SME

Žijú už len dve samice. Vedci sa priblížili k záchrane nosorožca bieleho severného

Podarilo sa im preniesť embryo.

Samica nosorožca bieleho severného.Samica nosorožca bieleho severného. (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN. Medzinárodnému vedeckému tímu BioRescue sa prvýkrát podarilo úspešne vložiť embryo do tela samice nosorožca bieleho severného.

Metódu, ktorá vychádza z ľudskej asistovanej reprodukcie, odborníci vyskúšali s embryom nosorožca bieleho južného. Gravidná samica ale neskôr uhynula na infekciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cieľom projektu je zachrániť pred uhynutím nosorožca bieleho severného - na svete žijú už len dve samice tohto poddruhu, a to Fatu a Nájin narodené v zoologickej záhrade v českom meste Dvůr Králové.

Šéf projektu BioRescue Thomas Hildebrandt verí, že prvé mláďa nosorožca bieleho severného by sa mohlo narodiť o dva až tri roky.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci majú naplnenie projektu na dosah

Hildebrandt povedal, že úspech prišiel v pravý čas, pretože vedci ponáhľajú, aby sa mláďa nosorožca bieleho severného narodilo skoro.

"Chceli by sme, aby mláďatá ešte žili spoločne s Nájin a Fatu, aby sa naučila sociálnemu správaniu svojho druhu. Hoci embryá môžu byť uchovávané v tekutom dusíku po veľmi dlhý čas, ponáhľame sa, aby sme priviedli na svet mláďa severného bieleho nosorožca - po tomto prvom úspešnom embryotransfere sa to môže stať realitou o dva až tri roky," dodal.

Podľa riaditeľa kráľovdvorskej zoo Přemysla Rabasa majú vedci naplnenie projektu na dosah.

"Ušli sme za posledných pár rokov veľký kus cesty a urobili rad významných krokov. Naučiť sa odoberať vajíčka nosorožca, prevážať ich z Afriky do Európy, oplodniť uchovaným spermiám a tiež zamraziť. Teraz sa podarilo úspešne vložiť do náhradnej matky ľahšie dostupné embryo príbuzného južného bieleho nosorožca. Je to naozaj predposledný krok. Zostáva nám to isté dokázať s embryom severného nosorožca, "konštatoval vo vyhlásení.

SkryťVypnúť reklamu

Jediné miesto na svete

Zoo vo Dvore Králové, ako Rabas pripomenul, je jediné miesto na svete, kde sa v minulosti podarilo prirodzene rozmnožiť nosorožca bieleho severného. "Aj vďaka tomu a predovšetkým vďaka ohromnému úsiliu medzinárodného tímu odborníkov sa teraz môže s pomocou asistovanej reprodukcie podariť zachrániť fakticky vyhynutý druh," dodal Rabas.

Fatu a Nájin, poslední dvaja známi zástupcovia nosorožca bieleho severného, žijú v kenskej rezervácii Ol Pejeta. Práve tu vedci vykonali vlani 24. septembra prelomový zákrok, keď vložili dve embryá do tela Curry, samice nosorožca bieleho južného. Embryá odborníci vytvorili spojením vajíčka a spermie v talianskom laboratóriu Avantea v Cremone.

Od septembra do novembra bola Curra nepretržite sledovaná. Samec nosorožca bieleho južného Ouwan, ktorý je sterilný a ktorý vedcom svojím záujmom o samicu slúžil ako indikátor ideálneho času pre prenos embrya, sa samici skutočne prestal venovať. To bola prvá známka možnej úspešnej gravidity.

SkryťVypnúť reklamu

Hľadajú nových "náhradných rodičov"

Naplánovanému vyšetreniu na konci novembra sa ale Curra nedožila, pretože uhynula. Oblasť Ol Pejety zasiahli extrémne dažde, ktoré podľa vedcov pravdepodobne súvisia so zmenou klímy. Voda zaplavila časť výbehu, čo prispelo k rozšíreniu baktériovej infekcie. Na baktériovú infekciu uhynul aj Ouwan.

V Currinej maternici vedci zistili 6,4 centimetra veľký plod samčieho pohlavia. Rozbor DNA v Berlíne na začiatku januára potvrdil, že plod pochádzal z embrya, ktoré vedci do tela samice vložili.

BioRescue teraz hľadá nového takzvaného indikatívneho samca, ktorý bude schopný určiť vhodný moment, v ktorom je náhradná matka najlepšie schopná prijať vkladané embryo. Tím tiež hľadá ďalšiu náhradnú mamu, ktorá doplní už vybrané samice. Tieto kroky zaberú mnoho mesiacov a až po nich bude nasledovať prenos embrya severného bieleho nosorožca. Plod odnosí samica nosorožca bieleho južného, pretože Fatu ani Nájin toho už nie sú schopné.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu