Po prieskumnom vrte na ložisku zemného plynu v Kazachstane došlo ešte minulý rok v júni k výbuchu. Trvalo šesť mesiacov, kým sa požiar podarilo zahasiť.
Pri nehode v odľahlej časti Kazachstanu sa do ovzdušia uvoľnilo viac ako 120-tisíc ton metánu, silného skleníkového plynu, ukazuje najnovšia analýza.
Únik môže byť najväčší v histórii, ku ktorému došlo pri normálnej ľudskej činnosti. Ak by sa počítali aj sabotáže, mal by druhé miesto, pretože únik metánu z plynovodov Nord Stream v roku 2022 by neprekonal.
Metán je omnoho silnejší skleníkový plyn ako oxid uhličitý. Hoci je množstvo emisií z metánu nižšie, v priebehu dvadsiatich rokov je až 80-krát účinnejší pri zachytávaní tepla v atmosfére.
Najviac metánu stále vzniká v poľnohospodárstve. V ropnom a plynárenskom priemysle sú však za veľkú časť emisií zodpovedné rozsiahle úniky. Tým by sa dalo zabrániť, ako aj v prípade minuloročného úniku v Kazachstane.
Najhorší v histórii
K výbuchu a následnému požiaru došlo na ropných poliach Karaturun East 9. júna 2023. Plamene šľahali až do výšky desiatich metrov a nehasli. O niekoľko dní sa na mieste vytvoril pätnásť metrov široký kráter.
Úplne sa tak zmarila šanca, že vlastník vrtu, spoločnosť Buzachi Neft by mohla únik utesniť. Vstrekovanie vody trochu spomalilo tok plynu, no úplne sa ho podarilo zastaviť až 25. decembra 2023 po tom, čo inžinieri injektovali do krátera vrtné bahno.
Metán z vrtu unikal presne dvesto dní, počas ktorých sa do ovzdušia uvoľnilo 127-tisíc ton plynu. Po prepočítaní na ekvivalent emisií oxidu uhličitého je to množstvo, ktoré sa uvoľní počas roka jazdy na 790-tisíc osobných autách s benzínovým pohonom.
Únik metánu v Kazachstane skúmala francúzska geoanalytická firma Kayross a ich analýzu nedávno preverili vedci z Inštitútu pre vesmírny výskum v Holandsku a Polytechnickej univerzity vo Valencii. Výsledky dali na nahliadnutie BBC.
Spoločnosť Buzachi Neft popiera, že by z jej prieskumného vrtu uniklo „značné množstvo“ metánu. Pri oficiálnom vyšetrovaní sa ukázalo, že spoločnosť nedodržala náležitý dohľad nad vŕtaním. Za zlyhania v procese vŕtania vyšetrovatelia vinili aj subdodávateľa Zaman Energo.
V Kazachstane v minulosti došlo už k únikom a mnohé patrili medzi „super emitujúce“ udalosti. Takto odborníci označujú prípady, keď z miesta uniká značné množstvo metánu.
Podobné udalosti sú zodpovedné za osem až dvanásť percent všetkých emisií metánu z ropného a plynárenského priemyslu. V minulom roku sa udialo 127 takýchto veľkých únikov, ten v Kazachstane bol najrozsiahlejší.
Podľa autorov analýzy je tiež druhý najhorší v histórii a prvý, ak by nepočítali sabotáže. Najviac metánu doteraz uniklo v roku 2022 na potrubiach Nord Stream 1 a 2. Dokopy sa do atmosféry uvoľnilo cez 200-tisíc ton metánu.

Úniky budú narastať
Firma Buzachi Neft, ktorú vlastní kazašský obchodník s ropou Murat Safin, v súčasnosti vrt ďalej utesňuje pomocou cementu.
Únik metánu a odhad množstva uniknutého plynu sa podarilo odhaliť pomocou satelitov na obežnej dráhe Zeme. Tie sú dôležitou súčasťou systému, ktorý by mal pomôcť predchádzať najrozsiahlejším únikom. Záleží však na tom, ako sa vlastník vrtu k úniku postaví.
Emisie metánu podľa sektorov
- Poľnohospodárstvo - 3,54 miliardy ton
- Fugitívne emisie pri ťažbe ropy, zemného plynu a uhlia - 2,95 miliardy ton
- Odpad - 1,51 miliardy ton
- Využívanie pôdy a lesné hospodárstvo - 110,74 milióna ton
- Ďalšie spaľovanie paliva - 10,13 milióna tony
- Priemysel - 9,19 milióna ton
Zdroj: Our World in Data (2020)
Kazachstan je jednou z krajín, ktorá sa na minuloročnom klimatickom summite COP28 pridala ku Globálnemu sľubu o metáne. Ropné veľmoci a ďalšie krajiny sa tak zaviazali, že do roku 2030 znížia svoje emisie metánu o tridsať percent. Podľa kritikov však ide iba o odvádzanie pozornosti od pokračujúceho využívania fosílnych palív.
Riziko úniku metánu v Kazachstane bude iba narastať, ak sa ťažba fosílneho plynu zvýši podľa predpokladov, píše web Global Action Tracker, ktorý monitoruje plnenie klimatických záväzkov jednotlivých krajín.
Najviac emisií metánu pochádza z poľnohospodárstva, kde za ne môže najmä chov dobytka a pestovanie ryže na zatopených poliach (plyn vytvárajú mikróby, ktoré sa vo vode živia zvyškami organickej hmoty).
Na druhom mieste sú fugitívne emisie, ktoré vznikajú napríklad ťažbe ropy, plynu či uhlia a nie sú veľakrát nijako kontrolované. Tretím najväčším producentom metánu je odpad.