedok. A keďže ľudia hľadajú ekologickejšie (a lacnejšie) výrobky, tento univerzálny kuchynský produkt, ktorý obsahuje kyselinu octovú a vodu, získava ešte väčšiu popularitu. Spĺňa však svoju prvotriednu povesť úžasného, prírodného a netoxického čistiaceho prostriedku?

Odpoveď závisí od toho, čo presne od octu očakávate – a čo sa snažíte vyčistiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Jeho najväčšie prednosti sú, že je naozaj lacný, neškodný a dokáže zabiť niektoré baktérie,“ hovorí Eric Beckman, emeritný profesor chemického inžinierstva na Pittsburskej univerzite. Dodáva však, že „nie je vhodný na všetko a zapácha“.

SkryťVypnúť reklamu

V najlepšom prípade môže mať používanie octu na čistenie a dezinfekciu povrchov alebo ako súčasť prania antibakteriálne a protiplesňové účinky, ktoré vás ochránia pred choroboplodnými zárodkami. Tieto účinky však čiastočne závisia od toho, ako dlho je octový roztok v kontakte s konkrétnym povrchom, hovorí Jason Tetro, mikrobiológ z Edmontonu v Alberte a autor knihy The Germ Files.

„Na zničenie baktérií potrebujete aspoň päť minút a na vírusy 30 minút.“

Pokiaľ ide o jeho čistiace vlastnosti, ocot môže pomôcť odmastiť povrchy, ako je napríklad varná doska, čo vám umožní efektívnejšie čistenie. Je to vďaka kyseline octovej, tvrdí Brian Sansoni, hovorca Amerického inštitútu pre čistenie vo Washingtone.

„Rozpustí mastnotu, špinu a nečistoty,“ hovorí. „Je tiež užitočný na odstraňovanie vápnika a iných minerálnych usadenín, na odstraňovanie vodného kameňa z predmetov v domácnosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Vo všeobecnosti mnohí odborníci odporúčajú používať na čistenie zmes destilovaného bieleho octu a vody v pomere pol na pol. Niektoré látky by ste nikdy nemali miešať s octom, vrátane bielidla a amoniaku, pretože tieto kombinácie vytvárajú plynný chlór a toxické výpary, hovorí Ryan Sinclair, mikrobiológ životného prostredia a docent na Fakulte verejného zdravia Univerzity Loma Linda.

Aj po zohľadnení týchto výhrad by sa však „niektoré veci nikdy nemali čistiť octom,“ hovorí Sansoni. Tu je prehľad toho, čo môžete a nemôžete čistiť octom.

Čo čistiť octom

Okná

Na čistenie okien bez šmúh môžete použiť zriedený ocot a novinové papiere, hovorí Marilee Nelsonová, odborníčka na čistenie a environmentálna poradkyňa z Huntu v Texase a spoluzakladateľka čistiacich prostriedkov Branch Basics. (Rovnaký postup funguje aj pri sprchových dvierkach.) Len sa uistite, že máte dobré vetranie, pretože kyselina octová dráždi pľúca.

SkryťVypnúť reklamu

„Otvorte okná a používajte ventilátor. Nevpúšťajte do priestoru nikoho, kto trpí astmou alebo chronickou obštrukčnou chorobou pľúc.“

Váš kávovar a rýchlovarná kanvica

Minerály z vody z vodovodu môžu upchať nádržku a trubice kávovaru. Preto je rozumné pravidelne kávovar prepláchnuť zmesou bieleho octu a vody a následne niekoľkokrát spustiť cyklus varenia s čistou vodou (bez kávy), hovorí Nelsonová. (Mali by ste to urobiť, keď si všimnete nahromadenie vodného kameňa alebo podľa pokynov výrobcu).

Podobne môžete nechať roztok octu a vody v čajovej kanvici niekoľko hodín, aby sa rozpustil vodný kameň; pred ďalším použitím kanvicu niekoľkokrát dobre vypláchnite čistou vodou.

Súvisiaci článok Prať alebo neprať? Experti radia, ako ekologickejšie vyčistiť odev Čítajte 

Vane a sprchy

„Prírodné mydlo zanecháva mydlovú usadeninu – ocot ju dokáže odstrániť,“ hovorí Nelsonová. Stačí nastriekať zriedený roztok octu na povrch, nechať pôsobiť aspoň 10 minút a potom povrch utrieť špongiou alebo handričkou z mikrovlákna, hovorí Sansoni.

SkryťVypnúť reklamu

Časom sa môžu minerálne usadeniny usadiť aj v dýze sprchovej hlavice, čo ohrozuje prietok vody. Ak môžete sprchovú hlavicu vybrať, namočte ju na hodinu do octového roztoku a potom použite zubnú kefku na odstránenie nečistôt, hovorí Tetro. Ak ju nemôžete odstrániť, použite rozprašovač s neriedeným octom na vyčistenie sprchovej hlavice pomocou zubnej kefky, navrhuje Sinclair. Potom sprchovou hlavicou pustite čistú vodu, aby ste sa zbavili zvyškov octu.

Kuchynský drez a drvič odpadu

Do kuchynského odtoku odporúča Tetro nasypať päť polievkových lyžíc jedlej sódy a následne šálku octu. „Vzniknú prudké bublinky,“ hovorí, ktoré majú odmasťovací a odvápňovací účinok. Potom drez opláchnite teplou vodou.

Roztok octu a vody môžete použiť aj na vyčistenie rozprašovacej dýzy na kuchynskej batérii: odskrutkujte ju a nechajte ju niekoľko minút namočenú v octe, potom ju dôkladne opláchnite vodou, hovorí Sinclair.

SkryťVypnúť reklamu

Čo nečistiť octom

Mramorové, žulové alebo kamenné pracovné dosky

„Kyselina v octe môže poškodiť kameň vytvorením leptov na povrchu a časom odstráni povrchovú úpravu na kameni, takže začne vyzerať matne,“ hovorí Chrysan Cronin, riaditeľ a docent verejného zdravia na Muhlenberg College v Pensylvánii. To isté platí aj pre keramické dlaždice.

Drevené podlahy

Dokonca aj zriedený ocot môže poškodiť povrchovú úpravu, ktorá chráni drevo a dodáva mu lesk, takže vyzerá matne a poškodene, hovorí Cronin. To isté platí pre drevený nábytok.

Liatinové hrnce a panvice

Ocot môže trvalo poškodiť povrch a nakoniec môže spôsobiť, že riad nebude použiteľný. Ocot nepoužívajte ani na čistenie nožov; „kyselina by mohla poškodiť alebo vyvolať koróziu hrany kovu,“ hovorí Sansoni.

SkryťVypnúť reklamu

Elektronické obrazovky

Kyselina v octe by mohla poškodiť obrazovky alebo ochranný povlak na televízoroch, počítačoch a mobilných telefónoch, hovorí Beckman.

Pri čom si dať pozor

Umývačka riadu alebo práčka

Octový roztok dokáže tieto zariadenia zbaviť zápachu a odstrániť nánosy vodného kameňa. „Môžu však existovať obavy, že kyselina [v octe] by mohla spolupôsobiť s gumovými tesneniami a hadicou, čo by časom spôsobilo ich poškodenie,“ hovorí Sansoni.

„Raz za čas to môže byť v poriadku, ale nepoužívajte ho často.“ Pre istotu si pred čistením týchto strojov octom overte pokyny výrobcu.

A ak chcete čistiť octom, ale neznášate jeho zápach, otvorte okno alebo zapnite ventilátor, aby ste podporili rýchlejšie rozptýlenie zápachu. Prípadne Tetro navrhuje posypať povrch vane alebo sprchy jedlou sódou a potom ju celú opláchnuť čistou vodou, čo pomôže v boji proti zápachu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu