SME

Popri Zemi preletí asteroid. Môžete ho sledovať naživo

Pre Zem nie je nebezpečný.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: N. Bartmann (ESA/Webb), ESO/M. Kornmesser and S. Brunier, N. Risinger (skysurvey.org))

Asteroid, ktorý objavili astronómovia iba v polovici januára, sa dostane najbližšie k Zemi už tento víkend. K našej planéte bude planétka veľká zhruba ako lietadlo bližšie ako Mesiac.

Priblíženie asteroidu neuvidíte voľným okom, ale môžete ho sledovať naživo vďaka projektu Virtual Telescope.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naživo

Asteroid s názvom 2024 BJ prvýkrát spozorovali 17. januára. Na šírku môže mať až 37 metrov, čo je zhruba dĺžka lietadla Boeing 737-800. Pri zdokumentovaní asteroidu astronómovia zistili, že pre Zem nepredstavuje žiadne riziko.

SkryťVypnúť reklamu

Najbližšie k planéte sa dostane na vzdialenosť 354-tisíc kilometrov, na porovnanie priemerná vzdialenosť Zem - Mesiac je 384-tisíc kilometrov.

K priblíženiu dôjde v sobotu o 18.40 h nášho času. Asteroid sa bude pohybovať rýchlosťou 22 850 kilometrov za hodinu. Priblíženie asteroidu bude vysielať projekt Virtual telescope od 18.15h.

Riziko pre Zem

Asteroid 2024 BJ patrí medzi blízkozemské planétky, ktorých obežná dráha križuje tú zemskú. Astronómovia po týchto objektoch pátrajú, pretože môžu v budúcnosti predstavovať riziko pre našu planétu. V súčasnosti ich poznajú viac ako 34-tisíc, pričom zhruba 2300 z nich je potenciálne nebezpečných.

Planétka 2024 BJ však pre našu Zem nepredstavuje žiadne riziko.

Patrí tiež do skupiny planétok Apollo, ktoré križujú obežnú dráhu Zeme, ale ich priemerná vzdialenosť od Slnka je väčšia ako vzdialenosť Zeme od Slnka. Na svojej ceste cez slnečnú sústavu sa dostávajú až k pásmu asteroidov medzi Marsom a Jupiterom.

SkryťVypnúť reklamu

Astronómovia vypočítali, že v blízkej budúcnosti žiadna veľká planétka Zem neohrozí. Asteroid s priemerom jeden kilometer, ktorý by ohrozil väčšinu života na Zemi, našu planétu nezasiahne najbližších tisíc rokov.

Nebezpečenstvo v menšom geografickom rozsahu však predstavujú aj menšie asteroidy. Napríklad v roku 1908 explodoval v atmosfére nad Sibírou asteroid s priemerom päťdesiat až šesťdesiat metrov a zničil pri tom 2150 štvorcových kilometrov lesa. V obývanej oblasti by spôsobil úmrtie tisícok ľudí.

Menšie vesmírne objekty môžu spôsobiť najmä zranenia a škody na majetku. Napríklad v roku 2013 dopadol na územie Ruska Čeľabinský meteorit s priemerom osemnásť metrov. Tlaková vlna z nárazu zranila viac ako tisíc ľudí a na domoch vybila okná a poškodila budovy.

SkryťVypnúť reklamu

Videli ho z Česka

Národný úrad pre letectvo a vesmír iba nedávno preukázal, že na podobné udalosti by mohla byť Zem v súčasnosti viac pripravená. Minulý víkend odpozorovali drobný asteroid s priemerom meter a presne odhadli, kde vstúpi do zemskej atmosféry.

Planétka s názvom 2024 BX1 sa rozpadla pri vstupe do atmosféry nad Nemeckom v sobotu 21. januára. Varovanie vydal systém Scout, ktorý má varovať pred vstupom telies do atmosféry. Na miesto vstupu planétky upozornil 95 minút vopred.

Je to iba ôsmykrát v histórii, čo sa planetárnym vedcom podarilo objaviť takýto drobný asteroid predtým, ako vstúpil do atmosféry, píše NASA vo vyhlásení.

Asteroid spôsobil ohnivú guľu, čo je veľmi žiarivý meteor - jav viditeľný v atmosfére pri vstupe telesa. Úkaz bolo vidno až z Českej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

NASA monitoruje blízkozemské asteroidy všetkých veľkostí, no v súčasnosti má od amerického kongresu zadanie zamerať sa najmä na telesá s priemerom väčším ako 140 metrov. Takéto by mohli na Zemi spôsobiť rozsiahle škody, mohli by napríklad zničiť celé mestá.

Vďaka ich veľkosti ich však dokážu nové systémy odhaliť skorej ako drobné telesa s priemerom iba pár metrov. Katalóg týchto objektov dáva NASA postupne dokopy a v súčasnosti jej chýba zmapovať zhruba 60 percent objektov.

Načítavam video...

Vesmír

Ilustračné foto

Európska vesmírna agentúra rozbieha misiu Earth Explorer.


TASR
Čínski astronauti, zľava Cchaj Sü-če, Čchen Tung a Liou Jang mávajú z laboratórneho modulu Wen-tchien.

Trojica astronautov na stanici pracovala od októbra 2024.


TASR

Trojčlennú posádku vedie 46-ročný bývalý pilot stíhačky.


TASR
Súvisiace témy: Asteroidy
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Planéta zažíva už štvrtý globálny prípad bielenia koralov.


a 1 ďalší
Satelity vyniesla do vesmíru raketa Atlas V prevádzkovaná spoločnosťou United Launch Alliance.

Poskytovať budú širokopásmové internetové pripojenie s nízkou latenciou.


TASR 2
ISS.

Projekt s názvom Space Volcanic Algae povedie poľský astronaut Európskej vesmírnej agentúry.


TASR
Umelecká predstava exoplanéty K2-18b.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


23
SkryťZatvoriť reklamu