Predstaviť si čerstvé mláďa vrcholového predátora oceánov a morí je ťažké. Nikto nikdy nevidel, ako a kde žraloky modré prichádzajú na svet.
To, čo filmár Carlos Gauna uvidel v hľadáčiku kamery, ho preto veľmi prekvapilo. Na záberoch plával malý a úplne biely žralok modrý. Dospelý druh má dvojaké sfarbenie, sivomodrý vrch a biele brucho.
Úplne biele sfarbenie naznačovalo, že Gaunovi sa vôbec prvýkrát v histórii podarilo zachytiť žraločieho novorodenca. Jeho objav nedávno preskúmali vedci a výsledky zverejnili v časopise Environmental Biology of Fishes.
Biele mláďa
Reprodukčné správanie žraloka modrého je celkom záhada. Iba donedávna vedci nesprávne odhadovali, kedy vlastne samce a samice tohto druhu dosahujú sexuálnu dospelosť.
Kedysi si mysleli, že samce sú schopné reprodukcie v štyroch až desiatich rokoch a samice v siedmich až trinástich. V roku 2015 v časopise Marine and Freshwater Research však vedci ukázali, že sexuálnu dospelosť modré žraloky dosahujú omnoho neskôr.
Samcom to trvá okolo dvadsaťšesť rokov a samice zvyknú mať prvé mláďa až v tridsiatich troch rokoch. Takmer polovicu života im teda trvá, kým začnú plodiť potomstvo. Žraloky modré sa totiž môžu dožívať okolo sedemdesiat rokov.
O žralokoch modrých je známe, že sú vajcoživorodé. Znamená to, že k oplodneniu vajíčok dochádza vnútri maternice, kde sa neskôr mláďatá aj vyliahnu a ďalej vyvíjajú až do pôrodu.
“Myslím, že to bol novonarodený žralok modrý, ktorý zhadzoval svoju embryonálnu vrstvu.
„
Hoci vedci videli vo voľnej prírode gravidné samice, nikdy nevideli pôrod a úplne mladé žraloky.
Filmár Carlos Gauna a doktorand biológie Phillip Sternes skúmali pomocou podmorského dronu vody blízko pobrežia pri Santa Barbare minulý rok v júli, keď uvideli na záberoch bielo sfarbeného žraloka. Nachádzal sa iba tristo metrov od pobrežia.
„Keď sme priblížili a spomalili sme zábery, uvedomili sme si, že biela vrstva sa mu pri plávaní odlupuje z tela,“ vysvetľuje Sternes v tlačovej správe Kalifornskej univerzity v Riverside.
„Myslím, že to bol novonarodený žralok modrý, ktorý zhadzoval svoju embryonálnu vrstvu.“
Maximálne deň
Mláďatá žraloka modrého vedci doteraz skúmali najmä vďaka vyplaveným mŕtvolám gravidných samíc žraloka. Objav živého mláďaťa poskytuje možnosť odhadnúť, kam žraloky chodia rodiť.
Pobrežie Kalifornie výskumníci dlho považujú za jedno z možných rodísk žralokov bielych.
Autori štúdie upozorňujú, že biele sfarbenie pozorovaného žraloka môže byť aj výsledkom kožného ochorenia. Gauna a Sternes sú však presvedčení, že naozaj natočili novorodené mláďa.
A aj keby bol na záberoch skutočne chorý jedinec, šlo by o unikátny „úlovok“, keďže podobné ochorenie kože nikto nikdy nenatočil.
V oblasti pri pobreží Santa Barbary Gauna už niekoľkokrát v minulých rokoch pozoroval aj gravidné samice. Naposledy ich videl iba pár dní predtým, ako spozoroval biele mláďa.
„V tento deň sa jedna zo samíc potopila a krátko na to sa objavil úplne biely žralok. Nie je ťažké odvodiť, odkiaľ mláďa prišlo,“ hovorí Gauna. Sternes však dopĺňa, že mláďa mohlo byť staré niekoľko hodín a maximálne jeden deň.
DOI: 10.1007/s10641-024-01512-7