SME

Vo vesmíre kedysi prevládali galaxie ako slíže. Webb odfotil aj detaily galaxií

Webb pozoroval špirálové galaxie.

Galaxia NGC 4254.Galaxia NGC 4254. (Zdroj: NASA, ESA, CSA, STScI, Janice Lee (STScI), Thomas Williams (Oxford), PHANGS Team)

Prvý mesiac nového roka uzavrel Webbov teleskop detailnými zábermi špirálových galaxií. Zistil tiež, že hoci je nám tento typ galaxií najbližší, v počiatkoch vesmíru prevládali iné, výrazne odlišnejšie formy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozrite si objavy a nové fotografie z Webbovho vesmírneho teleskopu za mesiac január.

Polárna žiara na trpaslíkovi

Hnedé trpaslíky sú akýsi stupeň medzi planétou a hviezdou. Majú vodivý povrch a jadro, nevyžarujú však svetlo a energiu. Sú omnoho hmotnejšie ako Jupiter, ale menšie ako hviezdy.

Astronómovia pomocou Webbovho teleskopu nedávno objavili hnedého trpaslíka, ktorý má zrejme vo vrchnej atmosfére metán. Je to nezvyčajný objav, pretože trpaslík W1935 je chladný a nemá materskú hviezdu.

SkryťVypnúť reklamu

Nemá teda žiadny zjavný zdroj metánu. Astronómovia prišli s hypotézou, ako sa plyn v atmosfére trpaslíka objavil. Podľa nich vzniká pri procesoch, ktoré tvoria polárnu žiaru, podobne ako na Jupiteri či Saturne.

Na Zemi vzniká polárna žiara, keď sú energetické častice zo slnečného vetra zachytené magnetickým poľom Zeme.

Izolovaný hnedý trpaslík W1935 však nemá hviezdu a teda pri ňom nemôže byť ani hviezdny vietor. Výskumný tím sa preto domnieva, že metán a polárna žiara vznikajú pri neznámych vnútorných procesoch alebo pri interakcii s medzihviezdnou plazmou alebo blízkym mesiacom.

Hnedý trpaslík W1935 sa nachádza 47 svetelných rokov od Zeme. (zdroj: NASA, ESA, CSA, Leah Hustak (STScI))Hnedý trpaslík W1935 sa nachádza 47 svetelných rokov od Zeme. (zdroj: NASA, ESA, CSA, Leah Hustak (STScI))

Mačací chvost

Hviezda Beta Pictoris je prvá mimo našej sústavy, pri ktorej astronómovia objavili disk plynov a prachu. Neskôr zistili, že pri hviezde sú tieto disky dva. Teraz vďaka výkonnému oku Webbovho teleskopu odhalili ďalšiu zaujímavú štruktúru - naklonenú vetvu prachu, ktorá pripomína tvarom mačací chvost a tiahne sa z juhozápadnej časti sekundárneho disku.

SkryťVypnúť reklamu

Pri pozorovaniach astronómovia odhalili, že materiál v druhom disku a mačacom chvoste je horúcejší ako v primárnom disku. Vedúcu výskumného tímu Isabelu Rebollidovú a jej tím zaujímalo, prečo má prachová vetva taký zvláštny tvar, aký nevideli pri žiadnej inej hviezde.

Ich hypotézou je, že mačací chvost je výsledkom udalosti, ktorá sa udiala pred sto rokmi. Mohlo ísť o zrážku, pri ktorej vzniká množstvo prachu.

Hviezda Beta Pictoris je druhá najjasnejšia v súhvezdí Maliar. Webb odhalil zakrivenú prachovú vetvu, ktorá pripomína mačací chvost. Nachádza sa v pravej časti záberu. (zdroj: NASA, ESA, CSA, STScI, Christopher Stark (NASA-GSFC), Kellen Lawson (NASA-GSFC), Jens Kammerer (ESO), Marshall Perrin (STScI))Hviezda Beta Pictoris je druhá najjasnejšia v súhvezdí Maliar. Webb odhalil zakrivenú prachovú vetvu, ktorá pripomína mačací chvost. Nachádza sa v pravej časti záberu. (zdroj: NASA, ESA, CSA, STScI, Christopher Stark (NASA-GSFC), Kellen Lawson (NASA-GSFC), Jens Kammerer (ESO), Marshall Perrin (STScI))

Ako penové slíže

Galaxie v skorom vesmíre boli často ploché a predĺžené. Astronómovia tento objav Webbovho teleskopu prirovnávajú k surfom a bazénovým slížom. Ide o prekvapivé zistenie, keďže v našom vesmírnom okolí tento typ galaxií nie je bežný. Nachádzame tu skôr špirálové galaxie s jasnými ramenami či galaxie v tvare elipsy.

Podlhovasté a ploché galaxie prevládali vo vesmíre v období 600 miliónov až 6 miliárd rokov po veľkom tresku. Zatiaľ nie je jasné, či sa tieto tvary galaxií vyvíjali počas celého vesmírneho času.

SkryťVypnúť reklamu

Pôrod masívneho zhluku

Veľký Magellanov mrak je satelitná galaxia našej Mliečnej cesty. Webbov teleskop v nej zachytil hmlovinu N79, ktorá má na šírku takmer 1630 svetelných rokov. Na zábere je vidno mladú žiarivú hviezdu.

Galaxie pod drobnohľadom

Špirálové galaxie opísal Edwin Hubble už pred takmer 90 rokmi. Astronómovia ich pozorovali aj predtým, no mysleli si, že ide o hmloviny. Špirálové galaxie sú jednými z najpreskúmanejších vesmírnych objektov, no pohľad Webbovho teleskopu nám o nich môže prezradiť ešte viac.

Nedávno vedci zverejnili 19 galaxií s ich hviezdami, prachom a plynmi.

„Nové Webbove snímky sú výnimočné,“ povedala Janice Leeová, projektová vedkyňa pre strategické iniciatívy na Space Telescope Science Institute v Baltimore.

„Sú ohromujúce aj pre výskumníkov, ktorí tie isté galaxie študujú už desaťročia. Bubliny a vlákna sú rozlíšené až do najmenších doteraz pozorovaných rozmerov a rozprávajú príbeh o cykle tvorby hviezd,“ dodáva vedkyňa.

SkryťVypnúť reklamu

Pozrite si niektoré z nových infračervených záberov Webbovho teleskopu v porovnaní s fotografiami od Hubbla, ktorý sníma vesmír vo viditeľnom a ultrafialovom spektre.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 7
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu