Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Oznam, že jedna z pyramíd v Gíze dostane nový vzhľad, vyvolal obavy, že tento staroveký zázrak by mohol ohroziť čin, ktorý podľa niektorých archeológov nezodpovedá vedeckým normám a je skôr snahou prilákať turistov.
Egyptské ministerstvo cestovného ruchu a pamiatok minulý týždeň uviedlo, že spoločná egyptsko-japonská archeologická misia bude skúmať, dokumentovať a reštaurovať žulové bloky, ktoré kedysi tvorili vonkajšiu časť Menkaureovej pyramídy, najmenšej z troch hlavných pyramíd.
Generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Mostafa Waziri vo videách zverejnených na Facebooku uviedol, že táto pyramída - postavená okolo roku 2490 pred naším letopočtom - bola jedinou z približne 124 pyramíd v krajine, ktorá mala žulový vonkajší obklad. Má „päť alebo šesť vrstiev“ žulových blokov, ale pôvodne ich mala 16 alebo viac, povedal.
Waziri povedal, že reštaurátorské práce budú trvať najmenej tri roky, a označil ich za „projekt storočia“.
Mnohí pozorovatelia sa však s týmto nadšením nestotožnili. Videá, na ktorých bolo vidieť, ako robotníci vykopávajú bloky v základni pyramídy, vyvolali na internete ostrú kritiku a podporili obavy odborníkov, že pokus o obnovu pripomína skôr znesvätenie.
Jeden komentátor sa pýtal: „Ako si môžete myslieť, že je vašou úlohou meniť pyramídu po 4500 rokoch?“ Ďalší prosil: „Prosím, rešpektujte minulosť, nerobte Disneyland z antického dedičstva.“
Hoci je Menkaureova pyramída súčasťou svetového dedičstva UNESCO, organizácia v e-maile uviedla, že o projekte nevie a „požiadala egyptské orgány, o viac informácií“.
Waziri aj ministerstvo cestovného ruchu na žiadosti o komentár nereagovali.
Hrubý zásah
Vo vyhlásení, ktoré zverejnila Monica Hanna, archeologička a egyptologička z Arabskej akadémie pre vedu, technológiu a námornú dopravu, skupina archeológov označila projekt za „úplne nevedecký“. Tých, ktorí za ním stoja, obvinila, že sa ženú za publicitou namiesto legitímneho archeologického výskumu. Zdôraznili, že dokumentácia nemôže prebiehať súčasne s vykopávkami, ktoré sú zobrazené na videu.
Pokračovanie v projekte „sa rovná manipulácii s egyptskými pamiatkami a podkopávaniu ich starobylosti a histórie“, uvádza sa vo vyhlásení.
Spomína aj niekoľko obáv vrátane toho, že „neexistujú žiadne archeologické ani historické dôkazy“ o pôvodnej polohe blokov na pyramíde a tvrdí, že z nej nespadli, „ale nechali ich tam robotníci ako nedokončenú prácu“. Pokus o zušľachtenie surových blokov, ktoré zostali okolo pyramídy, a ich použitie ako obkladu by bolo „hrubým zásahom do práce starých Egypťanov“, uvádza sa vo vyhlásení.
Kathlyn Cooney, profesorka egyptského umenia a architektúry na Kalifornskej univerzite v Los Angeles, poukázala na rozdiel medzi konzerváciou, ktorá „zachováva objekt v stave, v akom sa nachádza“, a reštaurovaním, ktoré ho „vynovuje, mení, skrášľuje“ - a „malo by sa mu vyhnúť za každú cenu“.
V e-maile uviedla, že fasáda Menkaureovej pyramídy zostala nedokončená, čo „nás učí o jeho kráľovstve [a] politických záležitostiach tej doby“.
„Tým, že bloky vrátime späť, zničíme všetky tieto údaje,“ povedala Cooneyová. „A na čo? Aby sme zlepšili minulosť? Aby sme zmenili minulosť?“
Na tejto správe sa podieľala Ellen Francis.