SME

Žila rýchlo, zomrela mladá. Vedci preskúmali jednu z najvzdialenejších galaxií

Objavená galaxia je relatívne malá.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: NASA)

WASHINGTON. Dva tímy odborníkov s pomocou Webbovho teleskopu preskúmali jednu z najmladších a najvzdialenejších galaxií. Výnimočne žiarivá galaxia GN-z11 existovala, ale zrejme zanikla už v časoch, keď bol kozmos ešte v plienkach.

Agentúra Reuters vesmírny systém prirovnala k americkému hercovi Jamesovi Deanovi, ktorý presadzoval heslo "ži rýchlo, zomri mladý".

"Zdá sa, že život galaxie bol rýchly a intenzívny, ale potom náhle prestala tvoriť hviezdy," uviedol astrofyzik Tobias Looser z Cambridgeskej univerzity, hlavný autor štúdie publikovanej v odbornom časopise Nature.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"V prvých niekoľkých sto miliónoch svojej histórie bol vesmír búrlivé a aktívne miesto, s veľkým množstvom plynu, ktorý poháňal utváranie hviezd v galaxiách. Preto je tento objav obzvlášť podivuhodný a zaujímavý," dodal Looser. Náš vesmír je teraz starý zhruba 13,8 miliardy rokov.

Objavená galaxia je relatívne malá, obsahuje zrejme 100 miliónov až jednu miliardu hviezd. To by ju zaradilo do rovnakej kategórie k trpasličej galaxii Malý Magellanov oblak, ktorá sa nachádza blízko našej Mliečnej dráhy a stále tvorí hviezdy. GN-Z11 vedci mohli pozorovať iba v jednom momente v minulosti a je podľa nich teda možné, že tvorbu hviezd znovu obnovila.

Súvisiaci článok Extrémne červená čierna diera aj očakávaná neutrónová hviezda. Pozrite si nové objavy Webba Čítajte 

Keď tvorenie nových hviezd ustane, stane sa z galaxie tak trochu hviezdny cintorín. "Existujúce hviezdy zomierajú a nové ich už nenahrádzajú," uviedol Looserov kolega z Cambridge a spoluautor štúdie Francesco D 'Eugenio. Vysvetlil tiež, že najkratšiu životnosť majú najhmotnejšie hviezdy, ktoré sú najjasnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

"Ako najžiarivejšie hviezdy zomierajú, farba galaxie sa mení z modrej - farby žeravých hviezd - na žltú až červenú - farbu najmenej hmotných hviezd," uviedol D 'Eugenio.

"Hviezdy s hmotnosťou Slnka žijú približne desať miliárd rokov. Ak táto galaxia prestala tvoriť hviezdy v čase, keď sme ju pozorovali, nezostali by v nej dnes žiadne hviezdy podobné Slnku. Hviezdy oveľa menej hmotné ako Slnko však môžu žiť bilióny rokov, takže by svietili ešte dlho po tom, ako sa tvorba hviezd zastavila," dodal odborník.

Vedci sa domnievajú, že pozorovaná galaxia utvárala hviezdy po 30 až 90 miliónov rokov a náhle prestala. Teraz sa snažia zistiť, prečo sa tak stalo.

Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba

Súvisiace témy: Vesmír, Galaxie
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 7
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu