Smartfóny i počítače sú tak prirodzene integrované do našich životov, že prístup na internet už považujeme za samozrejmosť. Toto presvedčenie sa však naruší v momente, keď sa webové stránky či videá načítavajú lenivým tempom.
Ako však dokážeme jediným dotykom obrazovky poslať kúsky svojich životov priateľom či rodine vzdialeným stovky kilometrov? Odpoveď sa skrýva v zložitom a často neviditeľnom svete technológie internetového prenosu.
Svet spojený pod morskou hladinou
Dno oceánov i povrch Zeme sú pretkané rozsiahlou sieťou spojov. Táto sieť káblov je základom globálneho pripojenia a prenáša viac ako 95 percent medzinárodných dát. Tiahne sa stovky tisíc kilometrov po dne oceánu, na niektorých miestach až 8 000 metrov pod hladinou, čo je porovnateľné s výškou Mount Everestu.
Optické káble zďaleka nie sú len vláknami drôtu. Ide o zložité zostavy navrhnuté tak, aby vydržali drsné oceánske podmienky, ako sú tlak, silné prúdy či útoky žralokov. Jadro kábla s optickými vláknami tenšími ako ľudský vlas chráni niekoľko vrstiev.
„Informácie prenáša pomocou svetla, nie elektromagnetických impulzov. Vďaka tomu je úplne odolný voči rušeniu z okolia a dosahuje násobne vyššie prenosové rýchlosti ako metalické káble (LAN, koaxiálny kábel a iné). Optické vlákno neovplyvňujú poveternostné podmienky, a preto kvalita internetu nepodlieha výkyvom počasia,“ vysvetľuje Michal Slabecius z O2 výhody technológie s najspoľahlivejším a najrýchlejším pripojením, aké je možné momentálne získať.
Optický kábel má úzky prierez a je tak jednoduchší na inštaláciu aj pri vedení stenami. V minulosti boli pomerne citlivé na zalomenie, čo ovplyvňovalo ich použitie, napríklad v rohoch za nábytkom a podobne. Dnes sú odolnejšie a znesú aj ohnutie do ostrého uhla.

Rýchlosť a spoľahlivosť optického internetu sa spravidla využíva na pripojenie domácnosti ako celku. Toto pripojenie sa ďalej distribuuje signálom WiFi alebo ethernetovým káblom do ďalších miestností. Vďaka týmto možnostiam sa dá zabezpečiť spoľahlivé pokrytie aj vo viacpodlažných domoch, na dvore, terase či v rozľahlých bytoch.
„Optický kábel stačí priviesť do domácnosti k hlavnému routru a odtiaľ je možné pokryť aj niekoľko poschodí pomocou viacerých WiFi routrov alebo extenderov,“ vysvetľuje Michal Slabecius. Inštalácia je jednoduchá. Namiesto vŕtania prechodu pre kábel do každej miestnosti stačí extendery správne zapojiť a nastaviť.
Hoci šírenie internetu prostredníctvom WiFi signálu má pre bežné potreby postačujúcu kvalitu, pri vyšších nárokoch je vhodné zvážiť káblový rozvod do miest, kde budú umiestnené náročné zariadenia.
„Najmä pre inštaláciu koncových zariadení ako stolný počítač, domáci server (NAS) alebo TV je vhodnejší LAN kábel, nakoľko video vo vysokom rozlíšení má vyššie nároky na rýchlosť a stabilitu. Všetky ostatné zariadenia sa zaobídu bez lokálneho káblového rozvodu a na šírenie signálu po celej domácnosti poslúžia WiFi extendery. Pri správnom výbere dokážu vytvoriť inteligentnú MASH sieť, ktorá sa prispôsobuje potrebám na základe polohy a potrieb zariadení a zaručiť tak dostatočne kvalitné pripojenie v každej časti domácnosti,“ radí Slabecius.

Stabilné pripojenie aj na odľahlých miestach
Pripojenie optickým internetom je dostupné približne pre polovicu slovenských domácností. Predpokladá sa, že v najbližších desiatich rokoch ich počet výrazne porastie, najmä vďaka projektom Európskej únie.
„Napriek tomu na Slovensku budú stále miesta, kde dobudovanie fyzickej optickej infraštruktúry nedáva ekonomický zmysel. V týchto lokalitách majú obyvatelia možnosť využívať 5G internet šírený vzduchom, čo je najlepšia možná alternatíva k optike,“ hovorí odborník z O2.
Na týchto miestach sa využíva šírenie internetu vzduchom prostredníctvom 4G alebo 5G signálu, podobne ako je to pri mobilných zariadeniach. Využívajú sa teda strategicky umiestnené vysielače na vysokých budovách či stožiaroch.
Kvalitu internetu šíreného vzduchom značne ovplyvňuje technológia rádiovej siete dostupná na konkrétnom mieste.
„Keďže internet sa šíri elektromagnetickým žiarením rádiovej siete, svoju úlohu hrá aj vzdialenosť od vysielacej antény, množstvo a typ prekážok medzi domácnosťou a vysielacou anténou, napríklad iné budovy, stromy alebo iné pevné prekážky, ale aj koncové zariadenie používané na pripojenie,“ vysvetľuje Slabecius.
Pre najvyššiu kvalitu pripojenia odporúča inštaláciu vonkajšej antény, ktorá sa typicky umiestňuje na fasádu alebo balkón.
„Dôležité je správne anténu nasmerovať na vysielaciu anténu rádiovej siete operátora. Prijímaný signál dokáže zosilňovať a čiastočne očistiť od rušenia, čo znamená vyššie prenosové rýchlosti a nižšie odozvy siete,“ odporúča Michal Slabecius z O2.
Požiadavky na vyššiu rýchlosť a stabilné pripojenie narastajú aj v oblastiach, kde optické pripojenie nie je dostupné. Operátor O2 sa preto pustil do rozsiahlej modernizácie siete a v najbližších dvoch rokoch pokryje 5G sieťou takmer celé Slovensko. S tým súvisí aj proces výmeny antén, ktoré budú podporovať práve najvýkonnejšie 5G pripojenie.

Existuje aj relatívne mladá technológia, a to šírenie dát prostredníctvom satelitov na obežnej dráhe. Táto metóda prenáša dáta cez atmosféru a spája vzdialené oblasti, kde môže byť kladenie káblov nepraktické alebo nemožné.
Satelity obiehajúce okolo Zeme síce uľahčujú globálne vysielanie či navigáciu, ale v porovnaní s káblovým prenosom alebo mobilnou sieťou sa stretávajú s problémami, ako je oneskorenie či strata bitov. Jednak to spôsobuje čas, ktorý signál potrebuje na cestu do vesmíru a z vesmíru, a zároveň technické obmedzenia vysielania cez atmosféru. Tento typ pripojenia má výhodu dostupnosti prakticky kdekoľvek, avšak služba a zariadenia na to potrebné sú stále veľmi drahé.
Tipy, ako zlepšiť pokrytie WiFi signálom
- Umiestnite WiFi router na vhodné miesto. Každá prekážka medzi vami a routerom (dvere, stena, komoda) blokuje signál a spomaľuje internet. Platí teda pravidlo, že ideálne umiestnenie je na viditeľnom mieste.
- Ideálne miesto pre router je uprostred bytu alebo domu, a je odporúčané vyhnúť sa umiestneniu na zemi alebo tesne pod stropom.
- Pre správne fungovanie antén je vhodné WiFi router postaviť vzpriamene, ale závisí to od dizajnu daného zariadenia
- Neumiestňujte router za televízor, v blízkosti väčšieho množstva elektrických zariadení, do skríň, kúpeľní, do rohov miestností ani pivníc. Do vzdialenejších miestností rozšírte signál pomocou WiFi extendera.
- Skontrolujte si, či je WiFi router pripojený na 2,4 GHz alebo 5 GHz frekvenčné pásmo. Frekvenčné pásmo 2,4 GHz sa vyznačuje vyšším dosahom a nižšou rýchlosťou. 5 GHz pásmo ponúka vyššiu prenosovú rýchlosť, ale nižší dosah. Moderné routre vedia operovať aj s oboma frekvenciami súčasne, v prípade, že niektoré zo zaradení, ktoré používate nemá možnosť prijímať v pásme 2,4GHz.
- Použitím kvalitného a moderného WiFi routra môžete predísť mnohým problémom, prípadne potrebe dokupovať veľké množstvo extenderov. Moderné routre používajú štandard WiFi 6 alebo vyšší, a majú mnohé inteligentné funkcie, ktoré dramaticky zvýšia výkon a stabilitu bez toho, aby ste o tom tušili. Keďže router je často súčasťou poskytovanej služby od operátora, je nevyhnutné zvážiť kvalitu poskytovaného zariadenia.
Tento článok vám prináša O2.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.