SME

Hlavne si veľmi nevyskakujte, dobre?

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.

Bol pondelok.

So Zuzanou Kovačič Hanzelovou sme sa v Dobrom ráne rozprávali o našom akademickom prostredí. Zuzana totiž začala pred rokmi sledovať univerzitné či fakultné senáty: v čase, keď na STU dochádzalo k mocenskému prevratu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedna klika sa na FIIT najskôr zbavila obľúbenej profesorky Bielikovej, potom to prerástlo na univerzitnú pôdu, kde sa akademický klan nakoniec porátal aj s vlastným rektorom.

Mnohých fungovanie našich univerzít prekvapilo. Menej však, ak sa v akademickom prostredí pohybujete dlhšie - to je, mimochodom, jediné prostredie, kde ma dodnes vytrvalo oslovujú titulom.

SkryťVypnúť reklamu

Akademická samospráva je zvláštny koncept. Aj keď sú naše univerzity platené z peňazí daňových poplatníkov, táto sloboda má akademické prostredie chrániť pred rôznymi hlúpymi nápadmi verejnosti. Má im zaručovať slobodu: vrátane slobody bádať, diskutovať a mať aj kontroverzné nápady.

Lenže ak sa k tom pridá nezáujem vlastného prostredia (už ste niekedy boli na domovej schôdzi?), výsledkom je smutno-trápna realita. Samosprávne zložky akademického prostredia ovládajú (samozrejme, nie vždy a nie všade) skupiny zaslúžilých profesionálov, často bez reálnej stopy vo vedeckom svete.

Ovládajú ich na svoj prospech, s cieľom zakonzervovať stav alebo aspoň vlastné výhody. O nedostatkoch sa mlčí: a najmä si príliš nevyskakujte. Až to v čomsi pripomína mafiu.

SkryťVypnúť reklamu

A potom sa v strede týždňa dozviete, že Ivan Kotuliak sa stal poradcom Roberta Fica.

Kruh sa nám tým pekne uzavrel.

Neudalosť týždňa

Ivan Kotuliak, staronový dekan FIIT STU, sa stal poradcom premiéra Roberta Fica.

Kotuliak sa u širšej verejnosti preslávil najmä svojím prevratom na fakulte, keď pred štyrmi rokmi prepustil týždeň pred voľbami do akademického senátu svoju predchodkyňu a jednu z kandidátok do senátu, uznávanú profesorku Máriu Bielikovú.

Bieliková nakoniec založila Kempelenov inštitút inteligentných technológií a tento rok od prezidentky dostala aj Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti vedy a techniky a školstva. No a keď chceme dokresliť kontext ešte o malý kúsok, celý škandál nakoniec viedol ku koncu rektora STU.

SkryťVypnúť reklamu

Kotuliakova akademická a odborná povesť pritom nie je práve hviezdna: zvykol tiež publikovať vo vydavateľstve s najhoršou možnou vedeckou povesťou vrátane podozrení z takzvaných predátorských praktík a paper mills.

K Ficovi a jeho zboru poradcov sa tak bude dokonale hodiť.

Udalosť týždňa

Mala len otestovať, či je človek schopný lietať na iných vesmírnych telesách. Preto spolu s roverom Perseverance letela na Mars aj helikoptérka Ingenuity. Chcela ukázať, či je možné sa v relatívne riedkej atmosfére červenej planéty vzniesť a poletovať.

Nakoniec sa z piatich pôvodne plánovaných letov stalo 72. A viac ich už nebude.

Misia Ingenuity na Marse sa skončila. Koncom týždňa to priznala NASA, poškodený je totiž jeden z listov rotora. I tak je to však obrovský úspech a bude zaujímavé sledovať, či a kde sa ešte ľudstvo pokúsi preskúmať oblohu.

SkryťVypnúť reklamu

Krátke správy z vedy

Kraby pustovníky si zvykli na plasty. Ukazuje sa, že po celom svete začali nahrádzať rôzne ulity plastovým odpadom, ktorý používajú ako ochranu tiel pred prípadnými predátormi. Zábery naznačujú, že sa to môže diať až v dvoch tretinách všetkých pozorovaných prípadov.

NASA vybrala misiu, ktorá by v budúcnosti mohla priniesť vzorky z Venuše. Venuša je pritom jedno z najextrémnejších prostredí na prieskum v našej slnečnej sústave. Misiu musia teraz podrobnejšie rozpracovať, no skladať by sa mohla zo solárneho lietadla a z vozidielka, ktoré musí zvládnuť toxické prostredie planéty.

Mladí ľudia z chudobnejšieho prostredia mávajú menej priateľov. Dôvodom je, že takéto deti majú menej príležitostí si kamarátov vôbec nájsť. Zároveň sa ukazuje, že sociálny status má dôležitý vplyv na vznik priateľstiev.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčam počúvať

Odporúčam čítať

Premýšľali ste niekedy nad lietadlami a nastupovaním do nich? Zvyčajne asi nie - aspoň nie nad rámec toho, že boarding je celkom otravný proces. Nemusel by byť: jestvuje totiž celkom efektívny návod, ibaže letecké spoločnosti ho nevyužívajú. Takže na tému sa pozrel magazín Scientific American.

SkryťVypnúť reklamu

Umelé inteligencie sú budúcnosťou a experimentujú s nimi aj rôzne médiá. Ale môžeme umelým inteligenciám ako konzumenti informácií dôverovať? Nad tým sa zamýšľa BBC Future.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


7
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


6
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


1
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


11

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 5
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


16
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


SkryťZatvoriť reklamu