Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Keď sa spoločnosti prevádzkujúce sociálne siete dostanú pod paľbu kritiky v súvislosti s bezpečnosťou detí, ich reakciou je zvyčajne zavedenie jedného alebo dvoch nových bezpečnostných nastavení.
Obhajcovia bezpečnosti detí často kritizujú tieto funkcie ako chabé náplasti na väčšie problémy. Navyše ich väčšina rodičov nepoužíva.
Interné údaje spoločnosti Instagram poskytnuté denníku The Washington Post naznačujú, že od roku 2022 len 10 percent tínedžerov povolilo na svojich účtoch rodičovskú kontrolu a z tých, ktorí ju povolili, menej ako 10 percent rodičov skutočne upravilo nejaké nastavenia.
Odborníci tvrdia, že ak neexistuje legislatíva, ktorá by vyžadovala, aby spoločnosti prevádzkujúce sociálne médiá navrhovali aplikácie s ohľadom na bezpečnosť detí, je na rodičoch, aby svoje deti chránili. A hoci je pravda, že bezpečnostné nastavenia v aplikáciách pravdepodobne neodstránia systémové problémy, ako sú predátorské správanie alebo algoritmy, ktoré zobrazujú škodlivý obsah, tieto nastavenia sa napriek tomu oplatí zvážiť.
Napríklad na TikToku jediným prepínačom znemožníte, aby osobné videá vášho tínedžera boli „stitchované“, čo je spôsob zdieľania v tejto aplikácii, ktorá často katapultuje videá pred neželané publikum. Na Instagrame môžu tínedžeri zablokovať všetky označenia, zmienky a priame správy od ľudí, ktorých nesledujú.
Tieto nastavenia nemajú vplyv na to, aké údaje o vašom dieťati daná aplikácia zhromažďuje. Ovplyvňujú však to, koľko z aktivít vášho dieťaťa je viditeľných pre cudzie osoby a kto ich môže kontaktovať.
Samozrejme, jedným z najlepších spôsobov, ako minimalizovať vystavenie vášho dieťaťa potenciálne škodlivej dynamike na sociálnych sieťach, je počkať s vytvorením profilu až do času, keď sa stane tínedžerom.
Pri prehodnocovaní nastavení aplikácií s dieťaťom veľa komunikujte. Pýtajte sa ho, čo sa mu páči na konkrétnych aplikáciách a s čím sa na internete stretáva. Dovoľte mu podeliť sa s vami bez strachu z trestu. Zásahy do sociálnych médií fungujú najlepšie, keď sa dospievajúci cítia zapojení: snažte sa byť skôr trénerom než rozhodcom.
Tu sú tri dôležité nastavenia aplikácií, ktoré môžete skontrolovať ešte dnes.
1. Prepnite profily z verejných na súkromné
Keď váš tínedžer zdieľa fotografie, videá alebo texty z verejného konta, môže ich vidieť každý - vrátane ľudí, ktorí rozhodujú o prijatí na vysokú školu, príbuzných a spoločností zaoberajúcich sa umelou inteligenciou, ktoré na internete zháňajú údaje na tréning.
Súkromné profily sú viditeľné len pre ľudí, ktorých váš tínedžer prijal medzi priateľov alebo sledovateľov. Váš tínedžer tak má väčšiu kontrolu nad tým, kto môže vidieť jeho obsah, a zbavuje sa tlaku zverejňovať príspevky, ktoré vidí celý svet.
Porozprávajte sa so svojím dieťaťom o „digitálnej stope“, ktorú jeho príspevky zanechávajú. Ako môže zhodnotiť to, čo zverejňuje, aby znížil pravdepodobnosť, že sa za to neskôr bude cítiť trápne?
Ak dostane žiadosť o priateľstvo od niekoho, s kým sa osobne nestretol, ako môže posúdiť, či je bezpečné zdieľať svoje príspevky s touto osobou? Súkromné profily môžu zablokovať niektoré neželané pohľady, ale snímky obrazovky stále existujú.
Súkromie účtu a ďalšie obmedzenia sa často zapínajú automaticky, ak vaše dieťa pri registrácii presne nahlási svoj vek. Neberte to však ako samozrejmosť - veľa mladých používateľov klame o svojom veku, aby obišli vekové obmedzenia alebo si založili účet pred dovŕšením 13 rokov.
Stojí zato venovať niekoľko minút kontrole dátumu narodenia vášho tínedžera na všetkých jeho účtoch. Nájdete ho v „nastaveniach“ alebo v „účte“.
2. Obmedzte kontakty s cudzími ľuďmi
Väčšina sociálnych sietí ako TikTok, Instagram, Snapchat, Twitch a Discord má nastavenia, ktoré obmedzujú, kto vám môže posielať priame správy. Nastavenie súkromných správ (DM) na „len pre priateľov“ môže vášho tínedžera ochrániť pred podvodníkmi, predátormi a šikanovaním.
Porozprávajte sa so svojím tínedžerom o tom, aké DM dostáva. Ak chcete začať rozhovor, opýtajte sa na správy, ktoré dostávajú jeho priatelia.
Spoločne si premyslite, čo sa môže stať, keď im do schránky vkĺznu neznámi ľudia. Štúdia University College London z roku 2021 zistila, že 75 percent dospievajúcich dievčat dostalo v priamych správach obrázok penisu, najčastejšie nevyžiadaný.
Väčšina aplikácií svoje četovacie funkcie označuje ako „správy“. V službe Twitch prepnete na možnosť „blokovať šepkanie od cudzích ľudí“. Na Discorde môžete zapnúť „bezpečné súkromné správy“ a aplikácia bude kontrolovať, či neobsahujú explicitné obrázky.
3. Zakážte stitching a remixing videí
Aplikácie s krátkymi videami, ako sú TikTok, Instagram a YouTube, umožňujú ľuďom „stitching“ alebo „remixing“ - používanie úryvkov videí iných používateľov vo vlastnom obsahu. Tvorca môže na TikToku napríklad ukázať niekoľko sekúnd populárneho videa a až potom doň vložiť svoj vlastný komentár.
Stitching je spôsob, akým diváci diskutujú o videu - v dobrom aj v zlom. Môže to znamenať rozdiel medzi tým, či si TikTok video vášho tínedžera pozrie niekoľko desiatok priateľov, alebo niekoľko miliónov nie veľmi priateľsky naladených používateľov aplikácie.
Požiadajte svojho tínedžera, aby vám ukázal niekoľko príkladov takýchto videí. Ako často sú pripojené komentáre pozitívne, v porovnaní s negatívnymi alebo neutrálnymi? Spoločne sa rozhodnite, či sa váš tínedžer chce otvoriť takémuto typu vystavenia.
Ak chcete zmeniť toto nastavenie na TikToku, prejdite na „nastavenia a súkromie“ - „súkromie“ - „stitching“. Na Instagrame prejdite do časti „zdieľanie a remixy“ a kontrolujte, ako sa môže obsah vášho tínedžera šíriť.
YouTube neumožňuje tvorcom krátkych videí vypnúť všetky remixy, ak nemajú prístup k „správcovi obsahu YouTube Studio“. Váš tínedžer však môže vypnúť remixy pri jednotlivých krátkych videách počas procesu nahrávania.