Odysseus pristál.
Nie je to síce tak úplne pristátie Orla, ale pokojne to môže byť ďalší zásadný míľnik v dobýjaní kozmu. Alebo aj nič významné, viete, ako to chodí s vesmírnymi dobrodružstvami.
V noci zo štvrtka na piatok však na Mesiaci úspešne dosadla vesmírna misia súkromnej spoločnosti Intuitive Machines, ktorú do kozmu vyniesla iná súkromná spoločnosť: SpaceX. A dôležitá správa je to hneď z niekoľkých dôvodov.
Tým menej podstatným je, že po päťdesiatich rokoch Američania znovu pristáli na našej prirodzenej družici. Tou podstatnejšou je, že to dokázala súkromná spoločnosť, u ktorej si NASA len objednala službu.
(Isteže, je to zložitejšie. A medzičasom sa ukázalo, že lander leží na boku.)
To je pokračovaním radikálnej zmeny premýšľania v americkej administratíve i v samotnom úrade: pretože robiť to priamo v NASA je chronicky pomalšie a drahšie. No viac než šetrenie je podstatné, že Národný úrad priamo vytvára trh so súťažou. A predmetom tohto trhu boli najskôr lety do kozmu a po novom už aj lety na Mesiac.
Zatiaľ s nákladom.
Vesmírny, a špeciálne ten americký vesmírny program totiž roky len tak prešľapuje. Kľúčové misie sa odkladali a radikálne predražovali, chýbala politická vôľa i vôľa širokej verejnosti. To by mohol zmeniť súkromný sektor, ktorý dokáže nielen robiť veci odvážnejšie (a rizikovejšie) a lacnejšie, ale prichádza aj s originálnymi myšlienkami a riešeniami.