SME

Staroveký Egypt či Mayovia. Slovenskí vedci sa stále podieľajú na významných objavoch

Novinky zo slovenskej vedy na jednom mieste.

Zakladateľ slovenskej mayológie Milan Kováč už 16 rokov pracuje v guatemalskom pralese.Zakladateľ slovenskej mayológie Milan Kováč už 16 rokov pracuje v guatemalskom pralese. (Zdroj: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO)

Slovenský mayológ Milan Kováč chodí na expedície do guatemalskej džungle už šestnásť rokov, počas ktorých sa mu s jeho tímom podarilo mnoho významných nálezov vrátane mayských miest. Teraz v spolupráci s českými odborníkmi odkryli ďalšie starobylé mestské centrum.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzitým archeológovia zo Slovenskej akadémie vied v Egypte odkryli unikátnu priekopu, ktorá pravdepodobne chránila pevnosť faraóna Ramzesa III., ktorého vládu poznačili neustále vojny.

V tomto prehľade nájdete rozhovory s minuloročnými laureátmi ocenenia ESET Science Award, výber z výskumov realizovaných na univerzitách a iných inštitúciách, ako aj vedecké príbehy, ktoré sa objavili na webe The Slovak Spectator.

SkryťVypnúť reklamu

Tento prehľad úspechov vedy na Slovensku zostavujeme pravidelne. Ak chcete vedieť, čo robia vedci na Slovensku a slovenskí vedci v zahraničí, prihláste sa na odber newslettera Slovak Science (v angličtine), ktorý čitatelia dostávajú bezplatne štyrikrát do roka.

Mlieť materiály, aby boli užitočné

Ak ste sa ešte nestretli s vednou oblasťou, ktorej sa Matej Baláž venuje, nič sa nedeje. Len relatívne malý počet ľudí na svete sa špecializuje na mechanochémiu.

Predsa však prináša veľmi zaujímavé a užitočné využitie, ako je napríklad opätovné použitie vaječných škrupín pri čistení odpadových vôd.

Baláž pôsobí v Ústave geotechniky SAV v Košiciach a jeho práca v oblasti mechanochémie mu vyniesla minuloročnú cenu ESET Science Award v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Jadro Balážovej práce spočíva v mletí: napríklad mleté vaječné škrupiny dokážu zachytiť ióny ťažkých kovov ako striebro a kadmium a očistiť tak banskú vodu. Viac sa dozviete na nasledujúcom odkaze.

Súvisiaci článok Turning eggshells into a powerful waste water purification tool Čítajte 

Ľudia s autizmom sú jedineční, môžu priniesť veľa

Hoci sa filmom a televíznym reláciám často pripisuje, že zvyšujú povedomie o určitých zdravotných stavoch, zároveň môžu viesť aj k nedorozumeniam. Napríklad film Rain Man spôsobil, že autizmus sa spája s nadľudskou inteligenciou.

"Autisti vôbec nie sú všetci rovnakí," hovorí Daniela Ostatníková, laureátka ESET Science Award v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania.

V rozhovore pre The Slovak Spectator vysvetlila, že niektorí ľudia s autizmom rozprávajú veľa a niektorí nehovoria vôbec. Niektorí majú mentálne postihnutie, zatiaľ čo iní nie. Podrobne sa venuje charakteristikám autizmu, tomu, čo sa deje v mozgu ľudí s týmto ochorením, jeho príčinám a v čom sú ľudia s autizmom podľa nej jedineční.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok The fascinating world of autism, described by the scientist leading research in Slovakia Čítajte 

Jedno z najstarších objavených mayských miest

Česko-slovenský archeologický tím objavil na poslednej expedícii nové starobylé mayské mestské centrum. Takmer 3000 rokov staré centrum sa nachádza v hustej džungli v severnej Guatemale.

Doteraz bolo neznáme a predbežne sa predpokladá, že je jedným z najstarších a najväčších, ktoré v oblasti vedci objavili. Našli v ňom tiež plno artefaktov, paláce, observatóriá a podľa odborníkov umožní veľa sa dozvedieť o rôznych fázach histórie civilizácie.

Súčasťou výpravy bol profesor Univerzity Komenského Milan Kováč. Viac o slovenskej expedícii sa dozviete v nasledujúcom príbehu.

Súvisiaci článok Slovak battles rains and drought to unearth Maya history Čítajte 

Prehľad ďalších výskumných a vývojových aktivít na vysokých školách a SAV:

  • Identifikované nové geografické a botanické zdroje pre medicínsky med; Ústav molekulárnej biológie SAV. Výskum sa zameriava na prírodné antibakteriálne produkty, medzi ktoré patrí aj med, pochádzajúci najmä z lokalít s vysokou botanickou druhovou diverzitou a vysokou endemicitou. Prečítajte si viac tu a tu.
  • Slovenský tím objavil v Egypte priekopu pevnosti Ramzesa III.; Ústav orientalistiky SAV. Počas novembra prebehla 13. sezónu terénneho výskumu slovenského tímu na lokalite Tell-el-Retábí v Egypte. Podarilo sa mu nájsť unikátnu priekopu, o ktorej sa predpokladá, že poskytovala ochranu pevnosti faraóna Ramzesa III. Prečítajte si viac tu.
  • Vedci SAV vyvinuli nové vrstvy na ochranu implantovateľných materiálov; Ústav polymérov SAV. Po implantácii môžu prípadné nežiaduce interakcie medzi medicínskymi materiálmi a ľudským telom viesť k zápalom a iným problémom. Slovenskí a českí vedci v spoločnom projekte vyvinuli nové materiály, ktoré majú pomôcť zmierniť takéto interakcie. Prečítajte si viac tu.
  • Supravodivý kábel pre jednosmerný prúd; Elektrotechnický ústav SAV. Slovenskí vedci sa v rámci medzinárodného projektu SCARLET snažia vyvinúť spôsob, ako čo najviac obmedziť zahrievanie vodičov pre použitie vo veternej turbíne. Bol vytvorený modelovací program, ktorý takéto vykurovanie predpovedá. Prečítajte si viac tu.
  • Vedec sa podieľal na analýze fenoménu panslavizmu v súčasnosti; Ústav politických vied SAV; Juraj Marušiak. Jeho kapitola venovaná Slovensku sa venuje dvom vlnám slavofílie. Prečítajte si viac tu a tu.
  • Aktivita telies slnečnej sústavy: Prípadová štúdia asteroidu; Astronomický ústav SAV; Oleksandra Ivanová. Astronómovia inštitútu študovali aktívny asteroid (také, ktoré majú na určitý čas vzhľad podobný kométe, napríklad chvost) a získali priame zábery. Prečítajte si viac tu a tu.
  • Inovatívny spôsob spájania keramických materiálov; Ústav anorganickej chémie SAV. Pokročilé materiály na báze karbidu kremičitého patria medzi najdôležitejšie keramické materiály v jadrovom a vesmírnom priemysle. Avšak výroba veľkorozmerných útvarov so zložitým tvarom z týchto materiálov je náročná. Slovenskí vedci spolu s čínskymi kolegami navrhli nový spôsob spájania tejto keramiky. Prečítajte si viac tu.
  • Podpora príležitostí k slovenskej excelentnosti v pokročilom riadení pre inteligentný priemysel; Slovenská technická univerzita; Miroslav Fikar. Cieľom projektu je transformovať univerzitu na excelentnú inštitúciu, ktorá vykonáva kvalitný výskum v oblasti pokročilého automatického riadenia. Tieto ciele sa dosahujú v spolupráci s dvoma renomovanými výskumnými skupinami zo západnej Európy. Prečítajte si viac tu.
  • Monitorovanie a trasovanie pohybu a kontaktu osôb v zdravotníckych zariadeniach; Žilinská univerzita; Tomáš Loveček. V nemocnici bol nainštalovaný systém pre internú lokalizáciu, ktorý testoval jeho funkciu. Cieľom je vytvoriť systém, ktorý by bol schopný sledovať osoby aj predmety, čo by viedlo k efektívnejšiemu využívaniu invalidných vozíkov, výťahov atď.
  • Výskum opatrení realizovaných bezpečnostnými manažérmi v súvislosti so šírením covidu-19; Žilinská univerzita; Andrej Veľas. Výskumníci vytvorili univerzálne, jednoduché a zároveň zrozumiteľné usmernenia, ktoré sú založené na skúsenostiach bezpečnostných manažérov a ktoré sú zamerané na efektívne opatrenia v situácii, akou bola pandémia covidu-19.
  • Vplyv vzdelávania na problematiku hybridných hrozieb; Prešovská univerzita; Peter Gallo. Príspevok dokazuje, že ľudia s vyšším vzdelaním veria, že efektívny vzdelávací proces je schopný ochrániť pred dezinformáciami, kým ľudia so stredoškolským vzdelaním uprednostňujú represívne opatrenia a rôzne formy kontroly zo strany štátu. Prečítajte si viac tu.
  • Slovenská filozofia: generačné a dobové impulzy v ideovej kinetike slovenskej filozofie 20. storočia; Prešovská univerzita; Ondrej Marchevský. Vyšla publikácia Významné postavy slovenskej filozofie 20. storočia.

Ďalšie príbehy slovenskej vedy na Spectator.sk:

ASTRONÓMIA: Nobelista Michel Mayor si v rozhovore spomína na objav prvej planéty obiehajúcej inú hviezdu ako Slnko, o rastúcom záujme o hľadanie vzdialených planét, ako aj o možnosti existencie mimozemského života.

SkryťVypnúť reklamu

FESTIVAL STARMUS: Astrofyzik Garik Israelian pre The Slovak Spectator hovorí , prečo si vybral kariéru vedca, ako sa podľa neho prepájajú veda a umenie, a čo tohtoročný festival Starmus prinesie do Bratislavy.

PANDÉMIA: Ľudstvo bude pripravené na ďalšiu pandémiu, no v prípade Slovenska a Česka to tak veľmi nebude, myslí si český biochemik Jan Konvalinka.

ROBOTIKA: Ružena Bajcsy si prešľa toľkými útrapami, že by to vystačilo na niekoľko životov. Počas druhej svetovej vojny jej nacisti zabili rodičov. Potom jej komunisti zakázali stretávať sa s rodinou. Napriek tomu sa vypracovala a patrí k najvýznamnejším počítačových vedcom a vedkyniam.

VESMÍR: Hoci Slovensko nikomu nenapadne ako prvé, keď sa spomenie výskum vesmíru, slovenskí vedci a vedkyne aj tak zohrávajú dôležitú úlohu vo viacerých moderných projektoch v oblasti. Sektor vesmírneho výskumu na Slovensku rastie, o čom svedčí aj 80-percentný nárast počtu spoločností v tejto sfére.

SkryťVypnúť reklamu

KERAMIKA: Keď sa spomenie keramika, ľuďom zvyčajne napadnú predmety ako nádoby či figúrky z hliny. Vďaka objavom v chémii sa za ostatných sto rokov objavili nové druhy keramiky, čím vznikla celkom nová oblasť výskumu.

Tento článok vznikol s podporou ESET Foundation, ktorá každý rok udeľuje ocenenie ESET Science Award výnimočným vedcom a vedkyniam.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku.

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed.


TASR a 1 ďalší 2
Umelecká predstava o tom, ako mohol vyzerať veľmi skorý vesmír (mladší ako 1000 miliónov rokov), keď premieňal prvotný vodík na nespočetné množstvo hviezd bezprecedentnou rýchlosťou.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


1
Káva má na ľudí rôzne účinky. Kedy a ako ju piť, aby ste využili vplyv na bdelosť čo najlepšie?

Kofeín začne účinkovať do 15 minút.


a 1 ďalší

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu