SME

Jadrový reaktor na Mesiaci. Rusko a Čína oznámili spoločný projekt

Pristátie na Mesiaci Rusom nevyšlo.

Ilustrácia lunárnej základne.Ilustrácia lunárnej základne. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Čína a Rusko chcú postaviť na Mesiaci spoločný jadrový reaktor. Mal by byť hotový do roku 2035 a na jeho stavbe sa nemajú podieľať ľudia.

Minulý týždeň to oznámil Jurij Borisov, šéf vesmírnej agentúry Roskozmos. Čína a Rusko pred tromi rokmi odhalili, že chcú pracovať na spoločnej lunárnej základni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jadrový reaktor by mal navrhovanej základni dodávať energiu.

Panely nestačia

O spoločnej základni hovorili krajiny v roku 2021. Má sa volať Medzinárodná lunárna výskumná stanica. No zrejme nie všetky národy by sa na ňu aj dostali. Spoluprácu zatiaľ okrem Ruska avizovali Venezuela, Južná Afrika, Azerbajdžan, Pakistan, Bielorusko a Egypt.

SkryťVypnúť reklamu

Spolupráca s Američanmi sa nepredpokladá, keďže majú naštrbené vzťahy s oboma krajinami. V rámci sankcií prerušili spoluprácu s Roskozmos, ktorá dlhé roky dopravovala astronautov na obežnú dráhu. Teraz už udržiavajú styk iba vďaka spolupráci astronautov a kozmonautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Dnes vážne uvažujeme o projekte dopraviť na Mesiac a namontovať tam energetický reaktor spoločne s našimi čínskymi partnermi niekedy v rokoch 2033 až 2035.

Jurij Borisov, šéf Roskozmosu

V rámci projektu výstavy základne má Čína vyslať tri misie - Čchang-e 6, 7 a 8. Prvá z nich by mala odštartovať tento rok a otestuje kľúčové technológie pre stavbu robotickej základne. Stanica by mala byť dokončená v roku 2028.

Solárne panely by nestačili na napájanie budúcich lunárnych obydlí a základní, Rusi a Číňania preto počítajú so stavbou jadrového reaktora.

„Dnes vážne uvažujeme o projekte dopraviť na Mesiac a namontovať tam energetický reaktor spolu s našimi čínskymi partnermi niekedy v rokoch 2033 až 2035,“ povedal Borisov pre ruskú tlačovú agentúru TASS.

SkryťVypnúť reklamu

O jadrovom reaktore na Mesiaci premýšľa aj NASA. Ktorá má v niektorej z nasledujúcich misií otestovať prototyp kompaktného reaktora od britských vedcov.

Vlastní taikonauti

Rusko a Čína sa o Mesiac zaujímajú už dlhé roky. No práve Rusku sa posledný pokus o pristátie nevydaril.

V minulom roku sonda Luna-25 vrazila do lunárneho povrchu po tom, čo sa vymkla kontrole. V povrchu zanechala desaťmetrový kráter. Na misii sa mala pôvodne podieľať aj Európa, ale po ruskej invázii na Ukrajine sa zo spoločných projektov stiahla. Rusi sa rozhodli v lunárnom programe pokračovať a európske technológie nahradili vlastnými.

Číňania majú s Mesiacom veľké ambície už od roku 2013, keď na ňom prvýkrát pristáli. Pri poslednej misii sa im podarilo z Mesiaca odobrať vzorky a doniesť ich späť na Zem. O odber vzoriek sa má pokúsiť aj tohtoročná misia.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše Číňania chcú do roku 2030 poslať na Mesiac aj taikonautov, čo je čínske označenie pre človeka, ktorý podstúpil let do vesmíru. Američania stále dúfajú, že sa im podarí vrátiť ľudí na Mesiac ešte predtým. Po viacerých odkladoch je prvá misia s posádkou naplánovaná na rok 2026.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 7
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu