SME

Krátery hlboké päťdesiat metrov našli iba na Sibíri. Ako vznikli?

Únik plynu mohlo spustiť otepľovanie.

Niektoré krátery medzičasom zaplnila voda a sedimenty. Na zábere kráter na polostrove Jamal.Niektoré krátery medzičasom zaplnila voda a sedimenty. Na zábere kráter na polostrove Jamal. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Za posledné roky sa na Sibíri objavilo niekoľko zvláštnych kráterov. Trvale zamrznutá pôda akoby vybuchla a v zemi zostala niekedy až päťdesiat metrov hlboká diera.

Podivuhodné je, že krátery neobjavili vedci nikde inde na svete, iba na polostrove Jamal a na Gydskom polostrove na severe Ruska.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krátery sú takmer dokonalé kruhy a môžu mať na šírku cez dvadsať metrov. Prvý objavili v roku 2012 a odvtedy vedci identifikovali aspoň ďalších sedem.

Dve hypotézy

Výskumníci v priebehu rokov prišli s viacerými hypotézami o tom, ako mohli krátery vzniknúť.

SkryťVypnúť reklamu

Jedna napríklad hovorila, že vznikajú na miestach, kde boli kedysi v histórii jazerá bublajúce s unikajúcim zemným plynom. Keď jazerá vyschli, odhalili dno a to tak bolo priamo vystavené teplotám hlboko pod bodom mrazu. Pri zamŕzaní pôdy sa v zemi uzamkli plyny a postupom rokov sa hromadili, až zem nevydržala tlak a explodovala.

Problém tejto hypotézy je, že krátery vedci objavili aj na miestach, kde v minulosti jazerá neboli, vysvetľujú autori novej štúdie, ktorú zatiaľ nepublikoval vedecký časopis. Dostupná je online na webe EarthArXiv.

Ani jednoduchá hypotéza o tom, že krátery jednoducho vznikajú pri hromadení zemného plynu v permafroste, neobstojí. Trvale zamrznutá pôda totiž pokrýva aj iné časti Arktídy, no tento typ kráterov sa vyskytuje iba na severe Ruska.

SkryťVypnúť reklamu

Ich vznik preto musí súvisieť s typickými vlastnosťami prírody na dvoch severných polostrovoch krajiny.

Krátery na Sibíri (pre zväčšenie rozkliknite) (zdroj: SME/Dominika Colombová)Krátery na Sibíri (pre zväčšenie rozkliknite) (zdroj: SME/Dominika Colombová)

Teplo zdola aj zhora

Permafrost na Gydskom polostrove a polostrove Jamal vznikol zrejme pred 40-tisíc rokmi. Zamrznutá pôda je na niektorých miestach hrubá desiatky metrov, no môže mať až päťsto metrov.

Pri zamrznutí sa v pôde uzamkli morské sedimenty bohaté na metán a v priebehu tisícročí sa premenili na bohaté zásoby zemného plynu. Na výbuchy pritom vplýva samotný plyn.

Zásobárne zemného plynu totiž vytvárajú teplo, ktoré zospodu rozmrazuje permafrost a plyn sa tak presúva bližšie k povrchu. Keďže Arktída je najrýchlejšie sa otepľujúci región vplyvom klimatickej zmeny, k roztápaniu dochádza aj zvrchu.

Tlak plynu má nakoniec menšiu prekážku a rozmrazenú a zamrznutú pôdu rozrazí. Do okolia vystrelia kusy pôdy, čo vysvetľuje aj výskyt menších dopadových kráterov v okolí veľkých dier.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Červ cestujúci v čase? Vedci oživili 46-tisíc rokov starého hlístovca Čítajte 

„Klimatická zmena je pravdepodobne spúšťacím faktorom, ale deje sa to preto, že v dôsledku plynu dochádza k stenčovaniu permafrostu,“ hovorí pre web New Scientist autor štúdie Helge Hellevang z Univerzity v Osle.

Keďže krátery sa začali objavovať v posledných rokoch, existuje obava, že postupom klimatickej zmeny sa môže zvýšiť ich počet. Výbuchy pritom môžu ohroziť železničnú dopravu ale aj plynovody v regióne.

Pri tvorbe kráterov sa do ovzdušia uvoľňujú neznáme množstvá metánu, čo je jeden z najsilnejších skleníkových plynov. Vedci odhadujú, že v Arktíde sa v permafroste ukrýva 1700 miliárd ton skleníkových plynov vrátane oxidu uhličitého a metánu.

Pribúdanie metánu v ovzduší môže spustiť slučku spätnej väzby: vplyvom metánu ďalej stúpne teplota, čo prispeje k ďalšiemu rozmŕzaniu permafrostu a uvoľňovaniu ďalších skleníkových plynov.

SkryťVypnúť reklamu

DOI: 10.31223/X59Q3K

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Robert Fico počas galavečera v rámci osláv sviatku Cyrila a Metoda na Devíne.

Ako kedysi komunisti, aj on vytvára mýty, aby nás uniesol do sveta vražednej moci Kremľa.


15
Budova, ktorej sa týka nový projekt.

Projekt chce osloviť ponukou nájmov.


Kompozícia 216 snímok zobrazuje hviezdnu stopu nad kolóniami tučniakov v zátoke Bluff Cove na Falklandských ostrovoch.

Ktoré dni budú toto leto kratšie?


Kasha Patel a 1 ďalší 6
Prezident Peter Pellegrini počas výcviku v rámci projektu Národných obranných síl.

Premiér taký slovník nesmie verejne použiť nikdy.


a 1 ďalší 26

Neprehliadnite tiež

Larva muchy Cochliomyia hominivorax (na zábere) požiera zvieratá zaživa. Zriedkavo napáda aj ľudí.

Ako skrutka sa zarýva do mäsa.


1
Ilustračná fotografia.

Chce do roku 2045 vybudovať hospodársku základňu v rámci svojho nového dlhodobého plánu výskumu vesmíru.


TASR
ChatGPT

Przemyslaw Debiak zvíťazil v kategórii heuristických algoritmov.


TASR 2
HOPS-315, mladá hviezda, pri ktorej astronómovia pozorovali dôkazy o prvých štádiách formovania planét. Obrázok zhotovila sústava rádioteleskopov ALMA.

Hviezdny systém HOPS-315 môže odhaliť viac o histórii Slnečnej sústavy.


3
SkryťZatvoriť reklamu