Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.
To, ako vnímame menopauzu, sa určite zmenilo z kultúrneho hľadiska, ale zdá sa, že sa niečo zmenilo aj z pohľadu biológie - najmä pokiaľ ide o návaly tepla a nočné potenie.
Najpresnejšie údaje o tejto problematike pochádzajú zo Švédska. Vedci skúmali skupiny žien narodených v rokoch 1918 až 1930 a porovnávali ich so ženami narodenými v rokoch 1954 až 1966. V priebehu niekoľkých desaťročí viedli s týmito ženami rozhovory o ich skúsenostiach s návalmi tepla, keď dovŕšili vek päťdesiat rokov.
Zistili, že ženy z novších generácií zažívali návaly tepla výrazne častejšie ako ženy narodené skôr. Tridsaťpäť percent žien narodených neskôr malo každodenné návaly tepla v porovnaní s 24 percentami žien z predchádzajúcich generácií.
Dozviete sa:
- ktoré faktory môžu zhoršovať návaly tepla,
- čo môže byť za tým, že ženy dnes zažívajú horšie príznaky menopauzy,
- kedy vyhľadať lekára.
Otázka znela: prečo?
Iné štúdie zaznamenali súvislosti medzi určitými aspektmi zdravia a návalmi tepla - napríklad fajčenie a zvýšený index telesnej hmotnosti sa spájajú s vyšším výskytom, pričom oba faktory sa za posledných sto rokov zmenili. Úlohu zohráva aj úroveň stresu a lieky, ako sú antikoncepcia a hormonálna liečba.
Výskumníci preto vytvorili štatistický model, ktorý tieto možnosti v skupine švédskych žien zohľadňoval. Ak by niektorý z týchto faktorov mohol vysvetliť rozdiel v návaloch tepla medzi generáciami, táto zmena by zmizla alebo by sa aspoň zmenšila.
Ale nestalo sa tak. Aj po zohľadnení takých vecí, ako je BMI a užívanie liekov, mali ženy narodené neskôr takmer dvojnásobne vyššiu pravdepodobnosť, že budú denne pociťovať návaly tepla, ako v predchádzajúcich generáciách.

Susan Reedová, lekárka a vedkyňa zaoberajúca sa zdravím žien a emeritná profesorka pôrodníctva a gynekológie na Washingtonskej univerzite, súhlasí so závermi štúdie, že ženy dnes pravdepodobne zažívajú viac návalov tepla ako predchádzajúce generácie. Domnieva sa, že to spôsobujú environmentálne, genetické a sociálne faktory, ktoré je ťažké oddeliť.
„Menopauza je ako veľký prepletený gobelín, ktorý spája veľa vlákien. Nie je to priamka spájajúca dve veci,“ povedala.
Prečo sú návaly tepla čoraz častejšie?
Jednou z možností je, že ženy čoraz častejšie hlásia návaly tepla, pretože sa zmenil náš pohľad na menopauzu. Prešli sme dlhú cestu od čias, keď francúzsky lekár v 19. storočí zaviedol pojem "la ménopause". (Vo svojej učebnici napísal celú časť o tom, ako menopauza spôsobuje hystériu.)
Menopauza
Značí koniec menštruačných cyklov. Môže prísť po 40. či 50. roku života.
Diagnostikuje sa po tom, čo sa menštruácia nevyskytla dvanásť mesiacov.
V mesiacoch a rokoch pred menopauzou sa môžu vyskytnúť príznaky ako: nepravidelná menštruácia, vaginálna suchosť, návaly tepla, zimnica, nočné potenie, zmeny nálady či rednutie vlasov.
Ženy teraz nabádame, aby o svojich príznakoch hovorili otvorenejšie ako v minulosti.
Ak však pripustíme, že ženy zo švédskej štúdie uvádzali svoje príznaky pravdivo na účely lekárskeho výskumu, musíme hľadať iné vysvetlenie.
Veľa z toho, čo dnes vieme o menopauze, pochádza z americkej Štúdie o zdraví žien v celej krajine (SWAN). Štúdia sa začala v roku 1994 a jej cieľom bolo pochopiť prechod do menopauzy na etnicky a rasovo rôznorodej vzorke žien v Spojených štátoch. Do štúdie bolo zaradených 3 302 žien vo veku od 42 do 52 rokov, ktorým ešte neprestala menštruácia, pričom ich vedci sledujú dodnes.
Táto štúdia je vo svete zdravia žien mimoriadne dôležitá - existuje len málo podobných (už spomínanej švédskej štúdie sa zúčastnili prevažne biele, relatívne štíhle ženy). Zo štúdie SWAN sme sa dozvedeli, že v porovnaní s bielymi ženami majú ženy čínskeho a japonského pôvodu dlhšie menštruačné cykly a černošky zažívajú dlhší prechod do menopauzy - príznaky návalov tepla a nočného potenia trvajú v priemere približne desať rokov. Štúdia tiež ukázala, že u černošských žien je menej pravdepodobné, že sa budú liečiť na tieto príznaky, ako u bielych žien.
Štúdia SWAN odhalila, že celý rad faktorov - ako napríklad nižšia úroveň vzdelania a vyšší stres a úzkosť - súvisí s tým, že ženy dlhšie pociťujú návaly tepla a nočné potenie.
Podľa Reedovej je poznanie týchto súvislostí užitočné. Napríklad liečba, o ktorej je známe, že zmierňuje stres, ako napríklad kognitívno-behaviorálna terapia, môže zlepšiť návaly tepla a nočné potenie. Niektorí vedci tiež tvrdia, že environmentálne zmeny, ako sú znečistenie a zvyšujúce sa globálne teploty, zhoršujú vnímanie návalov tepla.

Tu sa to však nekončí, najmä pokiaľ ide o medzigeneračné rozdiely. Tieto faktory skôr pravdepodobne poukazujú na niečo iné, čo musí veda ešte odhaliť.
Jednou z týchto možností sú epigenetické zmeny - alebo zmeny v DNA, ktoré sa vyskytujú počas nášho života.
„Naša DNA je zložitejšia ako len to, čo sa odovzdáva prostredníctvom našich vajíčok a spermií,“ povedala Reedová. „Niet pochýb o tom, že zložitosť nášho dnešného prostredia mení našu DNA, ak sa pozrieme na správanie v priebehu času a na to, ako sa organizmy prispôsobujú.“
Vysvetlila, že napríklad u detí narodených obéznym matkám dochádza k zmenám ich DNA, ktoré môžu zvýšiť ich vlastné riziko obezity a kardiovaskulárnych ochorení v neskoršom veku.
Vedci pozorovali jedinečné epigenetické zmeny u pacientok, ktoré prechádzajú predčasnou menopauzou, a u tých, ktoré majú horšie návaly tepla. Zatiaľ sa však presne nevie, čo tieto zmeny spúšťa - a akú úlohu môžu zohrávať pri vzniku príznakov u žien.
Čo by mali vedieť pacientky
Menopauza je normálny proces, ale utrpenie by sme nikdy nemali normalizovať. Ak návaly tepla znižujú vašu schopnosť užívať si každodenný život, poraďte sa s lekárom a vyhľadajte pomoc.
Rozhovor o príznakoch môže lekárovi napovedať o ďalších potenciálnych rizikových faktoroch - napríklad ženy so silnými návalmi tepla majú vyššiu pravdepodobnosť srdcového infarktu alebo mozgovej príhody.
Nájdite si lekára, ktorý berie vaše príznaky vážne, a nezametajte svoje skúsenosti pod koberec.