SME

Koralové útesy sú ohrozené oveľa viac, ako si mysleli. Vedci museli prísť s novou stupnicou

Dva stupne ohrozenia neboli dostatočné.

Zamestnanci nadácie Coral Restoration Foundation pracujú na útese s názvom Pickles pri pobreží Key Largo.Zamestnanci nadácie Coral Restoration Foundation pracujú na útese s názvom Pickles pri pobreží Key Largo. (Zdroj: Carolyn Van Houten — The Washington Post)

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

Už viac ako desať rokov sa morskí odborníci spoliehajú na výstražnú stupnicu Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA), ktorá signalizuje, aký stres spôsobuje oceánske teplo koralom a aké veľké je riziko ich vyblednutia. Najvyšší, druhý stupeň výstrahy však už roky predstavuje pre koraly katastrofu.

Stupnica bola viac-menej dostatočná - až do minulého leta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vlna horúčav pozdĺž 580 kilometrov dlhého floridského útesu spôsobila oteplenie vody na dovtedy nevídanú úroveň: od stredných teplôt sa vyštverala na vysokých 32 stupňov Celzia, pričom v niektorých plytkých vodách dosahovala teploty až nad 37 stupňov Celzia.

SkryťVypnúť reklamu

Na niektorých miestach tiež došlo k úplnému vyblednutiu útesu a skupiny na obnovu museli niektoré koraly vytiahnuť z vody.

Táto bezprecedentná udalosť prinútila NOAA pridať na stupnicu tri nové výstražné stupne, aby sa zohľadnila vyššia miera úmrtnosti a úroveň vyblednutia koralov. Predchádzajúce kategórie už nestačili na to, aby ukázali, aký extrémny bol vplyv tepelného stresu na koralové útesy, povedal Derek Manzello, ekológ a vedúci programu NOAA Coral Reef Watch.

„To, čo sa stalo minulý rok, bolo naozaj neočakávané a vymykalo sa to tabuľkám,“ povedal Manzello. „Vedeli sme, že v dôsledku otepľovania oceánov bude viac prípadov bielenia. Vedeli sme, že budú silnejšie. Nepredpokladali sme však, že k takejto závažnej udalosti dôjde tak skoro.“

SkryťVypnúť reklamu

Dlhotrvajúce dôsledky

Cieľom nového systému je poskytnúť lepší prehľad o tom, ako koralové útesy reagujú na extrémne teplo. Keď sú koraly vystavené stresu, uvoľňujú riasy, ktoré im poskytujú potravu a farbu, a postupne zblednú alebo zbelejú. Vybielený koral neznamená, že koral je mŕtvy, ale skôr to, že je zraniteľnejší a môže zahynúť.

Nová najextrémnejšia kategória, 5. stupeň výstrahy pred vyblednutím, signalizuje takmer úplný úhyn koralov, keď v dôsledku dlhodobého vystavenia extrémnym teplotám dochádza k úhynu najmenej 80 percent koralov v danej oblasti.

Najvyšší, 5. stupeň výstrahy predstavuje päťnásobok tepelného stresu v porovnaní s 1. stupňom výstrahy pred vyblednutím, ktorý signalizuje výrazné vyblednutie.

Manzello prirovnal tento najvyšší stupeň k hurikánu kategórie 5 - podľa jeho slov značí, že „sa očakávajú drastické, vážne a dlhotrvajúce dôsledky pre koralové útesy.“

SkryťVypnúť reklamu

Nový 3. stupeň výstrahy pred vyblednutím je spojený s rizikom úhynu viacerých druhov a 4. stupeň výstrahy pred vyblednutím znamená vážny úhyn viacerých druhov - 50 percent koralov alebo viac.

Podľa starého systému bola Florida a väčšina Karibiku v lete minulého roka na viac ako tri mesiace zaradená do 2. stupňa výstrahy. Podľa nového systému by Florida Keys dosiahla 4. a 5. stupeň a v Karibiku by bol vyhlásený 5. stupeň, povedal Manzello.

Náročné obdobie na prežitie

Pre manažérov obnovy koralov slúži rozšírený výstražný systém ako jemnejší nástroj na lepšie predpovedanie rôznych vplyvov teplej vody na koraly.

„Žiaľ, neboli sme pripravení na to, aké závažné [budú teploty],“ povedala Stephanie Schopmeyer, zástupkyňa vedeckého pracovníka z organizácie Florida Fish and Wildlife. „Tieto nové výstražné úrovne nám pomôžu pripraviť sa na závažnejšie udalosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Nové výstrahy však slúžia aj ako varovanie – poukazujú na to, ako by mohli vodné podmienky vyzerať v budúcnosti.

„Je to, ako keby bol minulý rok budíčkom,“ povedala Schopmeyerová. „Nemôžeme ignorovať klimatické zmeny.“

Nový výstražný systém zvyšuje limit pre týždne s teplotou vody vyššou o jeden stupeň Celzia - ide o meranie týždňov, keď je teplota vody aspoň o jeden stupeň Celzia vyššia ako priemerné maximálne teploty.

Koraly začínajú blednúť približne v štvrtom týždni, keď teplota dosahuje viac ako o jeden stupeň Celzia. Zomierať začínajú približne v ôsmom týždni, keď sa starý výstražný systém končí.

Nová stupnica vypĺňa medzery tam, kde už nesiahala predchádzajúca stupnica.

„Vieme, že výskyt bieliacich javov sa bude zvyšovať v rámci frekvencie, závažnosti a rozsahu, pretože presne to sa stalo za posledných štyridsať rokov,“ povedal Manzello. „

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa takéto udalosti stanú bežnými, koralové útesy v najbližších približne dvadsiatich rokoch bude čakať obdobie veľmi náročné na prežitie.“

Blížiaci sa obrat

K vyblednutiu došlo v roku 2023, keď globálne teploty vzduchu a mora prudko vzrástli na rekordné hodnoty. Vedci tvrdia, že teplo je dôsledkom rastúcej koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére zo spaľovania fosílnych palív, ako aj klimatického javu El Niño, ktorý sa vyznačuje abnormálne teplými oceánskymi vodami v tropických oblastiach Tichého oceánu.

Related article El Niño je už tu. Budúci rok zrejme padnú teplotné rekordy Čítajte 

Meteorológovia z Národnej meteorologickej služby nedávno vydali varovanie pre La Niña, opak El Niña, ktorá sa má vyvinúť do augusta. La Niña sa vyznačuje chladnejšími teplotami v Tichom oceáne, ako je obvyklé, a podporuje ničivé hurikánové obdobia v Atlantiku.

SkryťVypnúť reklamu

La Niña by mohla poskytnúť toľko potrebnú chladnú úľavu od tepla pre svetové koralové útesy, hoci nedávno došlo k masívnemu vyblednutiu počas La Niña na Veľkom bariérovom útese v roku 2022 a na Fidži v roku 2023, povedal Manzello.

Avšak blížiaci sa obrat historicky silného El Nina by mohol negovať niektoré chladnejšie podmienky, ktoré priniesla La Niña, povedala Cindy Lewis, riaditeľka morského laboratória Keys na Floridskom oceánografickom inštitúte.

„Môže to byť veľmi teplá La Niña, a nie nevyhnutne chladnejšia - tak, ako sa nám páči,“ povedala Lewisová.

Vplyv javu El Niño. (zdroj: SME/Dominika Colombová)Vplyv javu El Niño. (zdroj: SME/Dominika Colombová)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu